Rok 2023 przyniósł nam sporo wrażeń. Zobacz jak wyglądały niektóre z nich

KATEGORIA: FOTORELACJE / 31 grudnia 2023

Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.
Fot. Maciej Terpiński

Rok 2023 dla Rzeszowa i Podkarpacia znów obfitował w intersujące wydarzenia - wizyta księcia Williama, mistrz świata w boksie z Rzeszowa, powrót Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, czy beatyfikacja Rodziny Ulmów. To tylko kilka z wielu ciekawych chwil, które udało nam się uchwycić na zdjęciach.

STYCZEŃ

W styczniu mijającego roku obchodziliśmy 669 rocznicę lokacji Rzeszowa. Z tej okazji odbyła się uroczysta gala, której towarzyszyło oczywiście wręczenie tytułu honorowego obywatela, w tym roku dla dr Wergiliusza Gołąbka i zasłużonych dla miasta dla Marty Gutowskiej i Alicji Haszczak, był także smaczny tort.

Fot. Paweł Bialic

Zobaczcie też styczniowy charytatywny koncert „Serca Sercom” , w którym rzeszowscy i podkarpaccy dziennikarze oraz artyści kolędują wraz z publicznością na rzecz wychowanków Domu Dziecka w Strzyżowie.

Fot. Paweł Bialic

Tradycyjnie początek roku to także finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas 31 finału WOŚP w Rzeszowie udało się zebrać 326 tys. zł.

Finał WOŚP w Rzeszowie.
Fot. Paweł Bialic

LUTY

W lutym 2023 roku Rzeszów upamiętnił pierwszą rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie. Dzień zaczął się od happeningu polegającego na zapakowaniu Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej i zaadresowaniu go na Kreml pierwszą rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie. Wieczorem na rzeszowskim Rynku odbyła się manifestacja poparcia dla walczącej Ukrainy.

Happening - zapakowali Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej.
Fot. Karol Woliński

Manifestacja w I rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie.
Fot. Maciej Terpiński

W tym samym miesiącu ponownie w okolicach Rzeszowa pojawił się prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, który lądował na podrzeszowskim lotnisku w Jasionce w drodze do Kijowa. Wizyta prezydenta USA w stolicy kraju będącego w stanie wojny, zadziwiła cały świat.

Prezydent USA Joe Biden wysiada z Air Force One w Jasionce, 25 marca 2022 r.
Fot. The White House/Twitter

MARZEC

W marcu Rzeszów odwiedziła także inna międzynarodowa osobistość, z wizytą w naszym mieście pojawił się przyszły król Wielkiej Brytanii - książę Walii William. Brytyjski następca tronu spotkał się z brytyjskimi żołnierzami, którzy stacjonują w pobliżu stolicy Podkarpacia.

Księcia Williama na terenie koszarów 3. PBOT przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie.
Fot. Maciej Terpiński

I pozostajemy w tematach wojskowych. W marcu w Boguchwale odbyły się Wojskowe Targi Pracy – impreza mająca zachęcać do kariery w służbach obronnych. Uczestnicy mogli podziwiać efektowny sprzęt wojskowy i dowiedzieć się jak zacząć przygodę z wojskiem.

Fot. Paweł Bialic

KWIECIEŃ

W kwietniu w Rzeszowie uruchomiono pierwszy na świecie Bank Pszczeli służący pomocą wszystkim pszczelarzom, których pasieki zostały zniszczone lub zatrute. Za pomysłem stoją pszczelarze Maciej i Rafał Szela.

Fot. Maciej Terpiński

Dzień 22 kwietnia był szczególny dla rzeszowskiego pięściarza Łukasza Różańskiego, który właśnie wtedy na gali bokserskiej KBN 27 wywalczył tytuł mistrza świata w kategorii bridger, pokonując Chorwata Alena Babicia przez techniczny nokaut.

