Jak głosować? Druga tura wyborów samorządowych już w niedzielę. FILM
KATEGORIA: PORADNIKI / 20 kwietnia 2024
Fot. Viperis
W niedzielę 21 kwietnia w 748 gminach, w tym m.in. w Rzeszowie odbywa się II tura wyborów samorządowych. Wybieramy w nich wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7.00 do 21.00.
W II turze wyborów samorządowych uprawniony wyborca otrzymuje tylko jedną kartę do głosowania. Karta wyborcza będzie miała biały kolor, ale nazwiska kandydatów zostaną umieszczone na różowym tle. Będzie ona zawierała:
- nazwiska dwóch kandydatów startujących w II turze wyborów samorządowych – będzie to dwóch kandydatów, którzy w pierwszej turze otrzymali największą ilość głosów, jednak nie przekroczyli ustawowo wymaganych 50 proc. (taka sytuacja jest m.in. w Rzeszowie),
- nazwisko jednego kandydata startującego w II turze wyborów samorządowych – w sytuacji, gdy drugi kandydat wycofa swoją kandydaturę lub utraci prawo wyborcze.
Nazwiska kandydatów będą umieszczone wraz ze skrótem nazwy komitetu wyborczego oraz symbolem graficznym tego komitetu, jeżeli komitet symbol taki posiada i został on zgłoszony. Poprzedzi je kratka przeznaczona na oddanie głosu oraz numer porządkowy. U dołu karty wyborczej powinny znajdować się pieczęcie terytorialnej komisji wyborczej oraz obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie.
Wyborca głosuje, stawiając znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów. Ważny głos to taki, w którym głosujący postawi znak „X” w kratce przy nazwisku wybranego kandydata w sytuacji, gdy karta do głosowania zawiera nazwiska dwóch kandydatów.
Jeśli na karcie do głosowania znajduje się nazwisko jednego kandydata, wówczas głosujemy wstawiając znak „X” w kratce oznaczonemu słowem „TAK”, w sytuacji poparcia kandydata lub znak „X” w kratce oznaczonej słowem „NIE”, w przypadku braku poparcia dla kandydata. Informacje na temat tego, jak poprawnie oddać głos znajdują się na dole po lewej stronie karty do głosowania.
Głos będzie nieważny w sytuacji, gdy:
- znak „X” nie zostanie postawiony w kratce przy żadnym nazwisku,
- znak „X” zostanie postawiony w kratce przy nazwiskach obydwóch kandydatów,
- zostanie postawiony inny znak niż „X”, np. kółko, gwiazdka, haczyk,
- zostanie zamalowana kratka przy nazwisku kandydata,
- wokół kratki przy nazwisku kandydata zostanie zakreślony np. okrąg.
Znak „X” to co najmniej dwie linie, przecinające się w obrębie kratki.
TUTAJ możesz znaleźć swój lokal wyborczy na terenie Rzeszowa.