Dodatek węglowy. Kiedy i gdzie w Rzeszowie będzie można złożyć wniosek?

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 16 sierpnia 2022

Fot. Paweł Bialic

Od środy (17 sierpnia) w Rzeszowie zostanie uruchomiony punkt, w którym będą przyjmowane wnioski o wypłatę dodatku węglowego. Problem w tym, że na razie na razie wzór wniosku nie jest jeszcze obowiązującym aktem prawnym.

Dodatek węglowy to 3 tys. zł dofinansowania dla wszystkich gospodarstw domowych, które ogrzewają się węglem lub paliwem węglopochodnym. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dopłatach w czwartek 11 sierpnia. Termin na składanie wniosków o wypłatę tego dodatku upływa 30 listopada 2022 r., a gmina ma maksymalnie miesiąc na wypłatę pieniędzy. Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) – czas na to był do 30 czerwca. Dodatek ma przysługiwać także osobom, które już zaopatrzyły się w opał.

Urząd Miasta Rzeszowa zapowiedział, że punkt przy ul. Langiewicza 15 będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 15.30. - Wzór wniosku można będzie pobrać ze strony internetowej Rządowego Centrum Legislacji, lub otrzymać na miejscu w punkcie. Mieszkańcy będą mogli uzyskać tutaj także pomoc w jego uzupełnieniu - informuje Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Składanie wniosków będzie jednak możliwe dopiero po publikacji oficjalnego wzoru wniosku na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL).

- Na ten moment proces legislacyjny wciąż trwa, co oznacza, że projekt znajduje się w trakcie konsultacji publicznych i wymaga akceptacji m.in. Komitetu Rady Ministrów do Spraw Cyfryzacji, komitetów Społecznego Rady Ministrów, Ekonomicznego i Komisji Prawniczej. Dopiero po jego zakończeniu oraz podpisaniu rozporządzenia przez ministra klimatu i środowiska, wniosek stanie się obowiązującym aktem prawnym - wyjaśnia Bartosz Gubernat.

Dokumenty będą przyjmowane do końca listopada.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4