„Siemaszkowa” będzie rozbudowana. Wykonawca projektu już wybrany

KATEGORIA: INWESTYCJE / 17 sierpnia 2022

Fot. Karol Woliński

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie wybrał firmę, która wykona projekt budowy Nowej Sceny Teatralnej. Dokumentację projektową przygotuje warszawska firma PLUS3 Architekci.

Będzie Nowa Scena Teatru

Jak już wcześniej informowaliśmy, władze Teatru im. Wandy Siemaszkowej podjęły decyzję o konieczności budowy nowego obiektu teatralnego. Zdecydowano, że na przyległej działce znajdującej się tuż za obecną siedzibą, powstanie całkowicie nowy obiekt, w którym znajdzie się Nowa Scena Teatru. Na widowni będzie mogło tam zasiąść 180 widzów.

Do tego w ramach inwestycji w planach jest budowa garderoby, sali prób, foyer, portierni, stanowisk biletowych, bufetu, pomieszczenia edukacyjno-warsztatowego, pokoi dla różnych teatralnych działów (np. literackiego), oraz pomieszczeń technicznych. W budynku swoją siedzibę ma znaleźć także Szajna Galeria. Inwestycja może zostać podzielona na etapy.

Od kilku miesięcy trwały poszukiwania biura architektonicznego, które zaprojektuje budowę Nowej Sceny Teatru. Najpierw trwała procedura dialogu konkurencyjnego z firmami, które potencjalnie są zainteresowane wykonaniem projektu. W kwietniu natomiast ogłoszono postępowanie przetargowe, do którego zaproszono dwie firmy - PLUS3 Architekci z Warszawy oraz Sound&Space z Poznania.

Plan sytuacyjny pierwotnej koncepcji inwestycji. Źródło: Program funkcjonalno-użytkowy
Fot. Materiały Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie/Facebook Drzewa Sędziwe w Rzeszowie

Województwo dołożyło 800 tys. zł

W budżecie na realizację tej inwestycji teatr zarezerwował prawie 1 mln zł. Obie oferty były jednak wyższe. Sound&Space wycenił wykonanie projektu na 1,1 mln zł, a PLUS3 Architekci na 1,8 mln zł. Ostatecznie w grze została tylko jedna firma, ponieważ biuro z Poznania zostało wykluczone z postępowania w związku z nieścisłościami w ofercie w kwestii doświadczenia zespołu projektowego.

Mimo o ponad 800 tys. zł wyższej oferty niż planowany budżet, przetarg udało się rozstrzygnąć na korzyść PLUS3 Architekci. Stało się to dzięki dodatkowym środkom finansowym z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego.

- Zarząd województwa pozytywnie rozpatrzył naszą wniosek o zwiększenie dofinansowania do tego zadania. Następnie zgodę wydał również Sejmik Województwa Podkarpackiego. Umowa z wykonawcą została podpisana 8 sierpnia - informuje Jolanta Rozmus, kierownik Działu Administracyjno-Gospodarczego w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej.

Dokumentacja powinna być gotowa w drugim kwartale 2023 roku. Wtedy też prawdopodobnie rozpoczną się poszukiwania firmy, która będzie odpowiadała za wybudowanie Nowej Sceny Teatru.

- Liczymy, że rozbudowa zostanie dofinansowana ze środków w ramach nowej perspektywy finansowej i programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 - dodaje Jolanta Rozmus.

Nowa Scena Teatru powstanie na tej działce
Fot. Karol Woliński

Dwa drzewa uratowane

Przypomnijmy, że pierwsze założenia dotyczące budowy nowego budynku dla Teatru Wandy Siemaszkowej przewidywały wycięcie trzech pomników przyrody rosnących na działce przeznaczonej pod inwestycję. Jednak po ustaleniach z firmami, które brały udział w procedurze dialogu konkurencyjnego, udało się tak zmienić koncepcję, by uratować dwa z nich - wiekowe dęby szypułkowe.

- Jedno drzewo – platan biały musi zostać wycięty, ponieważ jest już obumarły i jest ryzyko jego złamania - tłumaczy Jolanta Rozmus.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4