Dwa koncerty online w Filharmonii Podkarpackiej: Lutosławski i Mozart

KATEGORIA: KULTURA / 15 kwietnia 2021

Agnieszka Kaczmarek-Bialic
Fot. Filharmonia Podkarpacka

Filharmonia Podkarpacka zaprasza w czwartek i piątek (15 i 16 kwietnia) na dwa koncerty w formie online. Melomani usłyszą utwory Lutosławskiego i Mozarta. Koncerty będą transmitowane na kanale YouTube Filharmonii Podkarpackiej.

W czwartek w programie Koncert podwójny na obój, harfę i orkiestrę kameralną Witolda Lutosławskiego. O godz. 19.00 zagra Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej. Dyrygent - Stanisław Krawczyński, Marek Mleczko – obój, Agnieszka Kaczmarek-Bialic - harfa.

- Niewiele jest w światowej literaturze muzycznej XX wieku koncertów na harfę i obój, z tym większą radością anonsujemy wykonanie kompozycji Witolda Lutosławskiego z 1980 roku. Koncert został zamówiony przez szwajcarskiego dyrygenta i mecenasa sztuki - Paula Sachera z myślą o znakomitym oboiście Heinzu Holligerze. Kompozytor nie ukrywał, iż skomponowanie koncertu na obój było dla niego dużym wyzwaniem. „Napisanie utworu koncertowego na instrument melodyczny, jakim jest obój, było dla mnie w tym czasie zadaniem niemal niewykonalnym, dlatego odetchnąłem z ulgą, kiedy Sacher zgodził się, bym mógł dodać drugi instrument koncertujący – harfę” – mówił Lutosławski. Prawykonanie utworu odbyło się 24 sierpnia 1980 r. podczas festiwalu w Lucernie, a partie solowe kreowali Heinz i Ursula Holligerowie. W Koncercie na obój i harfę powraca Lutosławski w do trzyczęściowej, klasycznej formy sięgając jednocześnie po techniką serialną, aleatoryzm, ale także elementy techniki kompozytorskiej baroku. Szczególną uwagę przykuwa finałowe Marziale zawierające efekty groteski - zachęca Biuro Koncertowe Filharmonii Podkarpackiej.

Marek Mleczko
Fot. Filharmonia Podkarpacka

W piątek w programie Symfonia C-dur KV551 „Jowiszowa” Wolfganga Amadeusza Mozarta. O godz. 19.00 zagra Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod przewodnictwem dyrygenta Stanisława Krawczyńskiego.

- „Mozart dotknął źródła, z którego początek bierze każdy rodzaj muzyki” – pisał amerykański kompozytor, Aaron Copland. Jako cudowne dziecko Mozart skomponował swoją pierwszą symfonię w wieku ośmiu lat. Ostatnia Symfonia nr 41 (1788) nie bez powodu nazwana została przez Johanna Petera Salomona „Jowiszową” - to jedno z najdoskonalszych dzieła orkiestrowych muzyki klasycznej - pełne rozmachu, siły, energii i radości. Dramatyczna pierwsza część Allegro vivace została skontrastowana z niezwykle lirycznym Andante cantabile. Menuet w typie ländlera – austriackiego tańca ludowego, prowadzi do mistrzowskiego finału Molto allegro będącego zespoleniem elementów „galant” i „uczonych”. Aż pięć myśli tematycznych, osiąga apoteozę w Codzie, w której wszystkie rozbrzmiewają jednocześnie. To mistrzowskie połączenie fugi i formy sonatowej - zapowiada Biuro Koncertowe Filharmonii Podkarpackiej.

Red.

Stanisław Krawczyński
Fot. Filharmonia Podkarpacka

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4