Ogłoszono drugi przetarg na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki

KATEGORIA: INWESTYCJE / 31 maja 2023

Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Zgodnie z naszymi zapowiedziami ratusz ogłosił drugi przetarg na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki w oparciu o stadion Resovii. Realizacja inwestycji będzie jednak opóźniona w stosunku do dotychczasowych planów. Jest zgoda resortu sportu by czas budowy wydłużyć do jesieni 2026 r.

Pierwszy, że pierwszy przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie przy ul. Wyspiańskiego stadionu lekkoatletycznego z funkcją piłkarską został unieważniony. Zgłosiła się tylko jedna firma - Mirbud ze Skierniewic, której oferta - 232 mln zł przekraczała wynikającą z kosztorysu kwotę.

- Jesteśmy zdeterminowani, by PCLA wybudować. Dlatego też szybko przetarg ponawiamy. Liczymy, że tym razem zainteresowanie tą inwestycją ze strony firm będzie większe. Chcemy, aby stadion powstał do końca października 2026 – taki termin zakończenia inwestycji wpisaliśmy do przetargu – deklaruje Konrad Fijołek. Na realizację PCLA do jesieni 2026 roku zgodziło się Ministerstwo Sportu i Turystyki, które współfinansuje to zadanie.

Początkowo zapowiadano, że będzie to wiosna 2025 roku. Potem przesunięto termin za zgodą Ministerstwa Sportu i Turystyki na koniec 2025 roku.

W ciągu kilku najbliższych dni ogłoszenie o przetargu ukaże się w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Otwarcie ofert planowane jest na lipiec.

Zgodnie z zapisami Programu Funkcjonalno-Użytkowego inwestycji nowy stadion przy ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie będzie pełnił funkcję centrum lekkiej atletyki i ma być przystosowany do organizowania zawodów rangi mistrzostw Polski seniorów czy też mistrzostw Europy U23, U20, U18. Obiekt będzie wyposażony w 400 metrową bieżnię a także m.in. skocznie do skoku w dal, wzwyż, o tyczce oraz krytą, 150 metrową bieżnię.

Drugą funkcją stadionu będzie piłkarska. Obiekt będzie spełniał kryteria licencyjne Ekstraklasy i rozgrywek klubowych UEFA. Trybuny stadionu będą mogły pomieścić przynajmniej 7,5 tys. widzów. Stadion będzie przystosowany także do organizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak np. koncerty.

PCLA jest wspólnym przedsięwzięciem miasta Rzeszowa, województwa podkarpackiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Czy tym razem sprawę uda się doprowadzić do finału?

- PCLA jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć inwestycyjnych, które będziemy realizować. Proces dojścia do możliwości ogłoszenia przetargu był bardzo skomplikowany. Trzeba było rozwiązać wiele problemów, które narosły przez lata, dokupić terenów, niezbędnych do tego, by tę inwestycję móc wykonać, by dać mieszkańcom i naszym sportowcom wspaniały, nowoczesny obiekt – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Ponieważ zarezerwowane na inwestycję 120 mln zł może nie wystarczyć, miasto prowadzi rozmowy z politykami Prawa i Sprawiedliwości w sprawie dodatkowych środków. Sekretarz generalny i poseł PiS z Podkarpacia Krzysztof Sobolewski deklarował, że Rzeszów może liczyć na wsparcie rządu w tej sprawie.

Red.

Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4