Szumny na hali targowej: Chcę jej rewitalizacji, ale po uzgodnieniu z kupcami

KATEGORIA: POLITYKA / 12 kwietnia 2024

Fot. Maciej Terpiński

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Rzeszowa piątkowy poranek oraz popołudnie spędził w rejonie hali targowej, gdzie rozmawiał z kupcami. Waldemar Szumny zapewniał, że chce rewitalizacji tego obiektu, ale zgodnie z sugestiami handlarzy. Nie przedstawił natomiast jeszcze nazwiska drugiego ze swoich zastępców, którzy mieliby z nim pracować, gdyby okazało się, że to on zostanie prezydentem miasta.

Szumny u kupców

Na 9 dni przed drugą turą wyborów prezydenckich kandydat Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Szumny odwiedził halę targową i pobliskie szczęki, by porozmawiać z lokalnymi kupcami. Przyszłość tego miejsca to spora niewiadoma. Z jednej strony miasto chce dokonać gruntownej rewitalizacji, powstała nawet efektowna koncepcja przygotowana dzięki grantowi z Europejskiego Banku Inwestycji, z drugiej strony osoby handlujące obawiają się, że zamierzenia ratusza skomplikują ich pracę. Temat hali targowej w kampanii wyborczej podnosili politycy Konfederacji, teraz postanowił zrobić to kandydat PiS na prezydenta miasta.

- Musimy pomóc rzeszowskim kupcom, inwestować w ekologiczne rozwiązania i wprowadzić usprawnienia w komunikacji. To mój plan na nasze targowiska - mówił Waldemar Szumny.

Kandydat PiS przypominał, że plany ratusza dotyczące rewitalizacji hali targowej i pobliskich terenów mają kosztować 1 mld zł i trwać około 10 lat i powtarzał obawy kupców, którzy obecnie tam handlują.

- Jeżeli ten futurystyczny projekt za miliard złotych, który ma trwać 10 lat byłby realizowany, choć na razie widzimy tylko wizualizacje, to kupcy mnie pytali, co w tym czasie mają zrobić, jak zarabiać? - stwierdził wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Szumny podkreślał, że jest zwolennikiem rewitalizacji hali targowej, ale w porozumieniu z kupcami.

- To przecież obiekt zaprojektowany przez profesora Stanisława Kusia, który chwalił się nim na całym świecie. Musimy odsłonić halę z blaszanych budek i ją wyeksponować, ale wszystkie działania dotyczące modernizacji będę ustalał z kupcami, chcę słuchać ich propozycji - zapewniał kandydat PiS.

Fot. Maciej Terpiński

Nie tylko hala targowa

Szumny podczas konferencji prasowej poruszał temat hali targowej, ale też bazaru przy placu Balcerowicza przy ul. Moniuszki, którego los również jest niepewny. W zeszłym roku ze strony urzędującego prezydenta Konrada Fijołka padła propozycja, by oddać ten teren firmie deweloperskiej w zamian za działkę potrzebną na dojazd do Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki.

Ostatecznie zgody na to nie wydała Rada Miasta Rzeszowa (głosami Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej i jednej radnej Rozwoju Rzeszowa), ale to jak ten teren zostanie zagospodarowany, jest nadal niewiadomą.

- Chcę uniknąć takiego zamieszania jakie wynikło wokół „Balcerka” gdzie pojawiły się kwestie deweloperów działek i tej lokalizacji. Przyszłość takich miejsc maluje się w ciemnych barwach, jeżeli takie działania będą kontynuowane - mówił Szumny, który nie zdradził jednak jaki ma plan na rozwiązanie sporu wokół „Balcerka”.

Kandydat PiS podkreślał, że tego typu miejsca, gdzie można kupić zdrową lokalną żywność, znajdują się przy głównych arteriach komunikacyjnych w mieście, co powoduje spore problemy ze znalezieniem miejsca do zostawienia samochodu. Dlatego proponuje budowę 1-2 kondygnacyjnych parkingów.

- Znam ten problem, bo co tydzień robię zakupy na hali targowej i często krążę samochodem, by znaleźć miejsce - dodawał wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

Fot. Maciej Terpiński

Drugi zastępca jeszcze nieznany

Waldemar Szumny zapowiadał, że jeszcze w tym tygodniu przedstawi drugą osobę, która miałaby pełnić funkcję jego zastępcy, gdyby wygrał wybory prezydenckie. W piątek nie poznaliśmy jednak nazwiska tej osoby.

- Ta osoba chciała sama się przedstawić, ale fizycznie dzisiaj nie mogła przyjść na konferencję, dlatego przedstawimy ją w przyszłym tygodniu - tłumaczył Waldemar Szumny.

Kandydat PiS podczas piątkowej konferencji zdradził jedynie, że ze swoim potencjalnym zastępcą rozmawiał o kilku kwestiach dotyczących zarządzania miastem. Jak dodał, miałby on zająć się wprowadzeniem wyższych płac w żłobkach, opiece społecznej czy kulturze, wsparciem lokalnych artystów, promocją sportu wśród dzieci i młodzieży czy programami oświatowymi.

Przypomnijmy, że pierwszym potencjalnym zastępcą Szumnego miałby zostać Marek Bajdak, dyrektor Wydziału Nieruchomości w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim, który w 2021 roku przez kilka miesięcy tymczasowo pełnił funkcję prezydenta Rzeszowa.

Druga tura wyborów prezydenckich w Rzeszowie odbędzie się 21 kwietnia.

Karol Woliński

Fot. Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4