ZUS: Możesz wnioskować o zwrot składek za marzec jeśli spełniasz warunki

KATEGORIA: GOSPODARKA / 5 maja 2020

Fot. ZUS

- Zwolnienie z opłacenia składek może dotyczyć tylko składek nieopłaconych. Wielu przedsiębiorców zapłaciło składki za marzec, jedni zrobili to omyłkowo, a inni świadomie obawiając się zaległości na kontach składkowych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zwrócić te składki - informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Tzw. tarcza antykryzysowa, która weszła w życie na początku kwietnia, dała prawo niektórym firmom do zwolnienia z nieopłaconych składek za marzec, kwiecień i maj 2020 roku. Mowa o przedsiębiorcach, którzy płacą składki tylko za siebie i mają przychód do 15 681 zł i przedsiębiorców, którzy zatrudniali do 9 ubezpieczonych.

Od 18 kwietnia zwolnienie ze składek objęło szerszą grupę firm. Obecnie z ulgi mogą skorzystać również spółdzielnie socjalne, natomiast przedsiębiorcy, którzy zgłaszali do ubezpieczeń od 10 do 49 osób, są zwolnieni z połowy należnych składek.

- Należy pamiętać, że zwolnienie dotyczy tylko składek nieopłaconych. Wyjątkiem są składki za marzec: jeśli, na przykład spółdzielnia socjalna opłaciła składkę za marzec a następnie zawnioskowała o zwolnienie z opłacenia składek za miesiące marzec – maj, będzie mogła złożyć wniosek o zwrot opłaconej za marzec składki - zaznacza Wojciech Dyląg.

Przedsiębiorca, który złożył wniosek o zwolnienie ze składek za trzy miesiące od marca do maja 2020 r. i jednocześnie opłacił składkę za marzec, może wnioskować do ZUS o wypłatę nadpłaconych środków. - Jest tylko jeden warunek: należy złożyć wniosek najpóźniej przed upływem terminu płatności składek za kwiecień, czyli przed 10 lub 15 maja - dodaje rzecznik ZUS na Podkarpaciu.

Aby uzyskać zwrot składki za marzec płatnik nie może mieć zaległości wobec ZUS za okresy wcześniejsze. Jeśli przedsiębiorca nie zawnioskuje o zwrot środków, to nadpłata za marzec rozliczy się na składki za kwiecień, a za kwiecień i maj podlegają zwolnieniu tylko składki jeszcze nieopłacone.

Jak podkreśla ZUS, wypełniając wniosek należy zwrócić uwagę, aby podać wszystkie dane prawidłowo. Ważne jest również podanie numeru telefonu, który ułatwi kontakt w przypadku pojawienia się wątpliwości. Wzór wniosku można pobrać ze strony www.zus.pl (wniosek RZS-P). Może być złożony poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (wniosek EZS-P), wysłany pocztą lub wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach Zakładu. Najczęstszą formą przesyłania dokumentów do ZUS jest forma elektroniczna, czyli poprzez PUE ZUS.

Red.

#ZachowajmyBezpiecznyDystans podczas spotkań z ludźmi

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4