RARR pomaga w założeniu firmy. Szkolenia i pomoc finansowa na start

KATEGORIA: GOSPODARKA / 31 maja 2023

Fot. Pixabay.com

Szkolenia z ekspertami, pomoc w przygotowaniu biznesplanu, bezzwrotne dotacje na rozpoczęcie działalności, a do tego okresowa pomoc finansowa – na takie wsparcie mogli liczyć uczestnicy trzech projektów dotyczących rozwoju przedsiębiorczości w regionie, realizowanych przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. Duża część firm, które powstały dzięki inicjatywie RARR-u, nadal funkcjonuje na rynku.

RARR wspiera zakładanie firm

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego odpowiada za trzy projekty, które mają na celu podnoszenie poziomu przedsiębiorczości wśród mieszkańców Podkarpacia. Programy „Młodzi na Swoim” i „Zorientowani na Biznes” były skierowane do bezrobotnych w wieku od 18 do 29 lat. 50 procent z nich miało zamieszkiwać miasta średnie lub tracące funkcje społeczno–gospodarcze (Dębica, Jarosław, Jasło, Krosno, Łańcut, Mielec, Nisko, Przemyśl, Przeworsk, Ropczyce, Sanok, Stalowa Wola, Tarnobrzeg).

Trzeci projekt pod nazwą „Pasja Biznesu” był z kolei szansą na podniesienie swoich kwalifikacji i uzyskanie wsparcia w założeniu firmy dla osób powyżej 30 roku życia, które są bezrobotne. Wszystkie te trzy programy dawały możliwość wzięcia w szkoleniu związanym z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej.

Co ważne, osoby biorące udział we wspomnianych projektach, mogły otrzymać bezzwrotną pomoc finansową na rozpoczęcie działalności gospodarczej w wysokości 23 tys. zł.

- Te środki mogły być przeznaczone na zakup środków trwałych, na przykład samochodu potrzebnego do prowadzenia działalności czy adaptację pomieszczeń dla firmy - mówi Marek Duda, dyrektor w Dziale Projektów i Programów Krajowych i Międzynarodowych RARR.

Osoby zaangażowane w projekt otrzymały też pomoc finansową na prowadzenie działalności gospodarczej przyznawaną co miesiąc. W przypadku projektów „Młodzi na Swoim” i „Zorientowani na Biznes” było to 2,6 tys. zł przez 6 miesięcy, w „Pasji Biznesu” 2,8 tys. zł przez 12 miesięcy.

Nowe firmy na rynku

Warunkiem uzyskania wspomnianego wsparcia finansowego, było zobowiązanie uczestników do prowadzenia działalności gospodarczej przez co najmniej 12 miesięcy od dnia jej rozpoczęcia. Jak zaznacza Marek Duda, spora część firm, które skorzystały z projektu, działa na rynku dłużej niż okres wymagany w umowie o przyznaniu dotacji.

- Około 90 procent firm, które uzyskały wsparcie w ramach tych projektów nadal funkcjonuje na rynku. Cieszymy się że mogliśmy pomóc w rozpoczęciu tych biznesów, to korzyść dla naszej gospodarki - mówi dyrektor w Dziale Projektów i Programów Krajowych i Międzynarodowych RARR.

Projekt „Młodzi na Swoim” pomógł m.in. w uruchomieniu sklepu internetowego z artykułami dla niemowląt, dzieci, kobiet w ciąży i mam.

Wśród przykładów działalności gospodarczych, które skorzystały ze wsparcia programów RARR, można wymienić też kawiarnię w centrum Rzeszowa czy usługę wirtualnej asystentki, która pomaga innym właścicielom firmy uwolnić ich czas poprzez wsparcie administracyjne i techniczne.

Z kolei program „Pasja Biznesu” skierowany do osób po 30 roku życia, pomógł w uruchomieniu serwisu samochodowego w Czarnej Sędziszowskiej, foodtrucka w Rzeszowie czy wsparł firmę produkującą części z metalu w Łukawcu.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4