Chcesz pracować w branży filmowej? Czekają na twoje zgłoszenie do końca maja

KATEGORIA: KULTURA / 12 maja 2024

Fot. materiał prasowy

Podkarpacka Komisja Filmowa zaprasza Cię do sięgnięcia po swoje marzenia. Przed pasjonatami sztuki filmowej właśnie otwiera się szansa na udział w warsztatach, które odsłonią przed nimi tajniki pracy na planach filmów i seriali. Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych wraz z popularną platformą streamingową Netflix zapraszają młodych ludzi w wieku od 18-26 lat do zgłaszania swojego udziału we wspomnianych wyżej warsztatach. Zainteresowani mają na to czas do końca maja 2024 r. Inicjatywa obejmuje siedem województw w całej Polsce, w tym oczywiście Podkarpacie.

Nakręć się na przyszłość

Startuje druga edycja warsztatów pod hasłem Nakręć się na przyszłość, które przygotowują młodych ludzi do wyboru jednego z ponad 100 różnych zawodów w branży kreatywnej w Polsce. Program odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i obejmuje weekendowe spotkania w siedmiu województwach, które organizuje Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych wraz z Netflixem. Młodzi ludzie w wieku 18-26 lat mają czas na zgłoszenia do końca maja (31.05).

Udział w trzydniowych wakacyjnych warsztatach jest bezpłatny, a program skierowany jest do młodych ludzi, którzy nie mają jeszcze doświadczenia zawodowego w branży audiowizualnej i mieszkają w jednym z wymienionych województw: podlaskim, lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, opolskim, lubuskim i wielkopolskim. W czasie każdego ze spotkań zaproszeni uczestnicy poznają tajniki pracy na planie filmowym, rodzaje zawodów w branży oraz zostaną zaangażowani w stworzenie namiastki własnej produkcji filmowej pod okiem doświadczonych specjalistów.

– Przemysł audiowizualny w Polsce oferuje młodym twórcom okazję do znalezienia wyjątkowej pracy – rosnąca liczba różnorodnych produkcji filmowych i telewizyjnych generuje zapotrzebowanie na nowych pracowników. Dlatego nie tylko zachęcamy młodych ludzi, ale też wspólnie z Netflixem otwieramy im praktyczne możliwości wejścia do branży filmowej. Już zeszłoroczna edycja projektu pokazała ogromne zainteresowanie. Z blisko tysiąca zgłoszeń wybraliśmy 140 młodych, ambitnych osób z całej Polski, które mogły rozwinąć swoje umiejętności, nawiązać wartościowe kontakty i lepiej wybrać wymarzony zawód w branży filmowej – mówi Irena Strzałkowska, prezes Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych.

Spośród zgłoszeń na warsztaty w tej edycji ponownie zostanie wybranych 140 uczestniczek i uczestników, po 20 w każdym województwie. Nocleg i wyżywienie zostaną zapewnione przez organizatorów. Dodatkowo we wszystkich lokalizacjach pojawi się CINEBUS – profesjonalne mobilne studio filmowe, gdzie uczestnicy będą mogli nadzorować proces tworzenia swojego filmu, od początku zdjęć aż do postprodukcji.

– Produkcja filmowa i serialowa to niezwykle szybko rosnąca część polskiej gospodarki, odkrywająca nie tylko nowe talenty kreatywne, ale też tworząca nowe miejsca pracy w różnych zawodach. To ekscytująca i perspektywiczna droga kariery dla młodych ludzi. Dlatego cieszymy się, że razem z KIPA możemy znowu ułatwiać start w tej branży młodzieży z różnych części naszego kraju – dodaje Łukasz Kłuskiewicz, dyrektor ds. filmów w Europie Środkowo-Wschodniej w Netflixie.

Warsztaty odbędą się w następujących terminach i województwach:

• 28-30 czerwca, dla województwa podlaskiego,

• 5-7 lipca, dla województwa lubelskiego,

12-14 lipca, dla województwa podkarpackiego,

• 19-21 lipca, dla województwa świętokrzyskiego,

• 26-28 lipca, dla województwa opolskiego,

• 2-4 sierpnia, dla województwa wielkopolskiego,

• 9-11 sierpnia, dla województwa lubuskiego.

Aby się zgłosić, należy do 31 maja do godz. 12:00 wypełnić formularz, który znajdziesz TUTAJ. Do formularza należy dołączyć 2-minutowy film opisujący motywację do podjęcia pracy w branży filmowej.

Cały program realizowany jest dzięki wsparciu Funduszu na rzecz Równości Twórczej Netflix. Jego celem jest tworzenie nowych szans zawodowych i rozwojowych dla społeczności, które nie są wystarczająco reprezentowane w branży rozrywkowej. Dodatkowo, dla najbardziej zaangażowanych uczestników warsztatów, Netflix ufunduje stypendium umożliwiające udział w warsztatach filmowych Film Spring Open w Krakowie w październiku tego roku.

***

KIPA

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych (KIPA) jest jedyną izbą gospodarczą rynku audiowizualnego w Polsce i jedną z największych niezależnych organizacji biznesu łączącą obecnie 167 podmiotów. Są wśród nich firmy producenckie specjalizujące się w produkcji filmowej (fabuła, dokument, animacja), telewizyjnej i reklamowej, a także szkoły filmowe i regionalne fundusze filmowe. Od momentu powstania w 2000 r. aktywnie uczestniczy w rozwoju polskiego przemysłu audiowizualnego. KIPA buduje, integruje i łączy społeczność producentów, aby tworzyć lepsze warunki produkcji audiowizualnej w Polsce. Ważną częścią działalności KIPA jest profesjonalizacja kadr sektora audiowizualnego.

NETFLIX

Netflix to jeden z największych na świecie serwisów rozrywkowych, z którego korzysta 270 mln opłacających abonament użytkowników w ponad 190 krajach. Udostępnia on wiele gatunków filmów, seriali i gier w różnych językach. Użytkownicy mogą swobodnie uruchamiać, zatrzymywać i wznawiać odtwarzanie o każdej porze i w dowolnym miejscu, a także zmienić plan w dowolnym momencie.

Oprac. Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4