Twórca sztuki pop-artu w Rzeszowie! Zobacz prace Andy’ego Warhola. FILM

KATEGORIA: KULTURA / 20 kwietnia 2024

W Muzeum Okręgowym w Rzeszowie od czwartku 11 kwietnia można zwiedzać wyjątkową wystawę „Andy Warhol przed i po” poświęconą artyście - ikonie sztuki współczesnej. Można tu podziwiać zbiór dzieł z jego wczesnej twórczości, jak również tych ze szczytowego okresu popularności. Poniżej prezentujemy Wam filmową relację ze zwiedzania wystawy w towarzystwie dr Michała Ruta jej koordynatora, kustosza w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

Wyjątkowy Andy w Rzeszowie!

Rozmawia: Barbara Kędzierska, materiał zrealizował: Maciej Terpiński.

Andy Warhol uznawany jest za jednego z najbardziej wpływowych artystów XX wieku. Twórca pop-artu, uznawany za rewolucjonistę sztuki i ikonę popkultury. Artystą, który przeszedł drogę od dobrze prosperującego grafika reklamowego do artysty-gwiazdy o popularności porównywalnej z gwiazdami filmowymi czy idolami muzyki pop. Warhol był twórcą, którego sposób bycia, strój, kolor włosów, każdy gest był równie ważny jak realizowane przez niego prace graficzne.

- Wystawa ,,Przed i Po” to nie tylko podróż przez dorobek Warhola. To arcydzieła, które warto zobaczyć. Mam nadzieję, że dostarczy one państwu motywacji do głębszego poznania życia, działalności i filozofii Andy'ego Warhola - podsumował dyrektor Muzeum Andy’ego Warhola w Medzilaborcach Martin Cubjak.

Andy Warhol urodził się 6 sierpnia 1928 r. w Pittsburgu w Pensylwanii jako Andrej Varchola. Jego rodzice, Andrij (Andrew) Varchola i Ulija (Julia) Justyna Zavacka, byli imigrantami. Pochodzili z mniejszości grekokatolików łemkowskich (rusińskich) z wioski Miková, usytuowanej na północy Słowacji. Dziś w niedalekich Medzilaborcach istnieje Muzeum Sztuki Nowoczesnej gromadzące dzieła i pamiątki związane z artystą. Rzeszowska wystawa w całości oparta jest na zbiorach tego muzeum.

Obecność wystawy w Rzeszowie to efekt współpracy Samorządowego Kraju Preszowskiego z Województwem Podkarpackim. W tym kontekście słowacki samorząd zaproponował, we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej Andy’ego Warhola w Medzilaborcach, prezentację prac i artefaktów światowej sławy artysty w naszym regionie. Podjęta przez Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla propozycja została przygotowana i będzie udostępniona publiczności poprzez zaangażowanie Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, instytucji kultury Województwa Podkarpackiego.

Warto zaznaczyć, że miasto Rzeszów i całe Podkarpacie dołączyło do zaszczytnego grona miejsc, gdzie wędruje wystawa poświęcona życiu i twórczości Andy’ego Warhola z uwagi na kompleksową modernizację muzeum w Medzilaborcach. Specjalną wystawę udostępniono wcześniej w Dubrowniku (Chorwacja), zaś po ekspozycji rzeszowskiej trafi ona do Nicei (Francja).

Kuratorem wystawy jest dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola. Autorem koncepcji jest dr Michał Bycko, kurator również pracujący w Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola. Koordynatorem wystawy jest dr Michał Rut, kustosz Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Twórczość Andy’ego Warhola będzie można podziwiać do 16 czerwca br., w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie przy ul. 3 Maja 19.

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne

Wtorek: od 8.30 – 15.30

Środa: 8.30 – 15.30

Czwartek: 10.30 – 18.00

Piątek: 10.30 – 18.00

Sobota: 10.30 – 18.00

Niedziela: 10.30 – 18.00

Relacja z uroczystego otwarcia wystawy TUTAJ.

Kurator wystawy: Martin Cubjak, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola.

Autor koncepcji: dr Michał Bycko, kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola.

Koordynator: dr Michał Rut, kustosz Muzeum Okręgowe w Rzeszowie.

Barbara Kędzierska

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4