PCN „Łukasiewicz” zaprasza na „Laser Day”. Będą prezentacje i warsztaty

KATEGORIA: EDUKACJA / 14 maja 2024

Fot. TheDigitalArtist/Pixabay.com

W najbliższy piątek w Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz” odbędzie się Laser Day organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Światła. Na uczestników czekają ciekawe prezentacje i laserowe warsztaty.

„Laser day” w PCN „Łukasiewicz”

Już w piątek 17 maja 2024 roku w Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz” odbędzie się wydarzenie pn. „Laser Day”. W strefie bezpłatnej od godziny 9:00-18.30 odbędą się prezentacje urządzeń laserowych, w tym testowanie plotera do cięcia strumieniem wody Wazer, warsztaty, prelekcje i wykład. Dodatkowo przez cały tydzień będzie dostępna oferta warsztatów fizycznych „Światełko w tunelu”. Organizatorzy zapraszają wszystkich do wspólnego spędzenia tego czasu wśród nowoczesnych technologii.

- Wydarzenie związane jest z Międzynarodowym Dniem Światła, który jest obchodzony, co roku 16 maja, na pamiątkę pierwszego udanego użycia lasera w 1960 roku przez fizyka i inżyniera Theodore’a Maimana - mówi Grzegorz Mosiołek, specjalista ds. rozwoju i współpracy w Podkarpackim Centrum Nauki.

Jak dodaje Grzegorz Mosiołek, święto to ma na celu zwiększenie świadomości o tym, jak technologie oparte na świetle mogą zapewniać rozwiązania dla globalnych wyzwań w dziedzinach takich jak edukacja, zdrowie, komunikacja czy energetyka. Doskonałym przykładem tego, jak odkrycia naukowe mogą przynieść społeczeństwu rewolucyjne korzyści jest właśnie laser, który jest dziś niezwykle powszechnym narzędziem.

- Program wydarzenia w Podkarpackim Centrum Nauki obejmuje prezentacje laserów i technologii laserowych, spotkania warsztatowe organizowane przez specjalistów z COLOP Polska przy urządzeniach laserowych Co2 i światłowodowych oraz urządzeniu Water Jet – do cięcia wodą i ścierniwem. Laser jest niezwykle wszechstronnym urządzeniem – będzie to można zobaczyć na żywo! Laser Day w Podkarpackim Centrum Nauki to również miniwykłady oraz wykład główny, który wygłosi Pani Żaneta Świątkowska-Warkocka, prof. IFJ PAN - mówi Grzegorz Mosiołek.

PROGRAM WYDARZENIA

Termin: 17 maja 2024 r. (piątek)

Czas: 9:00 – 18:30

Adres: Jasionka 952a, Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”

Czas: 9.00-17.00

Strefa bezpłatna:

1. Prezentacje i warsztaty z COLOP Polska

Miejsce: Pracownia Fablab (I piętro)

- Prezentacja urządzeń: m.in. znakowarka fibrowa, system filtracyjny Bofa, plotery CO2, Waterjet - Wazer

- Zajęcia praktyczne na stanowiskach laserowych/waterjet: prezentacja pracy, dobór parametrów, praktyczne zadania, testowanie różnych materiałów

2. Miniwykłady z COLOP Polska

Miejsce: Sala audiowizualna (II piętro)

- 10.30-11:00 Wykład z technologii laserowych

- 13:30-14:00 Wykład z technologii waterjet

- 15:00-15:15 Wykład z zakresu materiałów przeznaczonych do obróbki laserowej/waterjet

Czas: 17:00-18.30

3. Wykład w ramach cyklu „Sofa Naukowa”

Miejsce: holl (parter)

Czy laser i miecz świetlny to to samo?, Żaneta Świątkowska-Warkocka, prof. IFJ PAN

Strefa płatna:

- wystawy w strefie ekspozycji wewnętrznej

- warsztaty chemiczne, robotyczne, biologiczne i techniczne

- warsztat związany z Dniem Światła, pn. „Światełko w tunelu” w pracowni fizyki PCN: badanie zjawiska załamania światła, soczewki, co mają wspólnego geometria i optyka?

- samolot AN-2 – możliwość zwiedzania wnętrza*

- symulator lotu**

- pokazy filmów naukowych

*Atrakcja ta jest biletowana dodatkowo.

**Atrakcja ta jest biletowana dodatkowo i dostępna wyłącznie dla osób posiadających bilet wstępu na Strefę Ekspozycji Wewnętrznej. Ze względu na specyfikę symulatora i bezpieczeństwo uczestników, przeznaczony jest on dla osób o wzroście minimum 140 cm.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.pcn.org.pl

Wokul

Fot. PCN „Łukasiewicz”

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4