60. Muzyczny Festiwal w Łańcucie otwarty! Zobacz jak wyglądała inauguracja

KATEGORIA: KULTURA / 22 czerwca 2021

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej, pod przewodnictwem Massimiliano Caldi oraz dwójki solistów – Iwony Sochy (sopran) i Adama Zdunikowskiego (tenor).
Fot. Barbara Kędzierska

W niedzielę 20 czerwca uroczyście, a co najważniejsze w towarzystwie publiczności, otwarty został jubileuszowy 60. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Dzięki muzyce na żywo i widzom zgromadzonym w Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej znowu mogliśmy poczuć się jak dawniej, przed pandemią koronawirusa, kiedy było normalnie ale i wyjątkowo.

Publiczność i artyści cieszą się z możliwości wspólnego spotkania

Ta niecodzienna „uczta” jaką jest słynny Muzyczny Festiwal Łańcucie, często też prezentowana w interesującej oprawie wizualnej, każdego roku gromadziła tłumnie publiczność. Na łańcucki Festiwal czekało się z utęsknieniem cały rok, a już na pewno wyczekiwali go oddani pasjonaci tego wydarzenia. Niestety czas pandemii sprawił, że życie kulturalne (i nie tylko ono) praktycznie zamarło na prawie dwa lata. Przez restrykcyjne obostrzenie, ostatnią edycję łańcuckiego Festiwalu mogliśmy podziwiać jedynie wirtualnie, za pośrednictwem łączy internetowych. Pojawiła się zatem uzasadniona obawa, że i ta jubileuszowa edycja Festiwalu nie odbędzie się w tradycyjnej formule. Na szczęście pandemię udało się na tyle opanować, że obostrzenia „stopniały” i ponownie możemy korzystać z uroków życia kulturano-towarzyskiego. I mimo nadal obowiązujących restrykcji co do ilości miejsc jakie mogą być zajęte przez publiczność oraz konieczności nakładania maseczek ochronnych na twarz, w zamkniętych pomieszczeniach, 60. Muzyczny Festiwal w Łańcucie może obywać się prawie tak jak dawniej.

Uroczysta inauguracja jubileuszowej edycji Festiwalu

Koncert inaugurujący 60. edycje Muzycznego Festiwalu w Łańcucie obył się Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej. Publiczność jubileuszowego koncertu otwarcia, z przyjemnością i jak zawsze osobiście, powitała dyrektor Filharmonii Podkarpackiej prof. Marta Wierzbieniec.

Dyrektor Filharmonii Podkarpackiej prof. Marta Wierzbieniec.
Fot. Paweł Bialic

Niespodzianką była „hybrydowa” formuła tego koncertu. W pierwszej części zgromadzona na sali publiczność mogła na kinowym ekranie podziwiać nagranie koncertu włoskiej Orkiestry Kameralnej Wirtuozi Teatru alla Scala, pod batutą maestro Massimiliano Caldi, które zostało zrealizowane specjalnie na potrzeby łańcuckiego Festiwalu w mediolańskiej La Scali.

W Tym wykonaniu publiczność usłyszała utwory: G. Rossini - „Il Signor Bruschino” – Sinfonia, K. Penderecki - „Trzy utwory w dawnym stylu”, G. Verdi / S. Squarzina - „Gran duo concertante” na obój, klarnet i smyczki, G. Rossini - „La scala di seta” - Sinfonia, N. Rota „Koncert na smyczki”, a także N. Rota - „Ballabili” z filmu „Lampart”.

W drugiej części koncertu, było już ucztowanie z muzyką na żywo. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej, pod przewodnictwem Massimiliano Caldi i w towarzystwie dwójki solistów – Iwony Sochy (sopran) i Adama Zdunikowskiego (tenor), wykonała arie i duety operowe.

We wtorek 22 czerwca, o godz. 19.00 odbędzie się kolejne wydarzenie muzyczne w ramach Festiwalu. W Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej, widzowie będą mogli wysłuchać recitalu chorwackiego pianisty IVO POGORELICH, który zagra - F. Chopin: III Sonata fortepianowa h – moll Op. 58, Fantazja f-moll Op. 49, Polonez – Fantazja As-dur Op. 61, Barkarola Fis – dur op. 60. Na ten recital bilety nie są już dostępne.

Kolejne koncerty w ramach 60. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie odbędą się 23, 24, 25, 26, 27 czerwca i 2 lipca 2021 r. Wezmą w nich udział wspaniali artyści o międzynarodowej sławie, którzy zaprezentują dzieła muzyczne powstałe głównie w romantyzmie, ale zabrzmi także muzyka współczesnych twórców, m.in. K. Pendereckiego.

Na niektóre koncerty można jeszcze zakupić bilet, pamiętajcie jednak Drodzy Czytelnicy, by się z tą decyzją pośpieszyć, bo każda minuta odbiera Wam tę szansę. Szczegółowy program i możliwość zakupu biletu znajdziecie TUTAJ.

Barbara Kędzierska

Portal CzytajRzeszow.pl jest patronem medialnym 60. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie.
Fot. Barbara Kędzierska

Zapraszamy do oglądnięcia fotorelacji z koncertu inaugurującego jubileuszową 60. edycję Muzycznego Festiwalu W Łańcucie - autorstwa Barbary KĘDZIERSKIEJ i Pawła BIALICA.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4