Sportowcy i trenerzy z Podkarpacia nagrodzeni przez marszałka Ortyla

KATEGORIA: SPORT / 12 marca 2024

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

- Serdecznie gratuluję sportowych sukcesów – mówił marszałek Władysław Ortyl podczas XV Gali Sportu Młodzieżowego Województwa Podkarpackiego. W przestrzeni Uniwersyteckiego Centrum Lekkoatletycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie we wtorek (12 marca) wręczone zostały nagrody i stypendia dla utalentowanych sportowców z regionu, nagrodzono także trenerów oraz działaczy sportowych.

Podczas uroczystej gali samorząd województwa obok marszałka Władysława Ortyla reprezentowali wicemarszałek Piotr Pilch, członek zarządu Stanisław Kruczek, przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz wraz z wiceprzewodniczącym Jerzym Cyprysiem oraz radnymi województwa Andrzejem Ćwierzem i Dorotą Łukaszyk. Obecny był rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Sylwester Czopek, wojewodę podkarpackiego reprezentował dyrektor Biura Wojewody Jerzy Tabin a kuratorium oświaty - wicekurator Stanisław Fundakowski.

Nagrody i stypendia wręczone podczas XV Gali są uhonorowaniem wyników osiągniętych we współzawodnictwie sportowym w 2023 roku. Zarząd Województwa Podkarpackiego zdecydował w tym roku o przyznaniu 8 nagród za szczególne osiągnięcia w działalności sportowej, 62 nagród dla trenerów, 9 nagród dla zawodników i aż 200 stypendiów.

Gratulując dokonań marszałek Władysław Ortyl mówił, w jaki sposób województwo wspiera rozwijanie sportowych talentów.

- Przyznajemy nagrody i stypendia, by docenić dokonania i pomóc rozwijać talenty. W ubiegłym roku w naszym budżecie na stypendia sportowe i nagrody w dziedzinie kultury fizycznej mieliśmy ponad 1,2 mln zł. W tym roku budżet na ten sam cel to już ponad 2 mln zł. W szczególny sposób staramy się nagradzać zawodników i trenerów – autorów największych sukcesów sportowych. Wśród uczestników dzisiejszej gali są przedstawiciele różnorodnych dyscyplin sportowych, zarówno tych olimpijskich jak i nieolimpijskich. Dziękuję za zaangażowanie, za miesiące i lata treningów, które poprzedziły każdy Wasz sukces – mówił marszałek.

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

Marszałek przypomniał o nowym programie stypendialnym, skierowanym do najmłodszych sportowców.

- Począwszy od roku szkolnego 2023/2024 realizujemy projekt zatytułowany „Poszerzając horyzonty”, czyli stypendia sportowe dla uczniów szkół podstawowych. To pierwsza edycja programu. Mamy dofinansowanie z Unii Europejskiej, w ramach naszego programu regionalnego FEP 2021-2027. Projekt zakłada objęcie wsparciem stypendialnym uczniów szkół podstawowych, którzy znajdują się w niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej i osiągają wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na poziomie minimum wojewódzkim. Na ten rok szkoły już przyznaliśmy 429 stypendiów, o łącznej wartości ponad 2,1 mln zł – mówił marszałek Ortyl, podkreślając, że realizacja podobnych projektów planowana jest aż do roku szkolnego 2028/2029.

Przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz gratulując młodym talentom oraz tym, którzy je wyszukują i pomagają się rozwijać podkreślał, jak z roku na rok z mienia się kwota, która w budżecie województwa uchwalana jest przez sejmik na sport.

- W 2023 roku na działania dotyczące kultury fizycznej Samorząd Województwa Podkarpackiego wyasygnował kwotę ponad 6,1 mln zł. W tym roku kwota ta wzrosła do 10,1 mln zł. Warto przypomnieć, że jako województwo udzielamy również pomocy finansowej podkarpackim samorządom, wspierając je pieniędzmi z przeznaczeniem na poprawę infrastruktury sportowej wykorzystywanej m.in. w celach szkoleniowych naszych młodych sportowców – mówił przewodniczący Jerzy Borcz.

Stypendia i nagrody młodym sportowcom oraz trenerom i działaczom wręczali marszałek Władysław Ortyl, przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz oraz wiceprzewodniczący Jerzy Cypryś, wicemarszałek Piotr Pilch a także: członek zarządu Stanisław Kruczek, radna województwa Dorota Łukaszyk i wicekurator Stanisław Fundakowski.

O oprawę artystyczną XV Gali Sportu Młodzieżowego Województwa Podkarpackiego zadbali młodzi i utalentowani akrobaci z Klubu Sportowego Akrobatyka Fit KIDS z Przemyśla. Całe wydarzenie przygotował Departament Edukacji, Nauki i Sportu UMWP.

W 2023 r. województwo podkarpackie zajęło 14. miejsce we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży, zdobywając łącznie 4723,56 pkt w 50 dyscyplinach sportu ujętych w wykazie sportów Systemu Sportu Młodzieżowegow czterech kategoriach wiekowych; młodzik, junior młodszy, junior i młodzieżowiec. W ubiegłym roku najwięcej punktów dla naszego regionu zdobyli zawodnicy w kategorii wiekowej junior (32%), a najmniej zawodnicy w kategorii młodzieżowiec (niespełna 15%).

W 2023 roku dyscypliny, które zdobyły najwięcej punktów dla Podkarpacia to: 1. Lekkoatletyka – 938,34

2. Tenis stołowy – 449,75 zajmując pierwsze miejsce wśród wszystkich 16 województw biorących udział w rywalizacji sportowej

3. Akrobatyka sportowa – 246,50

4. Narciarstwo klasyczne – 230,50

5. Piłka nożna mężczyzn – 206,88

6. Boks – 200,00

Największe sukcesy podkarpackiego sportu w 2023 roku to:

- Srebrny medal Mistrzostw Świata oraz złoty i srebrny medal Mistrzostw Europy Niewidomych i Słabowidzących w strzelectwie sportowym wywalczone przez Barbarę Moskal,

- Brązowy medal Mistrzostw Świata oraz dwa złote i dwa srebrne medale Mistrzostw Europy Juniorów w tenisie stołowym zdobyte przez Zuzannę Wielgos,

- Złoty medal UKS Flimero z Tyczyna na Mistrzostwach Europy w Cheerleadingu sportowym,

- Liczne medale sumoków na Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy wywalczone przez: Jacka Piersiaka, Wiolettę Zając, Huberta Dęborowskiego, Klaudię Duwer, Jakuba Micka, Jakuba Nowakowskiego, Gabrielę Warchoł, Natalię Worwę,

- Drużynowy brąz Mistrzostw Europy Modeli Latających na Uwięzi wywalczony przez zawodników z Klubu Modelarskiego im. Eugeniusza Kujana w Wierzawicach.

Red.

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4