Nie daj się rakowi! Biała Sobota w USK w Rzeszowie. Zapisy od poniedziałku

KATEGORIA: ZDROWIE / 11 lutego 2024

Fot. USK w Rzeszowie

Mammografia, USG piersi, RTG klatki piersiowej oraz badania laboratoryjne, konsultacje i warsztaty. Wszystko to bezpłatnie podczas Białej Soboty 17 lutego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie. Już w poniedziałek 12 lutego ruszają telefoniczne zapisy.

Choroby nowotworowe są głównym problemem zdrowia publicznego na całym świecie. W 2020 roku liczba zachorowań na raka wzrosła do 19,3 miliona przypadków, a rak na całym świecie przyczynił się do 10 milionów zgonów. Jednak choroba może być w pełni wyleczalna, pod warunkiem, że zostanie wcześnie wykryta. Dlatego też 17 lutego 2024 roku, w godzinach od 9:00 do 13:00 w Podkarpackim Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (u. Szopena 2) odbędzie się Biała Sobota dla kobiet i mężczyzn.

Rak w Polsce stanowi drugą przyczynę zgonów, powodując w 2019 roku 25,7% zgonów mężczyzn i 23,2% zgonów kobiet (dane pochodzą z Krajowego Rejestru Nowotworów). Stanowi on istotny problem zdrowotny przede wszystkim u osób w młodym i średnim wieku (25–64 lat). Zjawisko to jest szczególnie widoczne w populacji kobiet, w której od kilku lat nowotwory stały się najczęstszą przyczyną zgonów przed 65. rokiem życia, stanowiąc 31,7% zgonów w grupie młodych i 46,8% zgonów kobiet w średnim wieku.

– Nowotwory złośliwe rozwijają się pod wpływem wielu czynników - tłumaczy lek. Patryk Hasior, pełnomocnik dyrektora ds. Podkarpackiego Centrum Onkologii w USK w Rzeszowie. – Do głównych tzw. czynników środowiskowych należą: palenie tytoniu, otyłość, spożywanie alkoholu, mała aktywność fizyczna, predyspozycje genetyczne, to tylko niektóre z nich. Szacuje się, że prawdopodobnie aż 30% przypadków nowotworów złośliwych wiąże się z nieprawidłowym żywieniem.

Zdecydowana większość najnowszych badań dotyczących nowotworów mówi o tym, że im szybciej dojdzie do wykrycia i postawienia diagnozy, tym większe są szanse na całkowite wyleczenie chorego. Stąd niezwykle ważne są badania profilaktyczne.

Podczas Białej Soboty w USK w Rzeszowie, bezpłatnie, w uzasadnionych przypadkach zostaną wykonane badania między innymi: mammografia, USG piersi, RTG klatki piersiowej oraz określone badania laboratoryjne. Będzie można skorzystać również z konsultacji. Specjaliści z Centrum Fizjoterapii Paśko w Rzeszowie przygotują warsztaty z automasażu i autodrenażu dla Pań po przebytych operacjach z powodu raka piersi, a także podzielą się wiedzą na temat przyczyn oraz możliwościom skutecznego zapobiegania obrzęku limfatycznego.

Aby uczestniczyć w Białej Sobocie, należy wcześniej się zarejestrować pod numerem telefonu 17 866 64 18, w godzinach od 9:00 do 11:00, w dniach od 12 lutego (poniedziałek) do 13 lutego (wtorek), do wyczerpania miejsc.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4