Do 18 kwietnia jest czas na zmianę stałego obwodu głosowania. Sprawdź jak

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 15 kwietnia 2024

Fot. Paweł Bialic

W niedzielę 21 kwietnia, w wielu miejscach na terenie naszego kraju odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Jak wiadomo głosować będziemy także w Rzeszowie, a swój głos w wyborach prezydenta miasta mogą oddać nie tylko osoby tu zameldowane, również te, które mieszkają w Rzeszowie na stałe. Zmiany miejsca głosowania można dokonać bez wychodzenia z domu. Czas na taką decyzję mamy do czwartku 18 kwietnia.

To nie takie trudne

Od 21 lutego 2024 roku obowiązują nowe procedury dotyczące wniosków o rejestrację stałego obwodu głosowania w wyborach samorządowych. Uproszczono przepisy po to, by ułatwić proces oddania głosu osobie, która nie ma meldunku w swoim stałym miejscu zamieszkania. W Rzeszowie bez zameldowania może mieszkać nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Duża część z nich ma tutaj prawo głosu. Wystarczy zmienić stały obwód głosowania. Można zrobić to na dwa sposoby – przez internet oraz osobiście w urzędzie miasta.

Jak zrobić to za pośrednictwem internetu?

Do zmiany obwodu głosowania potrzebny będzie profil zaufany lub aplikacja mObywatel.

1. Wejdź na stronę gov.pl

2. W polu wyszukiwania wpisz: Zmień stały obwód głosowania lub dopisz się do CRW.

3. Kliknij w odnośnik „Zmień stały obwód głosowania lub dopisz się do CRW”.

4. Wybierz „Start”.

5. Wybierz pierwszą opcję, czyli „zmienić stały obwód głosowania” oraz kliknij „Dalej”

6. Kliknij „Złóż wniosek”. Następnie zaloguj się za pomocą Profilu zaufanego, aplikacji mObywatel lub innej metody.

7. Przeczytaj informację i kliknij „Zamknij”.

8. Postępuj zgodnie z instrukcją wypełnienia wniosku. Pamiętaj, że będziesz musiał/a podać adres stałego zamieszkania. Jako załącznik możesz dodać skan umowy najmu (opcjonalne).

9. Po wypełnieniu wniosku wybierz opcję „Podpisz i wyślij”. Gotowe! W ciągu kilku dni otrzymasz odpowiedź od Urzędu Miasta Rzeszowa.

Osobiście odwiedź Urząd Miasta Rzeszowa i dokonaj zmiany

Pamiętaj, aby na wizytę w Urzędzie Miasta Rzeszowa zabrać swój dowód osobisty.

1. Przyjdź do Centrum Kontaktu i Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Rzeszowa przy ul. Okrzei 1, pokój 14, 15 (weź ze sobą dowód osobisty).

2. Zwróć się o wydanie formularza pn. „Ujęcie w stałym obwodzie głosowania”. Wypełnij go.

3. Złóż formularz u urzędnika.

4. Decyzja zostanie wysłana na adres zamieszkania. Możesz też odebrać ją osobiście w Urzędzie.

5. Procedura zmiany stałego obwodu głosowania została zakończona. Pamiętaj, że po wpisaniu do nowego spisu wyborców zostaniesz wykreślony/a z poprzedniego.

Czas na zmianę stałego obwodu głosowania jest do czwartku, 18 kwietnia. Osoby, które dokonały zmiany przed wyborami 7 kwietnia nie muszą ponownie przechodzić przez ten proces.

Przypominamy też, że w wyborach samorządowych nie można jednorazowo zmienić miejsca głosowania, tak jak to miało miejsce w wyborach parlamentarnych. Nie ma również możliwości otrzymania zaświadczenia o prawie do głosowania po to, by zagłosować w dowolnym lokalu wyborczym.

Oprac. Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4