Łukasz Różański.
Fot. Maciej Terpiński

MAJ

Maj w Rzeszowie to oczywiście tradycyjne święto ulicy Pańskiej (obecnie ul. 3 Maja), które w minionym roku zostało połączone z festiwalem kulinarnym Karpaty na Widelcu firmowanym przez Roberta Makłowicza.

Święto Paniagi w Rzeszowie.
Fot. Maciej Terpiński

Swoje święto w maju mieli również studenci. 28. Rzeszowskie Juwenalia znów przyciągnęły tłumy uczestników. Impreza studencka Politechniki Rzeszowskiej ponownie została uznana za najlepszą w Polsce.

Fot. Maciej Terpiński

CZERWIEC

W czerwcu w Rzeszowie już tradycyjnie miało miejsce jeno z bardziej znanych w Polsce wydarzeń, czyli Koncert Jednego Serca Jednego Ducha. I jak można się domyślić impreza ta (jak zawsze) cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

Fot. Maciej Terpiński

Początkiem minionego lata odbyła się również kolejna edycja festiwalu muzycznego Europejski Stadion Kultury. Koncert główny rozpoczął występ Darii ze Śląska. Potem zagrały kolektywy w tym m.in. Justyna Steczkowska i zespół Brainstorm z Łotwy.

Fot. Maciej Terpiński

LIPIEC

Lipiec przyniósł powrót do Rzeszowa po kilkuletniej przerwie Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Do naszego miasta przyjechało 20 zespołów polonijnych z 10 krajów. Impreza trwała przez trzy dni i cieszyła się sporym zainteresowaniem.

Fot. Maciej Terpiński

W lipcu tego roku minęło 81 lat od rozpoczęcia pierwszej akcji deportacji Żydów z rzeszowskiego getta. Z tej okazji dzień wcześniej (czwartek 6 lipca) w stolicy Podkarpacia odbyły się uroczystości, podczas których oddano hołd wszystkim ofiarom zamordowanym przez niemieckiego okupanta.

Fot. Maciej Terpiński

W tym miesiącu w Rzeszowie na placu Farnym odbył się uroczysty apel z okazji Wojewódzkich Obchodów Święta Policji w 104. rocznicę powstania Policji Państwowej.

Fot. Maciej Terpiński

Podczas wakacji w Rzeszowie odbył się IV Marsz Równości. W manifestacji wzięło udział około 500 osób.

Fot. Karol Woliński

SIERPIEŃ

W sierpniu na deptaku przy ul. 3 Maja odbył się efektowny pokaz mody. Modelki zaprezentowały najnowszą kolekcję „Chaber Rzeszowski” autorstwa rzeszowskiej projektantki Basi Olearki.

Basia Olearka w otoczeniu swoich modelek.
Fot. Viperis

Sierpień to również początek kampanii wyborczej. Jako pierwsza swoich kandydatów na posłów i senatorów przedstawiała w Rzeszowie Koalicja Obywatelska. Jedynką na liście został poseł Paweł Kowal. Prawo i Sprawiedliwość odpowiedziało dosyć zaskakująco, bo liderem listy tej partii w Rzeszowie, okazał się Zbigniew Ziobro.

Paweł Kowal (trzecia osoba od prawej).
Fot. Karol Woliński

Zbigniew Ziobro.
Fot. Maciej Terpiński

WRZESIEŃ

We wrześniu w Markowej odbyła się uroczystości wyniesienia na ołtarze Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z ich siedmiorgiem Dzieci. W beatyfikacji rodziny, która oddała swoje życie za pomoc Żydom podczas II Wojny Światowej wzięły tłumy wiernych.

Fot. Maciej Terpiński

We wrześniu emocje wzbudziła kwestia przyszłości lubianego przez mieszkańców bazaru zwanego „Balcerkiem”. Teren targowiska mógł trafić w ręce dewelopera, który w zamian oddałby miastu działkę potrzebną do budowy drogi przy Podkarpackim Centrum Lekkiej Atletyki. Tego typy pomysł spotkał się z dużym protestem handlowców. Do wymiany gruntów na razie nie doszło.

