Chcą wystrzelić w kosmos nanosatelity. Ambitne plany koła kosmonautyki z PCI

KATEGORIA: EDUKACJA / 19 grudnia 2019

Fot. Europejska Agencja Kosmiczna

Koło naukowe kosmonautyki Podkarpackiego Centrum Innowacji zostało powołane do życia 17 grudnia. W swoich planach ma eksperymenty w kosmosie na pokładzie własnych nanosatelitów.

– Podkarpacie to region z silnymi tradycjami lotniczymi oraz rozpoznawalną Doliną Lotniczą z mocną bazą technologiczną. Czas postawić krok dalej, gdyż słowo „kosmos” jest potencjałem, który inspiruje do twórczego działania – mówi Jacek Kubrak, prezes Podkarpackiego Centrum Innowacji. W założeniu koło ProtoCreativeLab: Space & Aviation ma charakter interdyscyplinarny. Podczas pierwszego spotkania uczestniczyli w nim przedstawiciele z różnych branż: studenci, naukowcy, a także członkowie kół naukowych z uczelni wyższych na podkarpaciu.

Jacek Kubrak, prezes Podkarpackiego Centrum Innowacji
Fot. PCI

Koło kosmonautyki PCI zamierza w ciągu 3 najbliższych lat wystrzelić 3 nanosatelity. To na ich pokładzie będą przeprowadzane eksperymenty badawcze. – Przestrzeń kosmiczna to obszar, który do tej pory nie był eksplorowany na skalę masową. Chcemy zbadać skutki promieniowania na układy elektroniczne, czy też możliwości produkowania energii elektrycznej w przestrzeni kosmicznej. Interesujące jest zachowanie roślin i bakterii na orbicie. W planach jest również stworzenie nawigacji dla nanosatelity, by został obiektem w pełni sterowalnym w kosmosie – omawia założenia prezes Kubrak z PCI.

Kolejne spotkania koła będą odbywać się w już 2020 r. Inicjatorzy planują pozyskać do szerokiej współpracy instytucje samorządowe i przedstawicieli podkarpackiego biznesu, zainteresowanych uczestnictwem w projekcie oraz współfinansowaniem koła naukowego kosmonautyki.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4