Druhowie OSP z powiatu rzeszowskiego odebrali promesy na nowe wozy

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 29 marca 2023

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

- To dobry moment dla jednostek OSP oraz dla nas, dla mieszkańców powiatu rzeszowskiego – mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas uroczystości wręczenia promes na zakup nowych wozów strażackich.

Promesy zostały wręczone we wtorek (28 marca) przedstawicielom pięciu jednostek OSP z powiatu rzeszowskiego: OSP Kielnarowa, OSP Lubenia, OSP Mrowla, OSP Głogów Małopolski oraz OSP Bzianka.

Wojewoda przyznała, że proces zakupu pojazdów w województwie podkarpackim trwa nieprzerwanie od 2016 r. Dodała, że ma on ogromny wpływ także na bezpieczeństwo jeżdżących do akcji strażaków.

– Nasza wspólna troska o to, aby stale podnosić poziom bezpieczeństwa w powiecie rzeszowskim doprowadziła do tego, że wozy strażackie będą mogły zostać wymienione na nowe, co zapewni lepszy poziom bezpieczeństwa funkcjonariuszom, strażakom OSP, którzy społecznie niosą pomoc, niejednokrotnie będąc pierwszymi na miejscu zdarzenia – mówiła Ewa Leniart.

Od 2016 do 2022 r. na teren województwa trafiło ponad 300 nowych samochodów dla jednostek ochotniczych straży pożarnych. Na Podkarpaciu działa łącznie 1266 jednostek OSP.

Wojewoda podziękowała także zaangażowanym w pozyskiwanie środków na zakup nowego sprzętu. Wśród nich wymieniła parlamentarzystów, z posłem Zbigniewem Chmielowcem na czele, który jest przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu Strażaków. Ale przypomniała również zasługi komendanta wojewódzkiego PSP w Rzeszowie oraz przedstawicieli lokalnych samorządów.

W uroczystości wzięli udział m.in.: poseł Andrzej Szlachta, starosta rzeszowski Józef Jodłowski, komendant wojewódzki PSP w Rzeszowie nadbrygadier Andrzej Babiec, radny województwa Karol Ożóg, prezes zarządu WFOŚiGW Adam Skiba, dyr. biura posła Krzysztofa Sobolewskiego Paweł Ciszczoń oraz gospodarz – st. bryg. Tomasz Baran, komendant miejski PSP w Rzeszowie.

Komendant Andrzej Babiec dodał, że wydarzenie jest jednym z kilku, które w najbliższym czasie odbędą się na Podkarpaciu.

– Podczas tych zbiórek przekażemy łącznie 52 promesy na zakup samochodów, w skali kraju jest to już liczba 675 nowych pojazdów – wyliczał nadbrygadier.

Wskazał też, jakie wozy zostaną zakupione dzięki dofinasowaniu. Największą wartość będzie miał pojazd, który trafi do Głogowa Małopolskiego. Za kwotę 1 mln 250 tys zł. na wyposażeniu tamtejszego OSP znajdzie się ciężki wóz strażacki. Pozostałe jednostki otrzymują wsparcie na zakup średnich wozów. Ich koszt, jak zapewnił komendant, to 950 tys zł.

„Ogólnopolski program finansowania służb ratowniczych – Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych” pozwala na dofinansowanie zakupu lekkich, średnich i ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP, a także specjalistycznego sprzętu niezbędnego do skutecznego prowadzenia akcji ratowniczych dla organizacji pozarządowych uprawnionych do wykonywania ratownictwa górskiego i wodnego.

Środki rozdysponowane m.in. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozwolą na zakup sprzętu i wyposażenia. Więcej informacji TUTAJ.

Red.

Zdjęcia: Podkarpacki Urząd Wojewódzki

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4