Śladami Salomona Zweiga. Wybierz się już w piątek na spacer miejski w Rzeszowie

KATEGORIA: KULTURA / 9 maja 2024

Pozostałości wyrobów przedsiębiorstwa Salomona Zweiga można do dziś spotkać na rzeszowskich ulicach. Na zdjęciu wyrób z nawierzchni chodnika przy Placu Farnym przy schodach łączących ul. Kopernika z ul. Matejki. Taki sam znajduje się jeszcze w nawierzchni chodnika od ulicy wzdłuż budynku Funduszu Kwaterunku Wojskowego przy ul. Szopena 16.
Fot. Ze zbiorów Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków

Fundacja Inwencja zaprasza na spacer miejski Śladami Salomona Zweiga. Wydarzenie zaplanowano w piątek 10 maja. Początek o godz. 17.30, miejsce zbiórki – przy studni na Rynku w Rzeszowie.

Salomon Zweig urodził się w 1873 roku. Mieszkał ze swoją rodziną w Rzeszowie, posiadał tutaj dwa domy oraz Fabrykę Maszyn i Odlewnię Żelaza. Do dzisiaj na terenie miasta zachowało się wiele żeliwnych elementów wyprodukowanych w jego przedsiębiorstwie, między innymi włazy studzienek deszczowych, rury pionowe, czy tablica pamiątkowa wmurowana w ścianę jednej z kamienic. Od kilku lat ślady Salomona Zweiga w Rzeszowie tropi Marta Wójcik i o efektach swoich poszukiwań opowie podczas najbliższego spaceru.

Marta Wójcik - kierowniczka Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego, współpracująca z Zakładem Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii UR, organizatorka i współorganizatorka wielu wydarzeń promujących kulturę żydowską i upamiętniających dziedzictwo rzeszowskich Żydów (m. in. wystawa w 2017 roku pod tytułem „Rzeszów we wspomnieniach Żydów, przedwojennych mieszkańców miasta. Korespondencja ze zbiorów Bogusława Kotuli”, oraz wystawa w 2020 roku „Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu – retrospekcja”), od 2022 roku sekretarz Stowarzyszenia Rajsze.

Spacer jest częścią projektu „Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów”, którego celem jest przybliżanie społeczności Rzeszowa historii jego dawnych żydowskich mieszkańców.

Organizator: Fundacja Inwencja. Partnerzy: Miasto Rzeszów, Urban Lab, Archiwum Państwowe w Rzeszowie, Stowarzyszenie Rajsze.

Projekt jest finansowany przez Fundację EVZ (Stiftung Erinnerung, Verantwortung und Zukunft – Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość).

Red.

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4