Spotkali się przed grobem płk. Leopolda Lisa-Kuli w 105. rocznicę jego śmierci

KATEGORIA: FOTORELACJE / 6 marca 2024

Fot. Maciej Terpiński

Przypominamy Wam, że jutro, w czwartek 7 marca w Rzeszowie odbędą się obchody 105. Rocznicy Śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli. Jednostka Strzelecka 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie, Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, II Liceum Ogólnokształcące im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich i Urząd Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – czyli organizatorzy tego wydarzenia zapraszają wszystkich mieszkańców Rzeszowa do wspólnego uczczenia tej rocznicy.

W środę 6 marca organizatorzy obchodów 105. Rocznicy Śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli spotkali się przy grobie pułkownika na cmentarzu „Pobitno” w Rzeszowie, by odmówić modlitwę, zapalili znicze i złożyli kwiaty. Poniżej FOTORELACJA z tego wydarzenia. W czwartek 7 marca odbędą się główne uroczystości przed pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli na Placu Farnym w Rzeszowie.

Fot. Paweł Bialic

PROGRAM WYDARZENIA

Czwartek – 7 marca 2024 r.

● godz. 9.00 Spotkanie okolicznościowe w auli II LO im. płk. Leopolda Lisa-Kuli przy ul. ks. Jałowego 22 w Rzeszowie. Na spotkaniu obecna będzie Pani Kinga Hałacińska – wnuczka Andrzeja Hałacińskiego autora słów pieśni My, Pierwsza Brygada, legionisty, podpułkownika piechoty Wojska Polskiego, kawalera Orderu Virtuti Militari, ofiary zbrodni katyńskiej.

● godz. 12.00 Uroczysta Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem JE Ks. Bp Jana Wątroby – Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej, przyrzeczenie „Orląt” ZS w kościele Świętego Krzyża przy ul. 3-go Maja w Rzeszowie.

● godz. 13.15 Uroczystość przed pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli na Placu Farnym w Rzeszowie. Przyrzeczenie strzeleckie. Okolicznościowe przemówienie. Apel Pamięci. Salwa Honorowa. Składanie wieńców i wiązanek kwiatów. Pokaz musztry paradnej z bronią młodzieży JS 2021 im. płk. L. Lisa-Kuli. Defilada pododdziałów.

***

Leopold Lis-Kula urodził się 11 listopada 1896 roku w Kosinie pod Łańcutem. Jako niespełna 16-latek, w październiku 1912 roku, wstąpił do Związku Strzeleckiego. Szlak bojowy rozpoczął w szeregach I Kompanii Kadrowej, przekraczając 6 sierpnia 1914 roku w Michałowicach granicę zaborów - austriackiego i rosyjskiego. Młody oficer wyróżnił się w bojach pod Kielcami, jako dowódca jednej z legionowych kompanii. Później walczył też pod Krzywopłotami i Łowczówkiem, spełnił też swój żołnierski obowiązek na Wołyniu, gdzie w lipcu 1916 roku legioniści toczyli niezwykle krwawe walki. Wsławił się talentem dowódczym m.in. pod Kostiuchnówką.

W 1917 roku został wysłany w szeregach armii austriackiej na front włoski. Ranny podczas walk, po wyjściu ze szpitala nie wrócił do oddziału. Przedostał się za to do Krakowa, gdzie w porozumieniu z Edwardem Rydzem-Śmigłym uczestniczył w organizowaniu terenowych struktur Polskiej Organizacji Wojskowej. Jako oficer odrodzonego Wojska Polskiego, został skierowany na front wołyński, gdzie wielokrotnie wykazał się swoimi zdolnościami dowódczymi, szczególnie zaś pod Poryckiem, atakując zupełnie zaskoczone oddziały ukraińskie.

W nocy z 6 na 7 marca 1919 roku, dał rozkaz do ataku na Torczyn, silnie broniony przez nieprzyjaciela. Polacy raz jeszcze odnieśli spore sukcesy - miasteczko udało się zająć, ale okupiono to największą stratą. Rana w pachwinę, jaką otrzymał major „Lis”, okazała się śmiertelna. Spoczął w Rzeszowie, gdzie zaczęła się jego fascynacja polską armią i niepodległościowa działalność. Pośmiertnie został awansowany na stopień pułkownika.

Odsłonięcia pomnika płk. Leopolda Lisa-Kuli na placu Farnym 18 września 1932 r. dokonał prezydent Ignacy Mościcki. Pod okupacją niemiecką w nocy z 10 na 11 kwietnia 1940 r. pomnik został zburzony. Udało się jedynie wykraść głowę pomnika, który wywieziono do Rzeszy na złom. Po upadku komunizmu monument odbudowano. W uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika 22 listopada 1992 r. brał udział prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Red.

FOTORELACJA: Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4