Kolejne ważne zawody w skokach do wody będą w Rzeszowie. Już w lipcu

KATEGORIA: SPORT / 5 lutego 2024

Fot. Maciej Terpiński

W lipcu tego roku w Rzeszowie odbędą się duże międzynarodowe w skokach do wody. Mowa tu o mistrzostwach Europy juniorów. Organizację imprezy potwierdziła prezes Polskiego Związku Pływackiego Otylia Jędrzejczak.

Kolejne ważne zawody w Rzeszowie

Rzeszów od końcówki 2022 roku dysponuje nowoczesnym basenem sportowym przy ul. Matuszczaka, który gościł w zeszłym roku dużą imprezę jaką było rozegranie konkurencji w skokach do wody podczas Igrzysk Europejskich.

Teraz czas na kolejne duże międzynarodowe zawody. Już w lipcu tego roku na pływalni rozegrane zostaną mistrzostwa Europy juniorów.

- Jako Polski Związek Pływacki ściśle współpracujemy z miastem Rzeszów, a obiekt przy ul. Matuszczaka jest w tym momencie najlepszym obiektem przeznaczonym do skoków do wody w Europie - zarówno pod względem treningu - jak i startów. Stworzona przez Komitet techniczny skoków do wody strategia rozwoju dyscypliny i zatrudnienie dzięki Ministerstwu Sportu i Turystyki trenera Borysa Rozenberga pokazują, że ciągle się rozwijamy. Otrzymanie od europejskiej federacji organizacji mistrzostw Europy juniorów jest dla nas dużym wyróżnieniem, ale także wyzwaniem. Wierzę, że mu sprostamy – mówi prezes PZP, Otylia Jędrzejczak i dodaje, że organizacja imprezy jest potwierdzeniem dobrej współpracy PZP z europejską federacją.

Fot. Polski Związek Pływacki

- Jestem przekonana, że ta impreza przyczyni się do dużej promocji skoków do wody i wypromuje obiekt w Rzeszowie. Co jednak najważniejsze - wierzę, że wpłynie na rozwój całej dyscypliny w naszym kraju – dodaje mistrzyni olimpijska z Aten, która przy okazji decyzji European Aquatics spotkała się wraz z przewodniczącym Komitetu Skoków do Wody Grzegorzem Lesiakiem, z sekretarzem stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Piotrem Borysem, a także wiceprezydent Rzeszowa Krystyną Stachowską i dyrektorem ROSiR Adrianem Rudawskim.

Drugie mistrzostwa w historii

Mistrzostwa Europy juniorów są rozgrywane od 1967 roku. W Polsce odbyły się do tej pory raz – w 2013 roku młodzi skoczkowie do wody rywalizowali na Termach Maltańskich w Poznaniu.

Ubiegłoroczne zmagania zorganizowała Rijeka. Wśród startujących pojawiła się też 8-osobowa reprezentacja Polski. Najbliżej podium była Natalia Piwowarska, która w skokach z wieży została sklasyfikowana na 4. miejscu.

Do tej pory Polacy mają na swoim koncie 17 medali tej imprezy (5 złotych, 8 srebrnych i 4 brązowe). Ostatnie wywalczyła w 2016 roku Kaja Skrzek, która w Rijece triumfowała w kategorii A w skokach z trampoliny 1 m i 3 m.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4