Wiosennie i kolorowo w otoczeniu łańcuckiego Muzeum - Zamku

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 12 kwietnia 2024

Fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie

Park i ogrody Muzeum-Zamku w Łańcucie są coraz bardziej wiosenne. - W tym roku wiosna przyszła tu znacznie szybciej niż w poprzednich latach - zaznaczają przedstawiciele łańcuckiego muzeum. Magnolie - choć zwykle kwitły w okolicy majówki - aktualnie są w szczycie kwitnienia.

Jesienią ubiegłego roku w łańcuckich ogrodach dosadzono do rosnących już roślin (głównie bylin oraz róż) około 6 tys. cebul kwiatowych różnych rodzajów, gatunków i odmian. Duża część z nich zdobi rabaty już od wczesnej wiosny.

Z kwiatów kwitnących obecnie, największą grupę stanowią tulipany - w otoczeniu łańcuckiego zamku posadzono blisko 3 tys. sztuk w 32 odmianach, różniących się nie tylko kolorami, ale również wielkością i kształtem kwiatów czy porą kwitnienia. - Turyści, którzy w tym roku wybiorą się na spacer po parku i ogrodach Muzeum, będą mogli podziwiać odmiany tulipanów od bardzo wczesnych do późnych, które dopiero rozkwitają - mówi Joanna Garbulińska-Charchut z Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Inną liczną grupę posadzonych kwiatów stanowią narcyze. Na terenie zespołu zamkowo-parkowego posadzono ich ok. 600 szt., w 15 odmianach. Turyści mogą również obejrzeć różnorodne hiacynty - w sumie zasadzono blisko 300 szt., w 10 odmianach. Dodatkowo rabaty zdobią anemony, szachownice cesarskie i kostkowane, szafirki, cebulice i puszkinie.

Ubiegłoroczną jesienią posadzono także rośliny, które dopiero budzą się do życia i będą zdobić ogród w okresie letnim. W tej grupie znalazło się blisko 500 lilii w 30 odmianach - od azjatyckich, drzewiastych, tygrysich, po trąbkowe - czyli te o najbardziej szlachetnym i mocnym zapachu. Powstało też 7 nowych grup piwonii w różnych kolorach i kształtach. Te rośliny będą zdobić rabaty od końca maja do sierpnia.

- Kiedy rośliny cebulowe przekwitną, ich miejsce zajmą odmiany letnie, które będzie można oglądać aż do pierwszych przymrozków - zapowiadają przedstawiciele Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Red.

Fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie

Fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie

Fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie

Fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie

Fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie

Fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4