Prawie 12 tys. studentów zaczęło rok akademicki na Politechnice Rzeszowskiej
KATEGORIA: EDUKACJA / 4 października 2024
Fot. Paweł Podgórski/Biuro Prasowe UMWP
W piątek 4 października Politechnika Rzeszowska uroczyście zainaugurowała rok akademicki. Kształcenie w murach PRz rozpoczęło prawie 12 tys. studentów. - Wielu z Was wybrało Politechnikę Rzeszowską, wiedząc, że tak jak pokolenia waszych poprzedników zdobędziecie u nas wiedzę i kompetencję umożliwiające aktywne funkcjonowanie na rynku pracy oraz satysfakcję osobistą i materialną - mówił podczas swojego wystąpienia rektor PRz prof. dr hab. Inż. Piotr Koszelnik.
Prawie 12 tys. studentów na PRz
Przypomnijmy, że we wtorek 1 października rok akademicki uroczyście rozpoczął Uniwersytet Rzeszowski. W piątek 4 października swoją inaugurację miała Politechnika Rzeszowska. Otworzył ją rektor PRz prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, który tym samym rozpoczął swoją drugą kadencję na czele uczelni.
- Nasza uczelnia od lat stanowi nieodłączny element rozwoju naszego regionu i kraju. Politechnika wyrosła z tradycji inżynierskiej, dzisiaj nie tylko kształci, ale też inspiruje, tworzy i odpowiada na potrzeby współczesnego świata - mówił rektor PRz, który zapowiadał, że w jego drugiej kadencji nie będzie rewolucji.
- Zapowiadałem to już rok temu, zmiany będziemy wprowadzać ewolucyjnie, aby osiągnąć optymalne efekty - dodawał prof. Piotr Koszelnik.
Rok akademicki 2024/2025 na PRz rozpoczyna 11 813 studentów oraz 101 doktorantów. Na pierwszym roku studia inauguruje 3724 osoby. To o 15 procent więcej niż poprzednio.
„Odpowiedzialność za przyszłość”
Prof. Koszelnik podczas swojego przemówienia wskazywał na ogromną rolę uczelni wyższych w obecnej rzeczywistości.
- W świecie, który nieustanie się zmienia, w którym technologie rozwijają się w nadzwyczajnym tempie, to na nas przedstawicielach środowiska akademickiego spoczywa odpowiedzialność za to, by kształtować przyszłość, za bezpieczeństwo w bardzo szerokim rozumieniu tego słowa - mówił rektor PRz, nawiązując również do sztucznej inteligencji, która coraz mocniej wdziera się do naszego życia.
- Sztuczna inteligencja za chwilę będzie czymś normalnym i powszechnym, jak prąd elektryczny, musimy jednak pamiętać o etyce AI. O jej wpływie na prywatność bezpieczeństwo, etycznym zastosowaniu czy niekiedy negatywnym oddziaływaniu na rynek pracy - mówił rektor PRz.
Coraz mocniej podkreślał rolę cyberbezpieczeństwa wraz z rosnącą cyfryzacją życia publicznego i przemysłu.
- Na PRz rozwijamy te zagadnienia w ramach toku studiów oraz badań naukowych, do ich realizacji potrzebujemy infrastruktury dlatego też mozolnie i z uporem szukamy finansowania planowanego centrum cyberbezpieczeństwa. Konflikt w Ukrainie pokazuje, jak kluczowe dla bezpieczeństwa narodowego są systemy cyfrowe i technologie komunikacyjne – stwierdził Koszelnik.
Rektor wskazywał również, że uczelnia reaguje na temat zmian klimatycznych, wspominał o badaniach nad technologiami wodorowymi, oczyszczaniem wody i ścieków. PRz angażuje się też w działalność badawczą w dziedzinie obronności.
- Nie zapominamy o lotnictwie, z którym nasza uczelnia jest najmocniej kojarzona. Kształcimy i prowadzimy intensywne badania w tym obszarze, ale też odważniej patrzymy w kierunku kosmosu - mówił prof. Piotr Koszelnik, przypominając wczorajsze otwarcie astronomicznego Centrum Obserwacyjnego Polskiej Agencji Kosmicznej w Bezmiechowej.
Na koniec rektor PRz powtarzał, że uczelnie techniczne są motorem dostępu. Przypominał jednak, że rozwój szkolnictwa wyższego uzależniony jest od środków publicznych.
- Apeluję do władz naszego kraju o systematyczne zwiększenia nakładów na ten sektor, bez tego, rozwój naszego kraju nie będzie możliwy i na zawsze będziemy zdani na zakup nawet najprostszych technologii od zagranicznych dostawców - dodawał prof. Piotr Koszelnik.
List od prezydenta Dudy
W trakcie inauguracji roku akademickiego na Politechnice Rzeszowskiej tradycyjnie odbyło się ślubowanie studentów i doktorantów pierwszego roku oraz wręczenie certyfikatów ukończenia szkolenia na licencję pilota komunikacyjnego.
W inauguracji roku akademickiego PRz wziął udział sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, który przeczytał list w imieniu głowy państwa Andrzeja Dudy, w którym podkreślono bogate tradycje Politechniki Rzeszowskiej oraz znaczący wpływ na rozwój regionu.
Głos zabrała też wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, która podkreślała, że Politechnika Rzeszowska wpisuje się w strategię stawiania na innowację i technologię.
- Państwa praca, doświadczenie, wynalazki, współpraca międzynarodowa, a także innowacje technologiczne są nieocenioną częścią budowania nowoczesnego regionu. Wierzę, że uczelnia, w której tradycja tak silnie łączy się z nowoczesnością, a nauka z biznesem, jest doskonale przygotowana by sprostać coraz to nowszym wyzwaniom współczesnego świata - powiedziała wojewoda.
Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, który sam jest absolwentem rzeszowskiej uczelni, podkreślał, że zawód inżyniera jest ważny dla rozwoju regionu i kraju.
- Wszyscy obserwujemy, że zawód inżyniera jest coraz bardziej doceniany, można osiągnąć dobre zarobki i wyniki, ale to musi być poprzedzone solidną pracą i rozwojem własnym , który jest nakierowany na innowacje i nowe techniki, szczególnie w przemyśle lotniczym i kosmicznym - zaznaczył marszałek województwa.
Wiceprezydent Rzeszowa Marcin Deręgowski przypominał, że Politechnika Rzeszowska jest najstarszą uczelnią wyższą w naszym regionie i podkreślał, że jej potencjał jest nie do przecenienia.
- Samorząd Rzeszowa jest świadom tego potencjału, dlatego rozwija współpracę z uczelnią z korzyścią dla mieszkańców i różnych agend miasta, a także jestem przekonany, że dla pracowników i studentów PRz, którzy rozwiązując nasze problemy, zyskują szanse rozwijania swoich kompetencji – zaznaczył Marcin Deręgowski.
W trakcie inauguracji roku akademickiego wręczono również odznaczenia dla osób, które przyczyniły się do rozwoju Politechniki Rzeszowskiej.
Uroczystości zakończył wykład inauguracyjny prof. dr. hab. inż. Jacka Kluski „Sztuczna inteligencja i jej wpływ na naukę, nasze życie i przyszłość”.
Wokul
Zdjęcia: Paweł Podgórski/Biuro Prasowe UMWP