Obrazy prof. Tadeusza Boruty pokazało Muzeum Okręgowe. Zobacz ZDJĘCIA

KATEGORIA: FOTORELACJE / 19 stycznia 2024

Fot. Maciej Terpiński

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprezentowało oficjalnie obrazy autorstwa prof. Tadeusza Boruty, zakupione w 2023 r. ze środków finansowych Województwa Podkarpackiego.

W czwartkowym (18 stycznia) spotkaniu - „Forma na Polonię. Prezentacja obrazów Tadeusz Boruty” wziął udział sam artysta. Profesor przybliżył genezę powstawania obrazów, inspiracje i symbolikę.

Pierwszy obraz „Otwarcie piątej pieczęci” (wg. Ap 6, 9-11) z lat 1991-92 to wielopostaciowa kompozycja, nawiązująca ikonograficznie do tekstów apokaliptycznych. Drugi obraz „Poszukiwanie formy na Polonię” z 2000 r., to kompozycja, w której ujęte zostało symbolicznie, zagadnienie fenomenu autokreacji.

Obrazy prof. Tadeusza Boruty, artysty którego można nazwać klasykiem sztuki XX i XXI w. a jednocześnie artystą rodzimym, związanym z Uniwersytetem Rzeszowskim i podkarpackim środowiskiem artystycznym, wzbogacą Galerię Sztuki Współczesnej Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, która utworzona została w 1975 r., zawiera zbiór polskiej sztuki współczesnej, głównie malarstwa, rysunku i grafiki, powstałej po 1945.

Muzeum zaprasza do zwiedzania. Dzieła, zarówno te zakupione jak i dodatkowo wypożyczone dzięki uprzejmości artysty, można oglądać na parterze, w zachodniej części krużganków Muzeum Okręgowego do 31 marca 2024 roku.

Red.

Zdjęcia: Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4