Ulicami przeszedł Marsz Pamięci w hołdzie Żydom z rzeszowskiego getta

KATEGORIA: FOTORELACJE / 7 lipca 2024

Fot. Maciej Terpiński

Marsz Pamięci w hołdzie Żydom z rzeszowskiego getta przeszedł w niedzielę ulicami miasta. Wydarzenie organizowane jest co roku w rocznicę pierwszej akcji deportacyjnej w rzeszowskim getcie, która miała miejsce 7 lipca 1942 r. i trwała do 13 lipca.

W wydarzeniu organizowanym przez Stowarzyszenie Rajsze wzięli udział reprezentanci władz różnych szczebli, był także przedstawiciel naczelnego rabina Polski oraz mieszkańcy Rzeszowa. Uroczystości rozpoczęły się przy Kamieniu Pamięci na Placu Ofiar Getta. Następnie uczestnicy przeszli w milczeniu ulicami: Kopernika, Grunwaldzką, Matejki, Moniuszki, Cieplińskiego i Pułaskiego do dworca PKP Staroniwa, niosąc wstążki z imionami i nazwiskami rzeszowskich Żydów, a także afisze i szyldy przedwojennych żydowskich warsztatów, sklepów i stowarzyszeń.

Szacuje się, że w deportacjach lipcowych do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu wywieziono około 10-12 tysięcy osób, około 2-3 tysiące zostało rozstrzelanych w lesie pod Głogowem, a wielu innych straciło życie w samym getcie. Kolejne najliczniejsze wywózki miały miejsce w sierpniu oraz listopadzie 1942 roku. Historycy szacują, że z rzeszowskiego getta do Bełżca deportowano od 15 do 22 tysięcy Żydów.

Red.

Zdjęcia: Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4