Lockdown znów wydłużony. Wyjątkiem są przedszkola i żłobki oraz częściowo sport

KATEGORIA: ZDROWIE / 14 kwietnia 2021

Fot. Paweł Bialic

- Obostrzenia, które obowiązują, zostaną przedłużone o kolejny tydzień, do 25 kwietnia – poinformował w środę (14 kwietnia) na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Wyjątkiem jest otwarcie żłobków i przedszkoli. Od poniedziałku (19 kwietnia) dzieci będą mogły do nich wrócić. Dopuszczone będzie także uprawianie sportu na świeżym powietrzu dla grup do 25 osób. Minister przekazał, że do 3 maja przedłużone zostaną obostrzenia dotyczące zamknięcia hoteli i obiektów noclegowych.

Szef resortu zdrowia zwracał uwagę, że od kilku dni obserwowane jest zmniejszenie dziennej liczby zachorowań na COVID-19. Jak mówił, ta tendencja była już obecna w zeszłym tygodniu.

– Dziś, wczoraj i przedwczoraj mieliśmy do czynienia z przyrostem dziennej liczby zachorowań. Trzeba bardzo wyraźnie powiedzieć, że te przyrosty są pewnym skutkiem sytuacji, że tydzień temu mieliśmy święta i ten punkt odniesienia jest nieco zaburzony – tłumaczył Niedzielski.

Stąd utrzymanie obostrzeń przy jedynie pewnych delikatnych zmianach.

Minister poinformował, że 19 kwietnia otwarte zostaną żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci.

Od 19 kwietnia dopuszczona zostanie też możliwość uprawiania sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu (do 25 osób – dla wszystkich) i uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.

Natomiast działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego (tak jak dotychczas). Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria.

Fot. Krystian Maj/KPRM

Niedzielski na konferencji powiedział, że „aby nie było dylematów związanych z podejmowaniem decyzji co do majówki”, restrykcje dotyczące hoteli i obiektów noclegowych zostają przedłużone o dwa tygodnie. Oznacza to, że działanie hoteli i obiektów noclegowych do 3 maja będzie ograniczone na dotychczasowych zasadach.

Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze i noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu.

Pozostałe zasady bezpieczeństwa są bez zmian. Dotychczasowe obostrzenia będą przedłużone do niedzieli, 25 kwietnia.

Handel – ograniczenia

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.

Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:

1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,

1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Niedzielski przekazał, że jeśli rząd będzie myślał o kolejnych luzowaniach obostrzeń, „to regionalizacja jest niemal pewna”.

– Jeśli liczba zakażeń w województwach spadnie poniżej 30 na 100 tys., będziemy myśleli o kolejnych krokach – dodał minister zdrowia.

Fot. KPRM

Fot. KPRM

Fot. KPRM

Fot. KPRM

Zmiany w pracy Urzędu Miasta Rzeszowa

- Ze względu na sytuację epidemiczną ograniczenia związane z bezpośrednią obsługą mieszkańców w Urzędzie Miasta Rzeszowa zostają przedłużone do 25 kwietnia 2021 r. - przekazał w środę Artur Gernand z Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Ograniczenia w bezpośredniej obsłudze mieszkańców dotyczą Urzędu Miasta Rzeszowa i jednostek organizacyjnych miasta.

Wizyta w Urzędzie Miasta Rzeszowa jest możliwa tylko i wyłącznie w przypadku spraw wymagających obecności klienta, po wcześniejszym telefonicznym lub e-mailowym umówieniu terminu.

Z Urzędem Miasta Rzeszowa można kontaktować się w sposób zdalny - w formie e-mailowej, telefonicznej oraz poprzez platformę ePUAP.

Punkty Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa, zlokalizowane w galeriach handlowych, są nieczynne do 25 kwietnia 2021 r.

Szczegółowe informacje wraz z listą kontaktów dostępne są na stronie internetowej: bip.erzeszow.pl oraz pod numerem Infolinii Urzędu Miasta Rzeszowa 1 77 88 99 00.

Wykaz telefonów

Opis procedur dotyczących załatwiania spraw urzędowych

Wykaz spraw załatwianych poprzez platformę e-PUAP

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4