Konwent powiatów Podkarpacia. Rozmawiano o inwestycjach w regionie

KATEGORIA: SAMORZĄDY / 14 kwietnia 2021

Fot. Tomasz Leyko/UMWP

Podział rządowych środków, potencjał szczepień na Covid-19, fundusz rozwoju dróg i zagrożenia dla rozwoju Bieszczad – o tym rozmawiali samorządowcy na Konwencie Powiatów Województwa Podkarpackiego. Konwent ze względu na obostrzenia sanitarne odbył się w trybie online. Udział wziął marszałek Władysław Ortyl.

Spotkanie prowadził Józef Jodłowski, starosta rzeszowski. Uczestnicy rozmawiali między innymi o podziale środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Wszystkie powiaty z terenu województwa podkarpackiego otrzymały pomoc w ramach RFIL. W sumie odbyły się trzy nabory.

Głos w tej sprawie zabrał marszałek Władysław Ortyl, który odniósł się do drugiego naboru, w ramach którego Podkarpackie otrzymało 120 milionów złotych.

- W drugim naborze województwo podkarpackie otrzymało 120 milionów złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Staliśmy się tym samym obiektem zazdrości niektórych regionów, które zadawały pytanie, dlaczego Podkarpackie zostało wyróżnione? To nie było wyróżnienie, mieliśmy powódź, mieliśmy klęskę, złożyliśmy dobry wniosek pasujący do sytuacji i środków i otrzymaliśmy takie kwoty. Ja wolałbym, żeby tej powodzi na Podkarpaciu nie było, bo wiemy, że nigdy finanse nie są aż tak hojne w kwestii realizacji odszkodowań, czy pokrywania strat, żeby zaspokoiły potrzeby w 100 procentach – mówił marszałek.

Władysław Ortyl odniósł się także do kwestii finansowania szkód na drogach wojewódzkich oraz budowy zjazdu z autostrady w Ropczycach.

- Jeżeli my jako Podkarpacie otrzymaliśmy ponad 100 milionów złotych na likwidację szkód na drogach wojewódzkich, to tym samym ujęliśmy też niektóre powiaty, które powodzi nie miały. Trzeci podział, te 25 milionów na zjazd z autostrady w miejscowości Ropczyce też sprawił, że część powiatów nie otrzymała środków. Ale przecież wiemy, że ten zjazd nie będzie służył tylko powiatowi ropczycko-sędziszowskiemu, ale szerszemu gronu społeczności – powiedział marszałek Ortyl.

Innym tematem poruszanym przez samorządowców był potencjał szczepień w województwie podkarpackim, w tym liczba przeprowadzonych już szczepień na mieszkańcach Podkarpacia. Głos w tej sprawie zabrała obecna na spotkaniu Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, która mówiła o stanie szczepień w regionie.

- Ilość hospitalizacji jest obecnie bardzo duża. Osoby zainfekowane koronawirusem wymagają tlenoterapii. Nie bagatelizujemy zagrożenia. Skala zachorowań będzie zdecydowanie mniejsza, jeśli znaczna część społeczeństwa zostanie zaszczepiona. W regionie mamy 480 punktów szczepień. W Domach Pomocy Społecznej jest już zaszczepionych około 80 procent pensjonariuszy. Widzimy tam dobre efekty szczepień – mówiła wojewoda.

Kolejnymi tematami poruszanymi na konwencie były kwestie związane z Rządowym Funduszem Rozwoju Dróg i programem Mosty dla Regionów. Na zakończenie samorządowcy dyskutowali o zagrożeniach dla rozwoju Bieszczad, które mogą wynikać z realizacji Europejskiego Zielonego Ładu.

Konwent Powiatów Województwa Podkarpackiego tworzą starostowie i prezydenci miast na prawach powiatu będący Członkami Związku lub upoważnione przez nich osoby w danym województwie. W posiedzeniach Konwentu Powiatów mogą uczestniczyć także, z głosem doradczym, przedstawiciele powiatów i miast na prawach powiatu nie będący członkami Związku, członkowie Zarządu ZPP, pracownicy Biura ZPP oraz inne osoby upoważnione przez prezesa Zarządu ZPP lub zaproszone przez przewodniczącego Konwentu.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4