Sprawdź swój telewizor! Od 23 maja telewizja naziemna w nowej wersji

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 22 maja 2022

Fot. Pixabay.com

Już w poniedziałek 23 maja nastąpi trzeci etap zmian nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce DVB-T2/HEVC. Zmiana obejmie m.in. województwo podkarpackie. Oznacza to utratę możliwości odbierania części kanałów naziemnych i konieczność dostosowania posiadanych odbiorników do nowego standardu nadawania.

W ramach przełączenia sygnału na DVB-T2/HEVC, zmienią się częstotliwości nadawania multipleksów: MUX-1 (kanały: Eska TV, TTV, Polo TV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka, Fokus, TVP ABC), MUX-2 (kanały: Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, Puls2, TV6) i MUX-4, które zostaną przełączone do standardu DVB-T2/HEVC. W praktyce oznacza to lepszą jakość dźwięku i obrazu - wszystkie kanały będą nadawane w jakości Full HD.

Multipleks MUX-3 (zawierający kanały: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Historia, TVP Sport HD, TVP Info HD i Sprawdzam TV - plansza informująca o zmianie standardu nadawania) - ze względu na sytuację związaną z wojną na Ukrainie tymczasowo nie zmieni standardu nadawania. W wyniku tej decyzji widzowie, których odbiorniki nie są jeszcze przystosowane do nowego standardu telewizyjnego DVB-T2/HEVC, nie utracą dostępu do najważniejszych programów nadawcy publicznego i zyskają więcej czasu na przygotowanie się do jego zmiany.

Dotyczy to też multipleksu MUX-8 (zawierającego kanały Nowa TV, Zoom TV, Metro, Telewizja WP, TVP Kobieta i TVP Kultura HD), który nadawany jest w paśmie VHF i nie jest przedmiotem zmian.

Do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie nadawania DVB-T2/HEVC niezbędny jest odbiornik telewizyjny z wbudowanym wewnętrznym tunerem DVB-T2 i obsługujący kodek HEVC/H.265 lub zewnętrzny dekoder DVB-T2/HEVC. Instrukcja tego jak sprawdzić czy nasz telewizor obsługuje nowy standard nadawania telewizji naziemnej znajduje się TUTAJ.

Co ważne, jeżeli telewizor, który obecnie posiadamy nie odbiera nowego sygnału nadawania darmowej telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC, można skorzystać z rządowego programu dofinansowania 250 zł do zakupu telewizora lub 100 zł do dekodera - zgodnych z nowym standardem. Do tej pory zostało złożonych już ponad 200 tysięcy wniosków, z czego zrealizowano już 145 tys. Świadczenie można zrealizować w 3520 punktach sprzedaży w całym kraju.

Więc informacji o rządowym programie dofinansowania znajdziesz na stronie: https://www.gov.pl/web/dvbt2/nowy-program-dofinansowania-do-zakupu-odbiornika-cyfrowego lub dzwoniąc na infolinię pod numer 42 253 54 30 albo pisząc na skrzynkę kontaktową cyfrowaTV@coi.gov.pl.

Fot. telewizjanaziemna.pl

Oprócz województwa podkarpackiego, nowy standard nadawania telewizji naziemnej zostanie włączony 23 maja również na terenie województw: łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, opolskiego, małopolskiego. W pozostałych regionach zmiana albo już została dokonana, albo zostanie wprowadzona w czerwcu.

Zaplanowana na ten rok przez Komisję Europejską zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Nowy standard telewizji naziemnej umożliwi także dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4