Przy stadionie Resovii pojawił się ciężki sprzęt. To jeszcze nie rozbiórka
KATEGORIA: INWESTYCJE / 9 października 2024
Fot. Resovia Rzeszów/Facebook
Przy stadionie Resovii przy ul. Wyspiańskiego, który ma za kilka lat stać się nowoczesnym Podkarpackim Centrum Lekkiej Atletyki, pracuje ciężki sprzęt budowlany. Nie chodzi jednak o rozbiórkę starego obiektu, bo ta nadal jest blokowana przez właściciela sąsiedniej działki. Ratusz wyjaśnia, że to na razie przygotowania do głównych robót.
To nie rozbiórka
Budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki, czyli nowego stadionu Resovii przy ul. Wyspiańskiego 22 napotyka na kolejne przeszkody. Jeszcze tej jesieni miały rozpocząć się prace rozbiórkowe na obecny stadionie, ale odwołanie od decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę złożyła spółka Resovia Residence, która jest właścicielem sąsiednich działek. Sprawę ma rozpatrzeć wojewoda podkarpacki. Jeżeli wniosek zostanie uznany za bezpodstawny, deweloper będzie mógł odwołać się jeszcze do sądu.
Tymczasem przy stadionie Resovii pojawił się ciężki sprzęt, o czym poinformował sam klub sportowy z Wyspiańskiego. - Dziś teren W22 został przekazany do Wydziału Inwestycji Rzeszów - stolica innowacji. Rozpoczyna się montaż ogrodzenia placu budowy pod inwestycję PCLA - przekazała Resovia w mediach społecznościowych.
Nie ma to jednak żadnego związku z pracami rozbiórkowymi. Rzeszowski ratusz informuje, że chodzi o prace geologiczne.
- To prace towarzyszące, nie chodzi o rozbiórkę, ale oczywiście są one związane z planowaną inwestycją w postaci Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki - informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.
Urzędnicy po pewnym czasie doprecyzowali nam, że ogradzanie terenu i prace geologiczne mogą być realizowane na podstawie starego pozwolenia na budowę PCLA, które jest jeszcze ważne.
A co ze sprawą rozbiórki? Na razie decyzja należy do wojewody, która ma rozpatrzeć odwołanie sąsiada.
- Czekamy na decyzję wojewody podkarpackiego, liczymy że będzie ona dla nas pozytywna. Równocześnie trwają prace nad dokumentacją projektową nowego stadionu - mówi Artur Gernand.
Rada Osiedla proponuje
Po tym jak okazało się, że prace przy rozbiórce stadionu zostały zablokowane przez odwołanie właściciela sąsiedniej działki, z apelem do władz miasta wyszła Rada Osiedla Króla Augusta, która proponuje, by ratusz pozyskał tereny dewelopera, co sprawiłoby, że budowa PCLA nie napotka już takich przeszkód. Podkreślają, że tego typu działania sugerowali prezydentowi już w 2021 roku. Petycję w tej sprawie podpisało wtedy ponad 500 osób.
- Gdyby miasto przejęło działki trzy lata temu lub w tym okresie inwestycja nie byłaby opóźniona. Dlatego wystosowaliśmy apel do pana prezydenta, żeby jak najszybciej pozyskał działki obok planowanego PCLA - uważają członkowie Rady Osiedla Króla Augusta.
Przedstawiciele rady osiedla proponują zamianę terenów z deweloperem i twierdzą, że Resovia Residence miała wskazać, która działka ją interesuje. Mowa o terenie pomiędzy Urzędem Marszałkowskim i Zespołem Szkół nr 1 w Rzeszowie. Problem w tym, że miasto od dawna planuje tam budowę nowej siedziby Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Trwa przygotowywanie konkursu na opracowanie projektu takiej inwestycji, więc trudno oczekiwać, że nagle uda włączyć te tereny do wymiany.
- Nową bibliotekę chcemy zbudować wraz z Samorządem Województwa Podkarpackiego, zarezerwowaliśmy działkę pod to przedsięwzięcie, więc trudno teraz włączać ten teren w zamianę na inny grunt - informuje Kancelaria Prezydenta Rzeszowa.
Wizualizacja Podkarpackiego Centrum Lekkiej AtletykiFot. K+Architekci/CWKS Resovia
Zamiana nieaktualna
Co ciekawe, jeszcze kilka miesięcy temu pozyskanie działki dewelopera wydawało się konieczne do użytkowania planowanego nowego stadionu. Chodziło o zapewnienie dojazdu do obiektu, który miałby przebiegać właśnie na terenie należącym do dewelopera.
Rok temu miasto chciało pozyskać właśnie na zasadzie wymiany, ale nie za teren przy Urzędzie Marszałkowskim, a przy ul. Moniuszki gdzie działa popularny bazar „Balcerek”. Sprawa wywołała spore oburzenie kupców handlujących na targowisku. Zgody na tego typu transakcję nie wydała jednak Rada Miasta Rzeszowa.
W ostatnim czasie okazało się, że temat zamiany gruntów z deweloperem ma być już nieaktualny, bo w trakcie prac projektowych okazało się, że dojazd do nowego stadionu można posadowić w innym miejscu, więc teren należący do dewelopera nie jest już do tego potrzebny.
Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki jest planowane jako stadion wyposażony w trzy trybuny, które powinny pomieścić 7,5 tys. kibiców. Trybuny mają zostać oparte o żelbetową konstrukcję w kształcie niecki wzdłuż bieżni lekkoatletycznej okólnej, z częścią otwartą od strony południowej. Miejsce dla publiczności na stadionie ma być w całości zadaszone.
Sam stadion po przebudowie ma być długi na 230 metrów i szeroki na 148 metrów. Wysokość zabudowy w szczycie zadaszenia trybun ma wynieść maksymalnie 23 m powyżej poziomu płyty głównej boiska piłkarskiego. PCLA ma być gotowe w październiku 2026 roku. Koszt realizacji inwestycji to 194 mln zł. Za budowę nowego stadionu Resovii odpowiada firma Mirbud.
Karol Woliński