Ponad 540 tys. złożonych w regionie PITów i zwrot blisko 600 mln zł podatku

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 13 kwietnia 2021

Fot. KAS

Jak informuje Krajowa Administracja Skarbowa, w tegorocznej akcji składania zeznań PIT podkarpaccy podatnicy złożyli dotychczas ponad 540 tys. zeznań PIT (według stanu z 9 kwietnia). Dużą popularnością cieszą się rozliczenia elektroniczne, których wpłynęło dotychczas prawie 485 tysięcy. Z dotychczasowych rozliczeń wynika prawie 600 mln złotych nadpłat PIT.

- Od kilku lat dla większości podatników rozliczenie PIT to czynność, którą załatwiają elektronicznie, bez wychodzenia z domu - mówi mł. aspirant Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie. Jest to możliwe dzięki usłudze Twój e-PIT dostępnej w e-Urzędzie Skarbowym. Elektroniczne zeznania można składać także za pomocą systemu e-Deklaracje. - Elektroniczne rozliczenia to szybki, intuicyjny i najbezpieczniejszy sposób złożenia PIT. To także szybszy zwrot pieniędzy, w przypadku gdy w zeznaniu rocznym wykazana zostanie nadpłata, urząd ma na to maksymalnie 45 dni, podczas gdy termin zwrotu nadpłaty podatku w przypadku zeznań złożonych papierowo wynosi trzy miesiące - dodaje Chabowska.

Jak co roku, podkarpaccy podatnicy chętnie korzystają z różnego rodzaju ulg i odliczeń. W blisko 177 tys. złożonych dotychczas zeznań, podatnicy na Podkarpaciu wykazali łączną kwotę 252 mln złotych odliczeń z tytułu ulgi prorodzinnej. W 65 tys. dotychczasowych zeznań wskazano łączną kwotę 168 mln złotych odliczeń w tyt. ulgi rehabilitacyjnej, a w 25 tys. zeznań łączna kwota odliczeń z tytułu ulgi internetowej wyniosła 13 mln złotych.

Pieniądze trafiają już do podatników

- Urzędy skarbowe systematycznie przelewają zwroty nadpłaconego podatku na konta podatników, którzy już się rozliczyli. Ze złożonych dotychczas zeznań wynikają nadpłaty na łączną kwotę blisko 600 mln złotych. Urzędy skarbowe w województwie podkarpackim dokładają wszelkich starań, żeby rozliczenia dokonywane były na bieżąco, a zwroty sprawnie trafiały na konta podatników, którzy na nie czekają - zapewnia Edyta Chabowska.

Jak wynika z dotychczasowych zeznań, podkarpaccy podatnicy przekazali już łącznie 16 mln złotych na rzecz organizacji pożytku publicznego. Przekazanie 1 procenta należnego podatku odnotowane zostało do tej pory w 337 tys. złożonych PIT-ów.

KAS przypomina, że wiele spraw w urzędzie skarbowym można załatwić bez wychodzenia z domu za pośrednictwem strony podatki.gov.pl lub telefonicznie. W sytuacjach, w których istnieje konieczność osobistej wizyty w urzędzie, należy pamiętać, że jest ona możliwa po wcześniejszym umówieniu się oraz rezerwacji terminu i godziny. Najprościej zrobić to przez internet za pomocą elektronicznego formularza, dostępnego na stronie podatki.gov.pl. - Umożliwia to szybkie i komfortowe załatwienie spraw, bez konieczności stania w kolejkach i z zachowaniem środków ostrożności - dodaje Chabowska.

Nie potrzeba umawiać wizyty w urzędzie, aby zostawić dokument w urnie (bez potwierdzenia odbioru). Jeżeli trzeba wyjaśnić wątpliwości dotyczące złożonego dokumentu – można umówić wizytę na podatki.gov.pl.

Czas na złożenie zeznania mamy do końca kwietnia.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4