„Filmowe wtorki z IPN”. Bezpłatny pokaz filmu „Filip” w kinie „Zorza”

KATEGORIA: KULTURA / 15 kwietnia 2024

Kadr z filmu „Filip”
Fot. Materiały prasowe

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, w ramach w cyklu bezpłatnych pokazów filmowych, organizowanych w rzeszowskim kinie „Zorza”, zaprasza na film „Filip” w reżyserii Michała Kwiecińskiego.

Projekcja odbędzie się we wtorek 16 kwietnia w kinie „Zorza” w Rzeszowie (ul. 3 Maja 28) o godzinie 18.00. Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją historyka Instytutu Pamięci Narodowej.

Dostępność biletów do sprawdzenia pod numerem telefonu 17 86 06 054. Odbiór wejściówek w siedzibie IPN przy ul. Słowackiego 18 oraz w Kinie „Zorza”.

Rok 1941, warszawskie getto. Filip, młody polski Żyd, ze swoją ukochaną Sarą przygotowują się do występu w kabarecie, by zarobić na utrzymanie rodziny. Podczas premiery dochodzi do strzelaniny, podczas której ginie Sara i siedzący na widowni bliscy Filipa. Dwa lata później mężczyzna pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu we Frankfurcie. Podając się za Francuza, w samym sercu hitlerowskich Niemiec korzysta ze wszystkich uroków świata, nie jest w stanie się zatrzymać ani na chwilę. Następujące po sobie tragiczne wydarzenia sprawiają jednak, że nagle całe starannie zbudowane frankfurckie życie Filipa rozpada się jak domek z kart. Powieść Leopolda Tyrmanda, na podstawie której powstał film, została wydana w 1961 roku.

Red.

Fot. IPN

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4