Elektroniczną legitymację ZUS ma już prawie 695 tys. emerytów i rencistów

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 12 kwietnia 2024

Fot. ZUS

W całym kraju z elektronicznych legitymacji emeryta-rencisty korzysta już niespełna 695 tys. osób. Dokument w tej formie Zakład wydaje od początku ubiegłego roku. W ciągu pierwszych trzech miesięcy br. elektroniczną formę legitymacji pobrało aż 83,5 tys. osób.

Od 1 stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty są wydawane przez ZUS w formie elektronicznej. Można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać na pole „Legitymacja emeryta-rencisty”.

- mLegitymacja działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. zniżek na bilety – wyjaśnia Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Emeryci i renciści, którzy chcieliby otrzymać legitymację wydawaną w dotychczasowej postaci, czyli „plastikowej karty”, nadal mogą skorzystać z takiej opcji. Wystarczy, że wypełnią i złożą przygotowany przez ZUS wniosek o symbolu ZUS ERL. Legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 rokiem, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

Więcej informacji o mLegitymacji można znaleźć na www.zus.pl oraz na www.gov.pl/web/mobywatel-w-aplikacji/w-aplikacji.

Red.

Fot. ZUS

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4