Protest kupców na bazarku przy placu Balcerowicza.
Fot. Karol Woliński

PAŹDZIERNIK

W październiku odbyły się wybory parlamentarne. W trakcie wieczoru wyborczego byliśmy na wieczorach wyborczych Prawa i Sprawiedliwości i Koalicji Obywatelskiej.

Sztab wyborczy Prawa i Sprawiedliwości.
Fot. Maciej Terpiński

Sztab wyborczy Koalicji Obywatelskiej.
Fot. Karol Woliński

W październiku doszło również do uroczystego odsłonięcia Drabiny do Nieba – instalacji artystycznej autorstwa Józefa Szajny, wybitnego rzeszowskiego artysty. Monumentalna instalacja stanęła na pasie zieleni przy ul. Krakowskiej.

Fot. Maciej Terpiński

LISTOPAD

W listopadzie rzeszowianie po raz kolejny obchodzili rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczyste obchody i świętowanie odbyło się na placu Wolności przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Fot. Maciej Terpiński

W listopadzie Ewa Leniart, oficjalnie pożegnała się z funkcją wojewody podkarpackiego podsumowując swoją 8-letnią kadencję na tym stanowisku.

Na zdjęciu: Wojewoda Podkarpacki Jolanta Sawicka, poseł elekt Ewa Leniart, dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Zabornia oraz rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk.
Fot. Maciej Terpiński

W listopadzie po ponad 18 latach z funkcją starosty rzeszowskiego pożegnał się Józef Jodłowski, który w październikowych wyborach wywalczył mandat senatora. Stanowisko starosty rzeszowskiego przypadło Markowi Sitarzowi – wieloletniemu zastępcy Jodłowskiego.

Nowy starosta rzeszowski Marek Sitarz (z lewej) i ustępujący starosta, senator-elekt Józef Jodłowski.
Fot. Maciej Terpiński

GRUDZIEŃ

Grudzień to oczywiście czas świąt Bożego Narodzenia. Na rzeszowskim Rynku pojawiło się świąteczne miasteczko i ozdoby bożonarodzeniowe. Prezenty dla najmłodszych wręczał na św. Mikołaj.

Świąteczne Miasteczko 2023 r.
Fot. Maciej Terpiński

W grudniu poznaliśmy także nowego wojewodę podkarpackiego. Funkcję tę otrzymała Teresa Kubas-Hul, która przywitała się z mieszkańcami podczas wigilii miejskiej.

Teresa Kubas-Hul - wojewoda podkarpacki.
Fot. Maciej Terpiński

Rok 2023 z przytupem kończy Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka”, ponieważ to właśnie tu pod koniec grudnia przywitano milionowego pasażera! Pani Iwona przyleciała wraz z mężem i synem z Manchesteru. Gratulacje szczęśliwej pasażerce złożył marszałek Władysław Ortyl i prezes lotniska Adam Hamryszczak. Wyjątkowe wydarzenie uświetnił koncert Justyny Steczkowskiej.

Fot. Maciej Terpiński

***

Fot. Paweł Bialic

Drodzy Czytelnicy, było to ostatnie ze zdjęć w naszym przeglądzie minionego roku. Za chwilę przywitamy całkiem nowiutki 2024 rok. Miejmy nadzieję, że będzie obfitował w równie wielowymiarowe wydarzenia w naszym mieście i regionie. My życzymy sobie przekazywać Wam tylko dobre wiadomości.

Niech ten Nowy Rok obdarza Was zdrowiem, radością, miłością i pokojem – nie tylko w sercu, Waszych Rodzinach ale i na całym świecie. Życzymy Wam także możliwość, czasu i chęci do realizowania wyznaczonych sobie celów i spełniania marzeń. Wspaniałego Nowego 2024 Roku!

Redakcja CzytajRzeszów.pl

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4