Nowy most Załęski już otwarty dla kierowców. Witał ich prezydent Fijołek

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 30 czerwca 2025

Fot. Maciej Terpiński

Od poniedziałku 30 czerwca rzeszowscy kierowcy, ale też rowerzyści oraz piesi mogą już korzystać z nowego czteropasmowego mostu Załęskiego, przebudowanego skrzyżowana z ul. Siemieńskiego i Gen. Maczka oraz nowego ronda przy ul. Ciepłowniczej. To część inwestycji dotyczącej budowy tzw. Wisłokostrady. Pierwszych kierowców na nowej przeprawie przez Wisłok witał prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek wraz z urzędnikami i przedstawicielami wykonawcy.

Nowy most Załęski otwarty

Most Załęski to jedna z 6 drogowych przepraw przez Wisłok w Rzeszowie. Obiekt zbudowano w 1992 roku i przez ponad 30 lat miał on po jednym pasie drogowym w każdą stronę. Od dawna mówiło się o konieczności jego poszerzenia do 2 pasów w każdym kierunku. To było możliwe w ramach potężnej inwestycji jaką jest budowa Wisłokostrady, czyli połączenia od al. Rejtana do ul. Ciepłowniczej i dalej do ul. Gen Maczka.

Prace nad budową Wisłokostrady, czyli połączenia al. Rejtana z ul. Ciepłowniczą, a docelowo ul. Lubelską, rozpoczęły się w 2023 roku i obecnie są już na bardzo zaawansowanym etapie, czego dowodem ma być otwarcie nowego mostu Załęskiego wraz z przebudowanym skrzyżowaniem ul. Siemieńskiego i Gen. Maczka oraz nowym rondem przy ul. Ciepłowniczej.

W poniedziałek przebudowanym mostem przejechały pierwsze samochody, a ostatnie prace porządkowe rozpoczęły się o 5 rano. Doglądał ich prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

- Tak jak obiecaliśmy, 30 czerwca otwieramy most dla pieszych, działkowców oraz kierowców, którzy dzięki temu mogą sprawniej przejechać przez miasto, dostać się na drogę ekspresową S19 - mówił prezydent Fijołek, który dziękował konsorcjum firm Antex II i Wysowa Mosty, które odpowiadają za budowę Wisłokostrady, w tym nowego mostu Załęskiego.

- To wspaniały obiekt, wielkie przedsięwzięcie inżynierskie. Cieszymy się, że wykonawca oddaje ten most do użytku przed czasem, tak by mogli z niego korzystać mieszkańcy - zaznaczył prezydent.

Nowy most Załęski to obiekt trzyprzęsłowy o całkowitej długości ok. 81 m m i szerokości 31,2 m. Obiekt składa z dwóch niezależnych konstrukcji, na których powstały po dwa pasy ruchu dla każdego kierunku wraz z ciągami pieszo-rowerowymi na każdej z nitek. Na nowy most można wjechać przebudowanym skrzyżowaniem ul. Siemieńskiego i Maczka i dojechać do nowego ronda, które obecnie prowadzi tylko w kierunku ul. Ciepłowniczej, ale docelowo umożliwi wjazd na budowaną obecnie Wisłokostradę.

Oddany do użytku w poniedziałek odcinek Wisłokostrady ma łączną długość 630 metrów. Znajdujące się tam chodniki i ścieżki rowerowe mają łączną długość 1073 m. Na tym odcinku przebudowane zostało także oświetlenie uliczne – zamontowane zostały 43 słupy z oprawami typu LED, wybudowano i przebudowano także zjazdy. Wartość tych wszystkich prac to 50 mln zł.

Uwaga – na części oddanego dziś do użytku odcinka występują jeszcze miejscowo zwężenia jezdni a ruch pieszy i rowerowy odbywa się po stronie północnej mostu. - Kierowców, pieszych i rowerzystów prosimy o ostrożność i zwracanie uwagi na oznakowanie - apelują miejscy urzędnicy.

Wisłokostrada jeszcze w tym roku?

Prace nad pozostałymi częściami Wisłokostrady trwają. W ramach inwestycji powstaje 300-metrowa estakada, przebiegająca nad mostem kolejowym po którym kursują pociągi linii kolejowej nr 91 Kraków-Medyka. Gotowa jest już jej prawa nitka, teraz roboty budowlane prowadzone są na lewej.

- Już możemy zastanawiać się nad nazwą tego wiaduktu - mówił prezydent Rzeszowa.

Według pierwotnego harmonogramu robót cała inwestycja warta 184 mln zł powinna być gotowa wiosną przyszłego roku. Wiele wskazuje, że stanie się to wcześnie, być może końcem tego roku.

- Jestem przekonany, że nowy most Załęski i cała Wisłokostrada uruchomią tutaj procesy inwestycyjne, to będą jedne z najcenniejszych terenów w mieście - dodawał Konrad Fijołek.

Po zakończeniu budowy tej części Wisłokostrady, miastu pozostanie do realizacji kolejny jej etap, czyli poszerzenie ul. Maczka aż do skrzyżowania z ul. Lubelską.

Karol Woliński

Zdjęcia: Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4