Konferencja na temat ESG oraz inicjatywa Centrum Pomocy Dzieciom

KATEGORIA: GOSPODARKA / 8 listopada 2024

Fot. Paweł Podgórski/Biuro Prasowe UMWP

W sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie praktycy i eksperci ESG oraz organizacje pozarządowe spotkali się z podkarpackimi przedsiębiorcami na prelekcjach i dyskusjach poświęconych czynnikom środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego, na podstawie których tworzone są pozafinansowe oceny firm. Organizatorami czwartkowego (8 listopada) spotkania z biznesem – konferencji pt. „ESG – czy pomaganie się opłaca” byli Województwo Podkarpackie, Fundacja na Rzecz Psychoprofilaktyki Społecznej PRO-FIL oraz Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Podczas wydarzenia przedsiębiorcom jako sprawdzona inicjatywa do wsparcia w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu zarekomendowane zostało Centrum Pomocy Dzieciom tworzone w Rzeszowie przez Fundację PRO-FIL. Konferencja zgromadziła blisko 120 uczestników.

- Przedsiębiorca ma świadomość, że znajduje się w określonym miejscu i społeczności, a to jak będzie postrzegany w zmieniających się warunkach prawnych będzie zależało od tego, jak wpływa na swoje otoczenie i jak z nim współpracuje – powiedział marszałek Władysław Ortyl, otwierając konferencję. – Problemy dzieci to też problemy przyszłości, a one statystycznie w niektórych aspektach i dynamicznym świecie rosną w proporcji odwrotnej do dynamiki rozwoju.

Fot. Paweł Podgórski/Biuro Prasowe UMWP

Centrum Pomocy Dzieciom będzie działać w infrastrukturze Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., a jego adaptacja finansowana jest dzisiaj ze środków międzynarodowych darczyńców. Centrum oprze swoje funkcjonowanie na 9 modelowych centrach tego typu działających w kraju, których sieć koordynowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Będzie placówką zapewniającą kompleksowe wsparcie i interdyscyplinarną pomoc dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem oraz ich opiekunom, co wpisuje się w regionalną strategię polityki społecznej Samorządu Województwa Podkarpackiego realizowaną poprzez wojewódzkie programy pomocy społecznej i przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Centrum rozpocznie działalność w 2025 roku. Jego bieżące funkcjonowanie planowane jest do finansowania ze środków Funduszu Sprawiedliwości.

- RARR pełni rolę katalizatora, łącząc sektor publiczny, prywatny i organizacje pozarządowe. Nasza współpraca z Fundacją PROFIL to doskonały przykład tego, jak wspólnie możemy tworzyć rozwiązania odpowiadające na realne potrzeby naszej społeczności – mówił Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. – Będziemy mieszkać w jednym domu, a w jednym domu trzeba sobie pomagać - dodał zwracając się do przedstawicieli Fundacji.

Fot. Paweł Podgórski/Biuro Prasowe UMWP

Podkarpackie zmaga się także z historycznymi zaszłościami w obszarze opieki zdrowotnej dla dzieci. Na te deficyty odpowiedzią jest największa inwestycja samorządu w budowę Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej. Szpitalny Oddział Ratunkowy w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 jest często pierwszym miejscem, gdzie identyfikowane jest stosowanie przemocy wobec najmłodszych, dlatego Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej i Centrum Pomocy Dzieciom w Rzeszowie wspólnie będą zapewniać kompleksową opiekę nad najmłodszymi dotkniętymi przemocą rozpoczynając od specjalistycznej opieki medycznej, psychologicznej i psychiatrycznej, poprzez opiekę prawną, kończąc na wsparciu doświadczonych pedagogów i pracowników socjalnych.

- Głęboko wierzę w powodzenie inicjatyw wszystkich organizacji pozarządowych wspieranych społeczną odpowiedzialnością biznesu i współpracą władz publicznych – powiedział Tomasz Kobylański, wiceprezes Fundacji PRO-FIL. – Pomaganie to nie są dzisiaj wyłącznie pieniądze, ale też zaangażowanie organizacyjne. Bez względu na to jaki sektor dzisiaj reprezentujemy na tej sali, wszyscy mamy znaczenie dla budowy silnej społeczności lokalnej.

Fot. Paweł Podgórski/Biuro Prasowe UMWP

Opublikowana w 2022 r. dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE dotycząca sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (tzw. dyrektywa CSRD) nakłada wymóg raportowania zagadnień i danych w obszarach ESG (E - Environmental – środowiskowym, S - Social – społecznym, G - Governance – ładu korporacyjnego). Celem dyrektywy jest zapewnienie istotności, porównywalności i wiarygodności publikowanych informacji niefinansowych. Idea ESG zakłada, że firmy powinny troszczyć się nie tylko o swój interes ekonomiczny, ale także wpływać pozytywnie na obszary związane z ochroną środowiska naturalnego, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym. Poza obowiązkami i korzyściami wynikającymi z dyrektywy ESG, omówiono także aspekty prawno-finansowe i przedstawiono praktyczne wnioski z pierwszych wdrożeń dyrektywy w Polsce. Mając na uwadze rosnącą absencję chorobową pracowników z powodu problemów zdrowia psychicznego, która w skali kraju sięga już 11% ogólnej absencji, poruszano również tematykę zdrowia psychicznego w kontekście społecznym i organizacyjnym, roli, praw i obowiązków pracodawcy.

Red.

Fot. Paweł Podgórski/Biuro Prasowe UMWP

Fot. Paweł Podgórski/Biuro Prasowe UMWP

Fot. Paweł Podgórski/Biuro Prasowe UMWP

Fot. Paweł Podgórski/Biuro Prasowe UMWP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4