Konwój z elementami wielkiego „kreta” dotrze w nocy do Rzeszowa

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 27 listopada 2022

Fot. GDDKiA

Do Rzeszowa zbliża się konwój z elementami ogromnej maszyny TBM do wiercenia tunelu na drodze ekspresowej S19 pod Babicą. Transport tarczy wiercącej po trwającym cały dzień postoju na MOP Kamień w dalszą drogę wyruszy w niedzielę (27 listopada) o godz. 22.00. Oznacza to utrudnienia na jego trasie. Na autostradzie A4 w okolicach Rzeszowa konwój będzie poruszał się pod prąd.

Uwaga na utrudnienia

Transport po wyjeździe z MOP Kamień, będzie poruszał się drogą ekspresową S19. Następnie, na węźle Rzeszów Wschód, konwój zjedzie na autostradę A4 w kierunku Krakowa. Do węzła Rzeszów Zachód będzie poruszał się A4, jadąc pod prąd. Na węźle Rzeszów Zachód transport wjedzie na drogę ekspresową S19, którą dotrze do węzła Rzeszów Południe, gdzie zaplanowano postój.

Transport maszyny TBM będzie się poruszał z prędkością do 10 km/h w obrębie obiektów mostowych, a poza nim w granicach 20-30 km/h. W związku z tym, w czasie przejazdu konwoju drogą ekspresową S19 z MOP Kamień do węzła Rzeszów Wschód, droga ekspresowa na tym odcinku będzie zamknięta dla ruchu. Ruch pojazdów w kierunku Lublina od węzła Sokołów Małopolski Północ będzie odbywał się bez utrudnień. Kierowcy będą korzystać z objazdu drogą wojewódzką nr 878. Co istotne, kierowcy jadący S19 z kierunku Lublina, którzy dalej będą chcieli podróżować autostradą A4 w kierunku Krakowa, muszą kierować się na węzły Rzeszów Północ lub Rzeszów Zachód. Natomiast kierowcy, którzy będą chcieli jechać autostradą w kierunku Korczowej, muszą kierować się na węzeł Łańcut.

Ok. godz. 00:30 konwój zjedzie z S19 na węźle Rzeszów Wschód na autostradę A4. Wówczas nastąpi czasowe zamknięcie A4 w kierunku Korczowej pomiędzy węzłami Rzeszów Zachód a Rzeszów Wschód, gdyż kolumna poruszała się będzie autostradą A4, jadąc jezdnią południową pod prąd. Utrudnienia potrwają do godz. 2:30.

Ok. godziny 2:30 kolumna wjedzie poprzez węzeł Rzeszów Zachód na drogę ekspresową S19, gdzie dotrze do węzła Rzeszów Południe. Tam, na odcinku wyłączonym z ruchu, zaplanowano postój.

Fot. GDDKiA

We wtorek tarcza dotrze do Babicy

W poniedziałek 28 listopada o godzinie 22:00 transport maszyny TBM znów wyruszy z węzła Rzeszów Południe na S19, następnie ul. Żołnierzy 9 Dywizji Piechoty i ul. Podkarpacką w Rzeszowie, i dalej drogą krajową nr 19 w kierunku miejsca docelowego, czyli placu budowy w Babicy.

Transport, po zjeździe z węzła Rzeszów Południe, będzie poruszał się ul. Żołnierzy 9 Dywizji Piechoty a następnie ul. Podkarpacką. Po dojeździe konwoju do granicy m. Rzeszów, co nastąpi ok. 23.30, do czasu przejazdu kolumny ruch pojazdów na DK19 na kierunku Babica-Rzeszów zostanie wstrzymany, dla kierunku Rzeszów - Babica nie będzie możliwości wyprzedzenia kolumny. Po przejeździe kolumny, ruch pojazdów będzie sukcesywnie przywracany. W miarę możliwości GDDKiA prosi kierowców o korzystanie z tras alternatywnych.

Po przejeździe kolumny konwoju ruch będzie sukcesywnie przywracany na całej trasie, jednak do czasu, kiedy konwój nie minie skrzyżowania w Babicy, zatrzymane pojazdy będą musiały oczekiwać na możliwość przejazdu w kierunku Rzeszowa.

Przyjazd do Babicy planowany jest we wtorek (29 listopada) około godz. 2:00.

Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA

Zachowajmy ostrożność

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zwraca się do osób, które będą obserwować przejazd kolumny o odpowiedzialne zachowanie. - Prosimy, aby nie podchodzić na bliską odległość do pojazdów biorących udział w konwoju. Zabronione jest także zatrzymywanie się na drodze lub zwalnianie na jezdniach obok w celu wykonania zdjęć lub nagrania filmów - ostrzega dyrekcja.

Konwoje będą posiadać specjalistyczne zabezpieczenie. Będą to m.in. tablice VMS (znaki zmiennej treści), mobilne poduszki zderzeniowe za kolumną, piloci kierujący ruchem oraz obstawa policji.

Maszyna TBM ma długości 112 m, masię 4000 ton i tarczę wiercącą o średnicy 15,2 m. Na miejsce budowy tunelu przemieszcza się w częściach. Elementy maszyny jadą na czternastu zestawach transportowych podzielonych na trzy konwoje. Ostatnie fragmenty gigantycznej maszyny dotrą do Rzeszowa w nocy z 22 na 23 grudnia. W styczniu po zmontowaniu ogromny „kret” rozpocznie prace przy drążeniu ponad 2-kilometrowego tunelu na odcinku drogi S19 Rzeszów Południe–Babica. Budowa ma zakończyć się w 2026 r.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4