Morawiecki: „Rola lotniska w Jasionce bez zmian”. A co w temacie zboża i broni?

KATEGORIA: POLITYKA / 22 września 2023

Mateusz Morawiecki/Premier RP.
Fot. Paweł Bialic

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla stacji Polsat News zapewnił że mimo zbożowego konfliktu z władzami Ukrainy, nie ma mowy o wstrzymaniu wsparcia dla tego państwa. Dotyczy to również roli podrzeszowskiego lotniska w Jasionce.

Spór o zboże

Spór o zboże pomiędzy Polską i Ukrainą nasilił się po 15 września gdy polski rząd zdecydował o podtrzymaniu embarga na sprowadzanie pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z terenów naszego wschodniego sąsiada. Ukraińcy złożyli w tej sprawie skargę do Światowej Organizacji Handlu. Stosunki między Polską i Ukrainą wyraźnie się ochłodziły. Widać to po wypowiedziach władź Ukrainy z prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim na czele.

- Niektórzy nasi przyjaciele w Europie, odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem. Może się wydawać, że odgrywają własną rolę, ale w rzeczywistości pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora - napisał na portalu X (dawniej Twitter) Zełeński.

Takie wypowiedzi to woda na młyn dla partii szukających poparcia antyukraińskimi hasłami w trakcie kampanii wyborczej. Poseł Konfederacji Wolność i Niepodległość Grzegorz Braun już zdążył wpaść na pomysł, by wstrzymać dostawy uzbrojenia z lotniska w podrzeszowskiej Jasionce, które stanowi strategiczne wsparcie dla Ukraińców broniących się od kilkunastu miesięcy przed najazdem Rosji.

- Ten stały transfer sprzętów, środków, kadr, paliw na Ukrainę powinien być wstrzymany i wówczas, jak ręką odjął, przejdzie ochota ukraińskim dyplomatom, ukraińskim przywódcom do tego, żeby pohukiwać na Polskę, szantażować, straszyć- mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej w Jasionce Grzegorz Braun.

Morawiecki: rola lotniska w Jasionce bez zmian

Do sprawy stosunków polsko-ukraińskich odniósł się w czwartek na antenie Polsatu News premier polskiego rządu Mateusz Morawiecki, który jednoznacznie stwierdził, że spór o zboże nie wpłynie na wstrzymanie pomocy dla Ukrainy, podkreślając jednocześnie, że nie ma zgody na destabilizację polskiego rynku rolnego.

- Na pewno będziemy utrzymywali tranzyt ukraińskich towarów. Polska nie ponosi z tego powodu żadnych kosztów. Wręcz przeciwnie, można powiedzieć, że na tym zarabiamy - stwierdził premier.

Morawiecki podkreślił, że mimo pogorszenia się stosunków z Ukrainą, status Portu Lotniczego „Rzeszów-Jasionka” nie zmieni się.

- Nasz hub w Rzeszowie, w porozumieniu z Amerykanami i z NATO, cały czas pełni taką samą rolę, jaką pełnił i będzie pełnił - zapewniał premier.

Jak dodał Mateusz Morawiecki, Polska już nie przekazuje swojego uzbrojenia na rzecz Ukrainy i skupia się na kupowaniu nowoczesnego uzbrojenia i modernizację własnej armii.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4