Wiemy co będzie w miejscu giełdy na Załężu. Centrum dystrybucji sieci sklepów

KATEGORIA: INWESTYCJE / 2 grudnia 2022

Fot. Stokrotka

Już wiadomo co powstanie w miejscu zlikwidowanej giełdy samochodowej na rzeszowskim osiedlu Załęże. To centrum dystrybucyjne sieci Stokrotka. Obiekt, wspierający rozwój tej sieci sklepów, ma zacząć funkcjonować w ostatnim kwartale 2023 roku. Według przedstawicieli Stokrotki zatrudnienie znajdzie tam nawet 200 osób. Rekrutacja ruszy na początku przyszłego roku.

Giełda samochodowa przy ul. Spichlerzowej na rzeszowskim Załężu działała od 36 lat. Był to największy tego typu bazar na Podkarpaciu. W niedzielę 30 października handel w tym miejscu odbył się jednak po raz ostatni. Oficjalną alternatywą dla klientów ma być Giełda Wschód w Skołoszowie pod Radymnem. Swoją alternatywę przedstawiła też gmina Sokołów Małopolski proponując pod organizację bazaru plac Targowy w samym centrum miasteczka.

Co będzie z terenem dawnej giełdy? Spółka ZRB Społem, która prowadziła giełdę, zdecydowała się sprzedać ten teren prywatnej firmie. Szczegóły były objęte tajemnicą, wiadomo było jedynie, że w tym miejscu mają powstać obiekty o charakterze usługowym.

Tymczasem sieć Stokrotka poinformowała w tych dniach o budowie w Rzeszowie swego nowego centrum dystrybucyjnego. Jej przedstawiciele dopytywani o lokalizację centrum odpowiadają, że będzie się ono znajdować przy ulicy Spichlerzowej.

Pytany przez nas o to prezes Spółki ZRB Społem Marek Rak nadal nie potwierdza czy to właśnie na dawnej giełdzie miałby stanąć obiekt Stokrotki.

- Naszym kontrahentem jest firma DL Invest, która zajmuje się budową obiektów przemysłowych, ale nie wiem czy w obiekcie, który powstanie na terenie po giełdzie będzie właśnie centrum dystrybucyjne Stokrotki. Wiem, że toczyły się rozmowy z różnymi firmami, ja w tym jednak nie uczestniczyłem - wyjaśnia Marek Rak.

Kluczowa jest zatem nazwa inwestora, którą podaje prezes Rak. Według branżowych portali to DL Invest buduje magazyny dla Stokrotki w Rzeszowie. Sama firma DL Invest również nie czyni tajemnicy ze swej inwestycji przy ul. Spichlerzowej, przedstawiając ją na swej stronie jako DL Invest Park Rzeszów.

Fot. DL Invest

Jak informuje sieć Stokrotka, nowy obiekt ma zacząć funkcjonować w ostatnim kwartale 2023 roku. Zatrudnienie znajdzie tam nawet 200 osób, a rekrutacja ruszy na początku przyszłego roku.

Magazyn zajmie ponad 26 tys. m kw. powierzchni. Nowe centrum w województwie podkarpackim będzie docelowo zaopatrywać w artykuły spożywcze 250 sklepów sieci Stokrotka.

– Powstanie nowego centrum dystrybucyjnego w Rzeszowie to kolejny dowód na dynamiczny rozwój naszej sieci. Konsekwentnie zwiększamy liczbę sklepów w całym kraju, w związku z czym rozbudowujemy również naszą sieć logistyczną. Centra dystrybucyjne są bardzo ważnym elementem w systemie dostaw. Dzięki nowemu magazynowi zwiększymy efektywność naszego działania, skracając czas potrzebny na dostawy produktów do sklepów w województwie podkarpackim. Optymalizacja w tym zakresie jest dla nas ważna zarówno ze względu na kluczowe znaczenie w naszej ofercie produktów świeżych, wysokiej jakości, jak i wartość takich działań dla środowiska – mówi Daria Raganowicz, specjalista ds. PR i komunikacji zewnętrznej Stokrotki.

Jak podkreślają przedstawiciele Stokrotki, projekt rzeszowskiego centrum dystrybucyjnego uwzględnia liczne rozwiązania zapewniające logistyce sieci Stokrotka bardzo dobrą efektywność, a także elementy o proekologicznym znaczeniu. W nowym magazynie kompletacja towarów odbywać się będzie za pomocą systemu głosowego. - Przekazuje on pracownikom wyposażonym w słuchawki komunikaty wskazujące lokalizację, do której należy się udać i liczbę produktów, którą trzeba pobrać - wyjaśnia Raganowicz.

Zgodnie z założeniami, już na etapie fazy projektowej, zaplanowano również wdrożenie rozwiązań przyjaznych środowisku. W magazynie zastosowane będzie ledowe oświetlenie. - System chłodniczy zostanie zoptymalizowany pod względem zużycia energii i oparty o wykorzystanie naturalnych gazów. Dodatkowo konstrukcja budynku będzie umożliwiała montaż rozwiązań pozwalających na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł - dodaje Daria Raganowicz.

Obecnie Stokrotka posiada trzy duże i nowoczesne centra dystrybucyjne: w Teresinie w województwie mazowieckim, Psarach w województwie śląskim oraz w Lublinie.

Sieć Stokrotka powstała w 1994 r. w Lublinie, dziś swoim zasięgiem obejmuje ponad 850 sklepów zlokalizowanych w całej Polsce. Stokrotka otwiera ponad 100 sklepów rocznie w formatach: Stokrotka Supermarket, Market, Optima i Express. Sieć prowadzi także sklep internetowy, posiada centra dystrybucji, własne zaplecze logistyczne i sieć magazynów regionalnych w całej Polsce. Od 2018 r. Stokrotka Sp. z o.o. wchodzi w skład litewskiej grupy handlowej Maxima.

Rafk

Fot. DL Invest

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4