Minister P. Czarnek z kasą dla rzeszowskich uczelni. Te kwoty robią wrażenie

KATEGORIA: EDUKACJA / 16 maja 2021

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart tuż po przekazaniu środków dla rzeszowskich uczelni ich rektorom. Sylwester Czopek (Uniwersytet Rzeszowski) oraz Piotr Koszelnik.
Paweł Bialic

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek odwiedził Rzeszów , w piątek 14 maja. Nie przyjechał jednak z „gołymi rękami”, przywiózł ze sobą czeki na blisko 19 mln zł dla Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej. Czarnek wręczył promesy rektorom obu rzeszowskim uczelni w obecności wojewody podkarpackiego Ewy Leniart.

- Te blisko 19 mln zł trafia do tych dwóch rzeszowskich uczelni przy wielkim wsparciu wojewody Ewy Leniart, z którą konsultowaliśmy ocenę wniosków o dofinansowanie. Wojewodowie mają duże rozeznanie jeżeli chodzi o potrzeby uczelni i placówek badawczych - mówił minister Czarnek, który przed objęciem resortu edukacji sam przez prawie 4 lata pełnił funkcję wojewody lubelskiego.

- Mamy ogromny potencjał w Uniwersytecie Rzeszowskim i Politechnice Rzeszowskiej, bo to one głównie odpowiadają za rozwój miasta i całego regionu. W Rzeszowie mamy blisko 40 tys. studentów i troska o wysoki poziom kształcenia jest niezwykle istotna - natomiast Ewa Leniart podkreślała jak ważne dla rozwoju miasta i regionu są te dwie rzeszowskie uczelnie.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Fot. Paweł Bialic

Uniwersytet Rzeszowski otrzymał 7 040 000,00 zł na działania dokonywane w ramach finansowania inwestycji związanych z działalnością naukową. Dzięki tym środkom uczelnia będzie mogła np.: zakupić aparaturę do dokumentowania 3d, doposażenie w spektometr Ramana Laboratorium BJBŻCz, dokonać zakupu laserowego mikroskopu konfokalnego 3D, czy mikroskopu elektronowego typu STEM dla Kolegium Nauk Medycznych UR w Rzeszowie.

Oprócz tego 235 tys. trafi do studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego w ramach programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje.”

- Jesteśmy bardzo wdzięczni za te środki, bo pozwolą one na rozwój badań poprzez zakup sprzętu, który umożliwi nam skok jakościowy i ilościowy jeżeli chodzi o analizy w wielu dyscyplinach, od rolnictwa i technologii żywności, przez dyscypliny medyczne, aż po humanistykę - nie kryjąc zadowolenia mówił Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Równie ważna rzeszowska uczelnia, jaką jest Politechnika Rzeszowska11,2 mln zł. Uczelnia ma wykorzystać te środki na budowę i rozbudowę serwerowni. Pozyskane właśnie fundusze, w sposób szczególny przydadzą się uczelni w dobie pandemii koronawirusa, kiedy to znacząca część pracy odbywa się w trybie zdalnym, a co za tym idzie - infrastruktura informatyczna musi być na wysokim poziomie.

- Te pieniądze pozwolą zwiększyć potencjał naukowy. Szczególną wartość mają środki na rozwój infrastruktury informatycznej. Ostatnie miesiące pokazały, że uczelnie mogą żyć bez budynków, jednak nie bez systemów informatycznych - podkreślił rektor Politechniki Rzeszowskiej Piotr Koszelnik.

Poza tym, podobnie jak Uniwersytet Rzeszowski także Politechnika Rzeszowska otrzyma środki na działalność kół naukowych - w wysokości 296 tys. zł.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Fot. Paweł Bialic

Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego Sylwester Czopek.
Fot. Paweł Bialic

Rektor Politechniki Rzeszowskiej Piotr Koszelnik.
Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4