Podkarpacie gospodarzem III edycji robotycznego turnieju XChallenge 2024

KATEGORIA: EDUKACJA / 31 października 2024

Fot. Materiały prasowe

16 listopada w G2A Arenie odbędzie się trzecia edycja Międzynarodowych Zawodów Robotów XChallenge - największego wydarzenia robotycznego w Polsce, które przyciąga pasjonatów i profesjonalistów z całej Europy. W tym roku do grona głównych partnerów przedsięwzięcia dołączają Województwo Podkarpackie oraz Podkarpackie Centrum Innowacji.

Konferencja prasowa poświęcona zapowiedzi wydarzenia odbyła się w czwartek 31 października w siedzibie PCI w Rzeszowie.

Fot. Materiały prasowe

W tegorocznej edycji XChallenge weźmie udział ponad 500 zawodników, którzy zaprezentują blisko 300 konstrukcji. Główny organizator imprezy, którym jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza spodziewa się obecności ponad 8 tysięcy obserwatorów. Fundację wspierają liczne instytucje, w tym Politechnika Rzeszowska, Rzeszowska Grupa IT oraz RoboLAB STEM Incubator.

W trakcie konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Fundacją a Podkarpackim Centrum Innowacji. W myśl jego zapisów, strony zobowiązują się do organizacji wydarzeń takich jak konkursy i hackathony oraz wymiany dobrych praktyk edukacyjnych.

- Partnerstwo Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza z Podkarpackim Centrum Innowacji, jest wyjątkowym przykładem długofalowych, przemyślanych i konsekwentnie realizowanych działań, wspierających kształcenie kadr dla przemysłu wysokich technologii w regionie. Nie do przecenienia, jest udział w tych aktywnościach władz województwa z Panem Marszałkiem Władysławem Ortylem na czele, które od lat w swoich projektach około edukacyjnych angażowały Fundację – bazując na jej ekspertyzie i doświadczeniu - powiedział prezes Fundacji Wspierania Edukacji Andrzej Czarnecki.

Fot. Materiały prasowe

Marszałek Województwa Podkarpackiego, Władysław Ortyl, podkreślił znaczenie tego typu wydarzeń dla promocji edukacji robotycznej oraz rozwoju kompetencji niezbędnych w gospodarce przyszłości. - Cieszę się, że Samorząd Województwa Podkarpackiego będzie gospodarzem wydarzenia, które doskonale uzupełnia robotyczny ekosystem naszego regionu. Warto podkreślić, że dzięki Funduszom Europejskim dla Podkarpacia działaniami edukacyjnymi w tej dziedzinie objęliśmy już ponad 700 szkół i blisko 9 tysięcy uczniów – zaznaczył marszałek Władysław Ortyl.

Fot. Materiały prasowe

- Cieszymy się, że trzecia edycja tego wydarzenia, o międzynarodowym charakterze, zyskuje już miano największych zawodów robotycznych w Polsce. Choć takie określenia jak „międzynarodowy” i „największy” są dla nas zaszczytne, równie ważne jest dla nas to, aby to wydarzenie miało trwały wpływ na rozwój regionu i stanowiło inwestycję w przyszłość. Kilka dni temu zorganizowaliśmy największe wydarzenie HR-owe w Polsce, a teraz mamy przyjemność wspierać największe zawody robotyczne. To niezwykle motywujące i inspirujące. Nie możemy również zapomnieć o ogromnej radości, jaką przynoszą nam takie inicjatywy, jak Festiwal Nauki – wydarzenia, które podnoszą poziom edukacji i inspirują do rozwoju w dziedzinie nauki i technologii – dodał marszałek Ortyl.

Zaangażowanie Podkarpackiego Centrum Innowacji w organizację XChallenge jest kontynuacją działań na rzecz młodzieży w regionie. Michał Tabisz, prezes PCI, zapowiedział uruchomienie cyklu warsztatów RoboWorkshop. Zajęcia odbywać się będą w ProtoLabie

- Współorganizacja zawodów xChallenge otwiera nowy rozdział w działalności PCI skierowanej do młodych ludzi. Chcemy, aby robotyka zagościła na stałe w naszej przestrzeni ProtoLab, z której już dziś regularnie korzysta ponad 600 uczniów szkół średnich i studentów. Jeszcze w tym roku uruchomimy cykl warsztatów RoboWorkshop, podczas których nasi użytkownicy będą mogli poznać m.in. podstawy programowania robotów oraz zgłębiać inne obszary nowoczesnych technologii pod okiem naszych specjalistów – zaznaczył prezes Michał Tabisz.

Fot. Materiały prasowe

Edukacja przez rywalizację

Głównym celem XChallenge jest popularyzacja nauki i rozbudzanie pasji do robotyki i elektroniki poprzez zdrową rywalizację oraz edukację w praktyce. Wydarzenie umożliwia rozwój umiejętności manualnych i programistycznych, wymianę doświadczeń i nawiązanie międzynarodowych kontaktów. XChallenge to nie tylko zawody, ale też przestrzeń do nauki i wymiany doświadczeń – przede wszystkim skierowana do uczniów szkół średnich i studentów. Śmiałkowie staną do rywalizacji w kilku kategoriach:

Line Follower – szybkie roboty ścigające się po wyznaczonej trasie z możliwością omijania przeszkód (standard, Turbo, LEGO).

Sumo – walki robotów na okrągłych torach, w których zawodnicy dążą do wypchnięcia przeciwnika z pola.

Lego Tug of War – przeciąganie liny przez roboty wykonane z klocków LEGO.

Freestyle – kategoria, w której zawodnicy mają pełną dowolność projektową.

Micromouse – wyścig w labiryncie, gdzie roboty mają za zadanie jak najszybciej odnaleźć wyjście.

Cebula House – zbieranie dedykowanych elementów (w tym roku – cebul) i dostarczanie ich do wyznaczonej strefy.

Smash Bots Mini – walki robotów wzorowane na popularnych BattleBots, gdzie zawodnicy mogą używać uzbrojenia, takich jak tarcze czy miotacze płomieni.

Task Hunters – zadania wymagające połączenia umiejętności programistycznych, manualnych i miękkich.

Fot. Materiały prasowe

- Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w XChallenge 2024 – wydarzeniu, które stanowi nie tylko widowisko sportowe, ale przede wszystkim przestrzeń do nauki, inspiracji i integracji młodych adeptów nowoczesnych technologii - zachęcają organizatorzy. Udział w wydarzeniu będzie bezpłatny, jak zapowiedział na konferencji Łukasz Szuba, dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

Red.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4