Poparcie marszałka Ortyla dla Pawła Baja, burmistrza Głogowa Małopolskiego

KATEGORIA: POLITYKA / 15 kwietnia 2024

Fot. Maciej Terpiński

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl w poniedziałek (15 kwietnia) pojawił się w Głogowie Małopolskim, gdzie mówił o dobrej współpracy z tamtejszym burmistrzem Pawłem Bajem i poparł go przed drugą turą wyborów na burmistrza, które odbędą się w niedzielę 21 kwietnia.

Marszałek o współpracy w Głogowie Małopolskim

Jak podkreślał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej burmistrz Głogowa Małopolskiego Paweł Baj, współpraca gminy, którą zarządza i samorządu województwa w ostatnich latach przebiegała bardzo dobrze.

- Gmina Głogów Małopolski i samo miasto Głogów Małopolski położone bezpośrednio przy Rzeszowie, bardzo znacząco korzysta ze środków samorządów województwa - mówił burmistrz Głogowa Małopolskiego.

Baj przypomniał o inwestycjach kolejowych samorządu województwa, które wpłynęły na rozwój gminy Głogów Małopolski. Mowa tu o rozwoju linii kolejowej nr 77 Rzeszów-Kolbuszowa.

- To świetna inwestycja, mamy dodatkowe perony na terenie Głogowa Małopolskiego w tym m.in. Głogów Małopolski Południe czy Niwa. W ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej udało się zbudować też parkingi przy peronach, gdzie mieszkańcy mogą zostawić swoje samochody czy rowery. W ten sposób działamy także na rozładowanie korków w Rzeszowie - tłumaczył Paweł Baj.

Fot. Maciej Terpiński

Jak zaznaczał marszałek Władysław Ortyl, Głogów Małopolski jest ważną gminą w Rzeszowskim Obszarze Funkcjonalnym z punktu widzenia społecznego, ale też gospodarczego.

- Jeżeli my inwestujemy środki budżetowe czy unijne do danej gminy, to musimy być przekonani, że zostaną przez włodarza dobrze wydane. W Głogowie Małopolskim tak się dzieje - mówił marszałek Ortyl.

Władysław Ortyl chwalił sobie współpracę z gminą przy realizacji wspomnianej infrastruktury dla Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.

- Nowe przystanki i perony PKA w Głogowie Małopolskim, to doskonały przykład współpracy samorządu województwa i włodarza gminy. Była ona modelowa, bo to nie tylko partycypacja decyzyjna i projektowa, ale także finansowa – podkreślał Władysław Ortyl, który dodawał, że PKA nadal potrzebuje nakładów inwestycyjnych, by rozwijać sieć połączeń kolejowych w rejonie Rzeszowa.

- PKA już dzisiaj dociera do lotniska, musimy zwiększać częstotliwość, robić nowe mijanki, pamiętamy o tym, że mamy do czynienia z jednym torem na tym odcinku, więc możliwości przepustowe niedługo się skończą - dodał marszałek województwa.

Fot. Maciej Terpiński

Budowa ważnej drogi

Inną ważną inwestycją samorządu województwa w kontekście gminy Głogów Małopolski, jest realizacja kolejnego etapu tzw. drogi lotniskowej łączącej drogę ekspresową S-19, autostradę A4 i drogę krajową nr 9 w rejonie Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

W październiku poprzedniego roku podpisano umowę na zaprojektowanie i budowę piątego i ostatniego etapu tej drogi. Chodzi o 3-kilometrowy odcinek na terenie gmin Świlcza i Głogów Małopolski, który ma przedłużyć Drogę Wojewódzką nr 869 w kierunku zachodnim, łącząc rondo leżące na zachód od linii kolejowej nr 71 z węzłem A4 „Rzeszów Zachód”.

- Dla nas to bardzo ważne zadanie. Ta droga umożliwi dojazd ciężkich samochodów do strefy inwestycyjnej w Rogoźnicy, którą udało nam się utworzyć dzięki środkom unijnym z Regionalnego Programu Operacyjnego - zauważył Paweł Baj.

Zaprojektowanie i budowa nowego odcinka drogi lotniskowej ma kosztować 57 mln zł. Województwo na realizację tej inwestycji otrzymało w zeszłym roku ogromne dofinansowanie z budżetu państwa.

- Udało nam się pozyskać 55 mln zł z Polskiego Ładu na tę inwestycję, resztę pokryliśmy z budżetu samorządu województwa. Do tego dochodzi współpraca z gminą, bo trzeba zrobić dojazdy, bezpieczne skrzyżowania i drogi alternatywne – zauważał marszałek Ortyl.

Nowy odcinek drogi lotniskowej ma być gotowy w 2027 roku. Jak podkreślał marszałek Ortyl, dzięki realizacji tej inwestycji mieszkańcy Głogowa Małopolskiego będą mieli do dyspozycji bezpośredni wjazd na drugi węzeł autostrady.

- Co więcej, ten węzeł autostrady będzie służył do wykonania całkowicie nowego odcinka drogi krajowej nr 9, łączącego się z obwodnicami Kolbuszowej i Nowej Dęby. To będzie dobre połączenie pod kątem tranzytu - dodawał marszałek województwa, który wyraził jednoznaczne poparcie dla Pawła Baja w drugiej turze wyborów na burmistrza.

Wokul

Fot. Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4