W poniedziałek uroczystości pogrzebowe Franciszka Marciniaka ps. „Kuna”

KATEGORIA: HISTORIA / 4 grudnia 2022

Fot. IPN

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich oraz 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej zapraszają na uroczystości pogrzebowe śp. Franciszka Marciniaka ps. „Kuna”, które odbędą się w poniedziałek, 5 grudnia o godz. 11:30 na Cmentarzu Komunalnym Wilkowyja w Rzeszowie.

Uroczystości rozpoczną się uroczystą Mszą św. żałobną w Kaplicy na Cmentarzu Komunalnym Wilkowyja w Rzeszowie. Po Eucharystii nastąpi odprowadzenie doczesnych szczątków zmarłego na „Kwaterę Żołnierzy Niezłomnych” w miejsce wiecznego spoczynku.

Franciszek Marciniak ps. „Kuna” urodził się 5 września 1927 r. w Maleniskach w pow. leżajskim. W latach 1943-1944 był żołnierzem miejscowych struktur Armii Krajowej. Brał udział w akcji „Burza”. Po 1945 r. kontynuował działalność konspiracyjną w Oddziale Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Aresztowany w 1950 r., został poddany brutalnemu śledztwu. zmarł w szpitalu więziennym w Rzeszowie 2 maja 1950 r. oficjalnie na gruźlicę płuc. Szczątki śp. Franciszka Marciniaka zostały odnalezione podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w kwietniu 2021 r. na terenie cmentarza Pobitno w Rzeszowie. Spocznie w „Kwaterze Żołnierzy Niezłomnych”.

Red.

Prace poszukiwawcze IPN na Cmentarzu Pobitno, dzięki którym odnaleziono szczątki Franciszka Marciniaka
Fot. Bogusław Kleszczyński – IPN O/Rzeszów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4