RARR w projekcie ESA BIC Poland. To wsparcie dla firm z branży kosmicznej

KATEGORIA: GOSPODARKA / 16 kwietnia 2024

Fot. RARR

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego uczestniczy w międzynarodowym projekcie ESA BIC, którego celem jest wspieranie i inspirowanie przedsiębiorców, realizujących przedsięwzięcia na wczesnych etapach rozwoju, związanych z branżą kosmiczną.

RARR w kosmicznym projekcie

ESA BIC, to sieć inkubatorów utworzonych w Europie z wykorzystaniem środków krajowych oraz pochodzących z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Celem tego projektu jest wspieranie i inspirowanie przedsiębiorców, realizujących przedsięwzięcia na wczesnych etapach rozwoju, związanych z branżą kosmiczną. Dzięki procesowi inkubacji przedsięwzięcia te staną się działającymi komercyjnie rozwiązaniami. Krajowym operatorem programu w Polsce jest Agencja Rozwoju Przemysłu.

- Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. pełni rolę głównego wykonawcy i odpowiada za realizację wskaźników projektu, raportowanie, transfer środków z ESA oraz zarządzanie całym projektem - mówi Michał Chwieduk, kierownik projektu ESA BIC Poland w Agencji Rozwoju Przemysłu.

ESA BIC Poland działa w systemie rozproszonym polegającym na współpracy lidera konsorcjum krajowego, którym w Polsce jest wspomniana ARP i dwóch konsorcjów regionalnych z Rzeszowa i Warszawy. Dla każdego z tych miast podstawą procesu inkubacji jest zapewnienie możliwości finansowych, technicznych, biznesowych, promocji oraz dostępu do szkoleń oraz potencjalnych inwestorów.

W naszym regionie liderem konsorcjum ESA BIC jest województwo podkarpackie, a kluczową rolę w projekcie pełni Inkubator Technologiczny Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego AEROPOLIS w Jasionce zarządzany przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z bycia istotną częścią projektu ESA BIC Poland. Cieszymy się, że możemy w ten sposób promować ideę przedsiębiorczości oraz wykorzystywanie technologii kosmicznych w różnych sektorach gospodarki w ramach programu inkubacji - podkreśla prezes RARR Mariusz Bednarz.

Co w ramach wsparcia?

Jak można skorzystać na udziale w projekcie? Wsparcie otrzymają start-upy, których przedsięwzięcia są związane z branżą kosmiczną i będą wykorzystywać technologie pochodzące z sektora kosmicznego dla potrzeb innych branż (spin-off), lub zaproponują rozwiązania mogące mieć zastosowanie dla branży kosmicznej (spin-in).

- Start-upom zostanie udostępniona na preferencyjnych warunkach przestrzeń do prowadzenia działalności gospodarczej, w tym dostęp do biur i infrastruktury technicznej w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce - podkreśla przedstawiciel RARR.

ESA BIC zapewnia też wsparcie w postaci finansowania bezzwrotnego w wysokości 50 tys. euro oraz finansowania zwrotnego do 50 tys. euro. Ponadto przedsiębiorcy mogą liczyć na bezpłatne doradztwo o charakterze biznesowym i wsparcie ekspertów, które zapewniają: RARR oraz partnerzy Konsorcjum Województwa Podkarpackiego - Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski, Rectangle, Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”, Polskie Zakłady Lotnicze, Wytwórnia Zespołów Kooperacyjnych, SEGER Cutting Tools Ozga Mikuszewski, Olimp Laboratories, EXATEL oraz Planet Partners. Ponadto ESA BIC Poland zapewnia start-upom dostęp do europejskiej sieci swoich ośrodków inkubacyjnych i promocję projektów na arenie międzynarodowej.

Program ESA BIC w Polsce funkcjonuje od 2023 roku. W ramach dotychczasowych dwóch naborów wybrano 9 start-upów, które otrzymują wsparcie w ramach projektu. Siedmiu z nich zgłosiło się do konsorcjum mazowieckiego, a dwie do konsorcjum podkarpackiego.

Bootcamp w Aeropolis

Teraz trwa kolejny nabór dla młodych firm zainteresowanych udziałem w projekcie. W ostatnich dniach w Aeoropolis w Jasionce zorganizowano program pre-inkubacyjny – Bootcamp, którego celem było przygotowanie i wyłonienie potencjalnych kandydatów do inkubacji w ramach ESA BIC Poland.

- Przez 5 dni warsztatów biznesowych i spotkań z mentorami zespoły pracowały nad swoimi projektami, tak, aby ostatniego dnia - 10 kwietnia zaprezentować się przed na Open Day w Aeropolis - informują przedstawiciele RARR.

Podczas Bootcapmu uczestnicy zainteresowani wzięciem udziału w programie ESA BIC w Polsce mogli dowiedzieć się m.in. jak przygotować swój wniosek aplikacyjny pod kątem biznesowym. Nabór wniosków do kolejnej edycji projektu potrwa do 26 kwietnia.

Aplikować do programu ESA BIC Poland mogą mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwa działające na rynku nie dłużej niż 5 lat, tworzące produkty lub usługi bazujące na technologiach kosmicznych lub dedykowane dla tego sektora.

Więcej informacji o projekcie ESA BIC Poland tutaj: https://esabic.pl/ oraz https://rarr.rzeszow.pl/projekty/esa-business-incubation-centre2/#o-projekcie

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4