Obchody święta flagi w Rzeszowie. „Nasze barwy symbolicznym spoiwem”

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 2 maja 2024

Fot. Maciej Terpiński

W czwartek 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Główne uroczystości w stolicy Podkarpacia odbyły się na rzeszowskim Rynku. W fosie Zamku Lubomirskich rozpoczęła się natomiast już trzecia edycja Podkarpackiego Festiwalu Patriotycznego, który potrwa do wieczora. Podczas oficjalnych wystąpień, nie zabrakło wątków politycznych, związanych z czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Święto flagi w Rzeszowie

Miejskie uroczystości związane z Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej odbyły się na rzeszowskim Rynku. Tuż po godzinie 12.00 na rzeszowskim ratuszu na maszt wciągnięto barwy narodowe. Na Rynku tradycyjnie uformowano długą na kilkadziesiąt metrów flagę. Był też hymn państwowy oraz pieśni patriotyczne w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa. Przemówienie z okazji Dnia Flagi RP wygłosiła wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska, która w swoim wystąpieniu dosyć nieoczekiwanie poruszyła kwestię wyborów, które odbyły się w ostatnim czasie, ale też tych, które się zbliżają.

- Tegoroczny Dzień Flagi obchodzimy w szczególnym czasie, to nie tylko okres skumulowanych w maju świąt państwowych, ale też kolejnych wyborów powszechnych trwających od października poprzedniego roku aż po czerwiec tego roku. Naszą flagę państwową, nasze barwy narodowe można uznać za symboliczne spoiwo wszystkich tych wydarzeń - mówiła wiceprezydent Rzeszowa, przypominając, że 9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego.

- Za pięć tygodni będziemy wybierać przedstawicieli i przedstawicielki do PE po to, by z jednej strony godnie reprezentowali nasz kraj, a z drugiej strony, dbali o siłę Unii Europejskiej, która dzięki solidarności tworzących ją społeczeństw zapewnia warunki pomyślności każdego z nich, od 20 lat również polskiego - mówiła Krystyna Stachowska.

Wiceprezydent Stachowska przypominała, że 2 maja obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

- Biało czerwona łączy nas także w ramach obchodzonego Dnia Polonii i Polaków za Granicą, z rodakami i potomkami naszych przodków, którym dziękujemy za pamięć o pochodzeniu, reprezentowanie naszych interesów w krajach zamieszkania i wielokrotnie okazaną nam pomoc, nieocenioną szczególnie wtedy, gdy walczyliśmy o niepodległość państwa - dodała Stachowska.

W obchodach uczestniczyli mieszkańcy, którzy licznie przybyli na Rynek korzystając z pięknej majowej pogody. Na święcie flagi nie zabrakło też polityków. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości poseł Ewa Leniart i wiceprzewodniczący Rady Miasta Waldemar Szumny rozdawali mieszkańcom biało-czerwone barwy. Z kolei politycy Koalicji Obywatelskiej przypominali podczas konferencji prasowej o znaczeniu czwartkowego święta.

Podkarpacki Festiwal Patriotyczny

Po uroczystościach na rzeszowskim Rynku Orkiestra Wojskowa przeszła ul. Kościuszki, a następnie ul. 3 Maja i al. Lubomirskich na teren fosy pod rzeszowskim Zamkiem Lubomirskich. Tam po raz kolejny z inicjatywy Wojewódzkiego Domu Kultury zorganizowano Podkarpacki Festiwal Patriotyczny im. mjr Adama Kowalskiego.

Na samym początku tego wydarzenia głos zabrała poseł Ewa Leniart, która przypominała, że obchodzone 2 maja święto flagi jest wyjątkowym dniem łączącym Polaków i sprawiającym, że z nostalgią wspominamy minione pokolenia, tych którzy budowali naszą polskość i nasze państwo. Chwaliła również pomysł organizacji patriotycznego festiwalu.

- Dzięki pięknej inicjatywie Wojewódzkiego Domu Kultury, możemy to święto w tym wyjątkowym dniu obchodzić w nadzwyczajny sposób, bo ten festiwal jest formą wdzięczności minionym pokoleniom i także tym wszystkim, którzy budowali świetność państwa polskiego - mówiła poseł.

Ewa Leniart podkreślała, że Podkarpacki Festiwal Patriotyczny powoli staje się stałym punktem obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Rzeszowie. Nie zapomniała również o Polonii.

- Pamiętamy o naszych rodakach, którzy są poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Zawsze z dumą wspominamy wszystkich, którzy z odwagą i determinacją kultywują polską kulturę, historię tradycję oraz język na obczyźnie - mówiła poseł Leniart, która zachęcała, by szczególną chwilą refleksji obdarzyć Polaków mieszkających na Ukrainie.

- To dzisiaj głównie starsi ludzie, często w biedzie, trwający tam, gdzie kiedyś pozostali, z wielkim sentymentem wspominający Rzeczpospolitą. Jesteśmy wdzięczni, że pamiętają o Polsce, ale też na pomoc Polski niezwykle liczą - dodała Ewa Leniart.

Dumni z biało-czerwonej

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Waldemar Szumny również gratulował organizacji Podkarpackiego Festiwalu Patriotycznego. Podkreślał, że Polacy w Dniu Flagi, powinni okazywać dumę z barw narodowych. W jego przemówieniu również nie zabrakło wątku wyborczego.

- My Polacy musimy pamiętać o biało-czerwonej. Mamy taką historię, która ukształtowała nas i wcześniejsze pokolenia, ale dała nam też nadzieję patrzenia w przyszłość. To bardzo ważne w obliczu rozpoczynającej się kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego - mówił Szumny i zachęcał mieszkańców o udziału w czerwcowych wyborach.

- Nasi przedstawiciele mogą tam reprezentować Polskę i województwo. Ważne, by wziąć udział w wyborach, bo to, jak wielu mieszkańców Podkarpacia pójdzie na wybory, zadecyduje tak naprawdę ile będzie mandatów i kto będzie zasiadał w PE i kto będzie walczył o silną Polskę w nowoczesnej Europie - zaznaczył Szumny.

Głos zabrali również wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś oraz wicedyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie Jakub Izdebski. Po chwili na scenie pojawiły się też wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul oraz wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska.

Po przemówieniach scenę festiwalu opanowali artyści - uczniowie Dominika Kindrat Vocal Studio, a także Robert Uchwat. Po południu w koncercie pn.: „Naprzód do boju żołnierze” zaplanowano występ solistów i grup artystycznych z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek.

Gwoździem programu artystycznego będzie koncert „Niepodległej” o godz. 18.00 w wykonaniu Izabeli Szafrańskiej z zespołem oraz gościnnym udziałem Marcina Sójki. Całość o godz. 19.00 ma zamknąć projekcja koncertu „Sprawiedliwi z Markowej” w ramach Festiwalu Psalmów Dawidowych z udziałem Michała Jurkiewicza, Izabeli Szafrańskiej i Marcina Sójki.

Festiwalowi towarzyszy tradycyjnie Rzeszowski Turniej Rycerski Zakonu Rycerzu Boju Dnia Ostatniego. Oprócz zmagań rycerzy, można było też obejrzeć konkurs strzelania z łuku. Była też możliwość zakupu akcesoriów rycerskich. Program festiwalu TUTAJ.

Obchodom Dnia Flagi Rzeczypospolitej towarzyszy Jarmark Karpacki, który zorganizowano wzdłuż al. Lubomirskich i al. Pod Kasztanami.

W piątek 3 maja kolejny dzień majowych uroczystości patriotycznych związanych z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a także Święto Paniagi.

Karol Woliński

Zdjęcia: Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4