Starosta Józef Jodłowski: chcę wykorzystać swoje doświadczenie w Senacie

KATEGORIA: POLITYKA / 21 września 2023

Józef Jodłowski, obecnie starosta rzeszowski i kandydat PiS na senatora w okręgu nr 56, obejmującym Rzeszów, Łańcut oraz powiaty rzeszowski i łańcucki.
Fot. Maciej Terpiński

Starosta rzeszowski Józef Jodłowski po 25 latach pracy w samorządzie, teraz zamierza zawalczyć o Senat RP - Chcę wykorzystać swoje doświadczenie samorządowe jako senator - deklaruje kandydat Prawa i Sprawiedliwości.

Starosta chce być senatorem

Józef Jodłowski - starosta rzeszowski od 2005 roku, postanowił powalczyć z ramienia Prawa i Sprawiedliwości o mandat senatora z okręgu nr 56. Okręg ten obejmuje Rzeszów, Łańcut oraz powiaty rzeszowski i łańcucki. W czwartek 21 września kandydat na senatora podczas spotkania z dziennikarzami mówił o tym co chciałby osiągnąć dla regionu z pozycji Senatu RP.

- Od 18 lat jestem starostą, od 25 lat działam w samorządzie, teraz chce wykorzystać swoje doświadczenie w pracy senatora - podkreślił kandydat PiS na senatora.

Starosta Jodłowski przedstawił co udało się zrealizować w trakcie jego pracy na rzecz powiatu rzeszowskiego. Miejsce konferencji - ul. Technologiczna w Rzeszowie nie było przypadkowe, bo właśnie tutaj funkcjonuje Park Naukowo-Technologiczny Rzeszów-Dworzysko, jedno z najatrakcyjniejszych miejsc zorganizowanych pod lokowanie dużych inwestycji w południowo-wschodniej Polsce i sztandarowy projekt starostwa powiatowego, jako powstał pod rządami Jodłowskiego.

- Podejmując się tworzenia tej strefy na Dworzysku mieliśmy świadomość, że będzie to bardzo wymagające zadanie, tym bardziej, że działaliśmy pozaustawowo. Wszystko się jednak udało i dzisiaj mamy ponad 30 zakładów pracy, gdzie zatrudnionych jest ponad 2 tys. osób. Pracuje tu sporo młodych ludzi, dla których strefa jest możliwością realizacji swoich życiowych planów – zaznaczył starosta rzeszowski.

Jak podkreśla Jodłowski, strefa na Dworzysku jest gospodarczym sercem regionu i nadal się rozwija. Docelowo prace ma znaleźć tutaj 4 tys. osób.

- Obecnie strefa przynosi spore zyski, które płyną do budżetu miasta Rzeszowa. Mam nadzieję, że teren Dworczyska za 2-3 lata zapełni się w całości firmami – zapowiedział kandydat (PiS) na senatora.

Jako starosta, Józef Jodłowski chwalił się również rozbudową szkół na terenie powiatu, czy placówek opieki społecznej takich jak Domu Pomocy Społecznej w Górnie, czy Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Dynowie. Podkreślił też, że spory nacisk kładziono za jego dotychczasowych rządów w powiecie rzeszowskim również na poprawę warunków drogowych dla kierowców.

- Szczególnie dumny jestem na przykład z mostu w Błażowej. Udało się tu połączyć myśl naukową z techniczną. Powstał najdłuższy wówczas most kompozytowy w Europie, który przez wzgląd na wykorzystane tworzywa, będzie bardzo trwały i niewymagający renowacji, a przy tym ma dużą nośność. Most kosztował 3 mln złotych – zaznaczył Józef Jodłowski.

Fot. Maciej Terpiński

Współpraca miasta i powiatu

Jak podkreśla Józef Jodłowski, jeśli mieszkańcy powierzą mu mandat senatora, to w izbie wyższej parlamentu, nie będzie chciał wikłać się w polityczne przepychanki. Zamiast tego zależy mu na tym, by skutecznie działać na rzecz mieszkańców miasta, powiatu i całego regionu podkarpackiego.

- Poziom debaty publicznej, który teraz obserwujemy wychodzi często poza granice akceptacji. Od czasu gdy jestem starostą, to w Radzie Powiatu zdecydowana większość uchwał przyjmowana jest głosami wszystkich klubów. Jeżeli są jakieś różnice (co jest naturalne) oczywiście rozmawiamy konstruktywnie na temat ich rozwiązania - mówi kandydat PiS.

Starosta rzeszowski, chce w Senacie zająć się kwestiami dotyczącymi transportu, szczególnie tego publicznego, ale też reformą w zakresie planowania przestrzennego. Deklaruje, że będzie działał na rzecz dobrej współpracy Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego.

- Powiat był i jest dla mnie swoistym obwarzankiem, który otacza centrum dużego miasta, w naszym wypadku Rzeszowa. Wiem, że to spójna tkanka i elementy, które są nierozłączne i muszą ze sobą współgrać - deklarował obecny starosta rzeszowski.

Józef Jodłowski podkreśla też, że jeżeli zostanie senatorem, to zostawi starostwo powiatowe w dobrych rękach. Nie chciał jednak zdradzić kogo widziałby w fotelu starosty po jego przeniesieniu się do pracy na Wiejską.

Oprócz Józefa Jodłowskiego w wyborach na senatora w okręgu nr 56 startują również wiceprezydent Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak (Koalicja Obywatelska), Krzysztof Mazur (Konfederacja Wolność i Niepodległość) i Krzysztof Gutkowski (kandydat bezpartyjny).

Obecnie mandat senatora z okręgu Rzeszów-Łańcut sprawuje Stanisław Ożóg. Wybory parlamentarne odbędą się 15 października, za niecałe 4 tygodnie.

Karol Woliński

Fot. Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4