G. Braun ws. problemów z deweloperem przy ul. Załęskiej w Rzeszowie

KATEGORIA: POLITYKA / 8 maja 2021

Fot. Materiały komitetu Grzegorza Brauna

Grzegorz Braun, poseł Konfederacji i kandydat na prezydenta Rzeszowa zorganizował w piątek (7 maja) konferencję prasową na osiedlu Korona przy ulicy Załęskiej. Mieszkańcy od 3 lat borykają się tam z problemem zalewania piwnic w nowo wybudowanych blokach. Kandydat zainteresował się sprawą na prośbę mieszkańców już jakiś czas temu, teraz pojawił się na osiedlu po raz kolejny.

Według przedstawicieli komitetu wyborczego Grzegorza Brauna, którzy jak twierdzą badali sprawę i przeanalizowali dokumentację, nie dopełniono odpowiednich procedur, związanych z przygotowaniem terenu pod budowę, w tym właściwego odwodnienia tego miejsca przez wykonanie instalacji melioracyjnej.

Jak podkreślali przedstawiciele komitetu kandydata, zabudowa mieszkaniowa na gruntach pozbawionych kanalizacji deszczowej i instalacji melioracyjnej skutkuje zalewaniem piwnic, przemakaniem fundamentów i ścian, a następnie grzybem na ścianach mieszkań. - Budowanie kolejnych, sąsiednich bloków odbywa się z pominięciem głosu mieszkańców, a nawet bez ich wiedzy - twierdzą. Według nich to efekt budowania w Rzeszowie w oparciu o warunki zabudowy, bez planów zagospodarowania przestrzennego.

Grzegorz Braun przypomniał, że podczas pierwszej wizyty w tym miejscu, gdy akurat były dni deszczowe, mieszkańcy brodzili w wodzie po kostki, zarówno na parkingu przed blokiem, jak i w samej piwnicy, gdzie mają swoje komórki lokatorskie. Pierwszy zarządca oczekiwał jednak, że koszty związane z poprawą tej sytuacji mają ponieść sami mieszkańcy. Jak mówił poseł Grzegorz Braun, nie wyobraża on sobie, żeby mieszkańcy mieli płacić drugi raz – najpierw za zakup mieszkania, a potem znów za wykonanie kanalizacji deszczowej.

Fot. Materiały komitetu Grzegorza Brauna

Braun podkreślał też, że cieszy się, iż zainteresowanie tematem po nim okazali również pozostali kandydaci ubiegający się o fotel prezydenta miasta. Każdego z nich zaprosił do działania „zgodnie z ich własnymi kompetencjami”.

Od Konrada Fijołka jako wiceprzewodniczącego Rady Miasta Braun oczekuje pilnego zwołania nadzwyczajnego posiedzenia rady, na który poseł przygotował projekt uchwały obywatelskiej „w sprawie przystąpienia do sporządzenia projektu i budowy kanalizacji deszczowej i melioracyjnej w rejonie ulic Załęska, Księżycowa w Rzeszowie”. Poseł złożył w piątek w ratuszu petycję do komisji petycji w Radzie Miasta o skierowanie na radę zmiany budżetowej, która zarezerwuje środki w budżecie miasta na wykonanie kanalizacji deszczowej.

Tomasz Buczek – pełnomocnik wyborczy KWW „Grzegorz Braun – Konfederacja”, powiedział, że to radny Konrad Fijołek jest osobą, która „przez lata trwała w układzie, który nie uchwalał planów zagospodarowania przestrzennego”. W kontekście przygotowanej uchwały obywatelskiej Buczek dodał, że Fijołek „jako teoretycznie obywatelski kandydat takie projekty uchwał wyrzucał do kosza”, przypominając, że wiceprzewodniczący Rady Miasta obywatelski projekt uchwały przygotowany przez grupę stowarzyszeń Razem dla Rzeszowa nazwał bublem prawnym.

Z kolei od wojewody Ewy Leniart oczekuje znalezienia finansowania budowy melioracji i „działań zmierzających do przywrócenia stosunków wodnych, które zostały zakłócone w tej okolicy przez dewelopera”.

Natomiast od wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła Braun domaga się, by wymiar sprawiedliwości przyjrzał się tej sprawie, bo być może doszło do naruszenia prawa.

- Radny Fijołek, wojewoda Leniart, minister Warchoł – macie pole do popisu - mówił Braun.

Poseł Grzegorz Braun zapowiedział również wysłanie pisma w tej sprawie do Prokuratury Krajowej.

Rafk

Fot. Materiały komitetu Grzegorza Brauna

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4