Święto Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie. Ma już 135 lat

KATEGORIA: ZDROWIE / 2 grudnia 2022

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

W czwartek 1 grudnia w Filharmonii Podkarpackiej odbyła się uroczysta gala z okazji 135-lecia istnienia Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie. Wydarzenie było okazją do przypomnienia historii szpitala, gratulacji i podziękowań dyrekcji oraz pracownikom placówki.

135 lat KSW nr 1

Jubileuszowa gala została połączona z konferencją dotyczącą promocji zdrowia zatytułowaną „135 lat Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. Teraźniejszość i przyszłość onkologii”. Zgromadzonych gości przywitał dyrektor placówki dr n. med. Janusz Ławiński. Uroczystość była okazją do przypomnienia historii szpitala, wręczenia okolicznościowych statuetek i podziękowania wszystkim tym, którzy na przestrzeni lat przyczynili się do rozwoju placówki.

W wydarzeniu wzięła udział także wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która gratulowała pracownikom szpitala jubileuszu ich placówki.

- Gratuluję wszystkim tym, którzy przez lata tworzyli i rozwijali szpital, świadcząc pomoc i opiekę na najwyższym poziomie. Kieruję podziękowania do wszystkich lekarzy, pielęgniarek oraz pozostałych członków personelu medycznego, którzy na co dzień podejmują działania na rzecz leczenia i niesienia pomocy chorym. Gratuluję niezwykłej aktywności, jaką cechuje się Państwa działalność. Liczne przedsięwzięcia, które podejmowaliście i wciąż podejmujecie, godne są naśladowania i powinny stać się inspiracją dla innych – mówiła wojewoda.

Wicemarszałek Piotr Pilch na ręce dyrektora palcówki Janusza Ławińskiego złożył gratulacje oraz odczytał list marszałka Władysława Ortyla.

- Rzeszowska placówka od swojego zarania przez kolejne dekad wyznaczała i przecierała szlaki, kreując standardy nowoczesności w ochronie zdrowia – ratowania ludzkiego życia, leczeniu i opiece nad pacjentami - napisał w liście Władysław Ortyl.

W dalszej części listu marszałek wspomniał również o wsparciu Samorządu Województwa Podkarpackiego udzielanym szpitalowi.

- Bez wątpienia przełomową dla dzisiejszego funkcjonowania placówki oraz dla jej przyszłości była inicjatywa oraz decyzja Samorządu Województwa o udostepnieniu szpitala dla Uniwersytetu Rzeszowskiego, w celu kształcenia dalszych medyków. (…) Bardzo ważnym momentem dla oferowanego standardu leczenia było połączenie z Podkarpackim Centrum Chorób Płuc, co pozwoliło w jednej placówce skupić dwie sztandarowe, wysokospecjalistyczne instytucje, dedykowane leczeniu chorób onkologicznych – pisał w liście marszałek Ortyl.

Najstarszy w Rzeszowie

W trakcie konferencji poprzedzającej uroczystą galę do zgromadzonych w filharmonii uczestników prelekcje wygłosili: wojewódzki konsultant w dziedzinie hematologii prof. dr hab. n. med. Mirosław Markiewicz oraz wojewódzki konsultant w dziedzinie chirurgii onkologicznej, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej dr n. med. Jacek Pszeniczny. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy.

KSW Nr 1 Rzeszowie to najstarszy rzeszowski szpital. Jest jednym z wiodących ośrodków w województwie kompleksowo leczących choroby nowotworowe. Pod koniec 2017 r. formalnie włączono w jego strukturę dotychczas funkcjonujący osobno na rynku rzeszowskich usług medycznych Szpital Gruźlicy i Chorób Płuc na ulicy Rycerskiej. Placówka jako pierwsza w województwie rozwija chirurgię robotyczną.

Wokul

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4