5 nowych ośrodków kuratorskich w regionie. Trafiło tam 43 nieletnich

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 18 maja 2023

Fot. Karol Woliński

W ostatnim roku do pięciu nowo utworzonych ośrodków kuratorskich funkcjonujących na Podkarpaciu trafiło 43 nieletnie osoby, które dopuściły się przestępstw. Tego typu placówki dają szansę na resocjalizację młodzieży, jednym z jej elementów jest udział w akcjach charytatywnych.

Nie karać, a wychowywać

W środę (18 maja) w Rzeszowie o działalności ośrodków kuratorskich w obrębie Sądu Okręgowego w Rzeszowie mówiono na konferencji poświęconej temu zagadnieniu. To placówki resocjalizacyjne, do których kierowani są nieletni nie wymagający zmiany środowiska wychowawczego, czyli skierowania do zamkniętych Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych.

- Na każdy taki ośrodek jako Ministerstwo Sprawiedliwości przeznaczamy rocznie 237 tys. zł. To są pieniądze, które służą resocjalizacji nieletnich. Chodzi o osoby, które weszły w konflikt z prawem, dopuściły się czynu moralnego, które wykazują cechy demoralizacji. Nie oznacza to, że muszą być od razu karane. Stawiamy na wychowanie - podkreśla wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Fot. Karol Woliński

W ostatnich latach na Podkarpaciu powstało 5 nowych ośrodków kuratorskich działających w obrębie Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Trafiło do nich 43 osoby nieletnie. Tam młodzież wymagająca resocjalizacji spędza kilka godzin po zajęciach szkolnych. W każdym ośrodku pracuje zespół kuratorski, ale też nauczyciele czy psycholog.

- W tych placówkach młodzież otrzymuje pomocną dłoń, dzięki której będą mogli normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Kuratorzy to więcej niż praca, to misja i powołanie - dodaje wiceminister sprawiedliwości.

Łącznie na Podkarpaciu obecnie działa 10 ośrodków kuratorskich, w których aktualnie przebywa ponad 100 osób nieletnich. Przypomnijmy, że we wrześniu ub. roku przy al. Okulickiego w Rzeszowie otwarto trzeci ośrodek kuratorski przy Sądzie Rejonowym.

Fot. Karol Woliński

Współpraca z Caritas

Jednym z elementów resocjalizacji młodzieży podlegającej ośrodkom kuratorskim jest udział w akcjach charytatywnych przy współpracy z Caritas, o czym mówił dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. Piotr Potyrała.

- Nasz współpraca jest bardzo owocna. Młodzi ludzie z ośrodków kuratorskich również ze swoimi rodzicami biorą udział w naszych akcjach pomocowych. Przygotowują paczki dla ludzi ubogich, spotykają się i rozmawiają z ludźmi bezdomnymi - zaznacza dyrektor rzeszowskiej Caritas.

Fot. Karol Woliński

W ostatnim czasie młodzież z ośrodków kuratorskich brała udział w przygotowaniu spotkania z okazji Światowego Dnia Ubogich czy śniadaniu wielkanocnym.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4