Wernisaż wystawy rzeźb Krystyny Nowakowskiej w Rzeszowskim Domu Sztuki

KATEGORIA: KULTURA / 31 lipca 2024

Fot. Materiały organizatorów

Fundacja Rzeszowski Dom Sztuki zaprasza w czwartek, 1 sierpnia o godz. 18:00 na wernisaż wystawy rzeźb Krystyny Nowakowskiej - rzeszowianki mieszkającej i tworzącej w Krakowie.

Wydarzenie odbędzie się w siedzibie Rzeszowskiego Domu Sztuki przy ul. Mickiewicza 13 w Rzeszowie. Wstęp wolny. Dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

Prace Artystki znajdują się m.in. w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Muzeum ASP w Krakowie, Muzeum Historycznym Miasta Sanoka. - Jest nam niezwykle miło, że możemy zaprezentować kilkanaście rzeźb Artystki w naszej Galerii w Rzeszowie - mówią organizatorzy.

Wystawa dostępna będzie do 14 sierpnia br.

Krystyna Nowakowska - urodziła się w Rzeszowie. Mieszka i tworzy w Krakowie. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Studiowała na ASP w Krakowie na Wydziale Rzeźby. Dyplom pod kierunkiem prof. Jerzego Bendury uzyskała w 1979 r. Artystka zajmuje się rzeźbą, tworząc unikatowe kompozycje w wosku, które są odlewane w brązie techniką „wytapianych modeli”. Rezultaty jej pracy prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Galerii „ARTEMIS” w Krakowie w 2002, w Galerii ZPAP „Pro Arte” w Zielonej Górze w 2003 r., w galeriach Vollenhouve-Holandia w 1992 r., La Galerie du City Concorde-Luxemburg w 1996 r., w Solvesborgs Konsthall — Szwecja w 2000 r. i 2021 r., wystawy indywidualne, Trans-Formacje, w Świetlicy Stanisława Wyspiańskiego Pałacu Sztuki TPSP w Krakowie w 2014 r., w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, w 2004, w Galerii TAKT w Wiedniu 2017 r., w roku 2023 INTRO:VERSUS, EXTRA:VERSUS, UKRYTY WYMIAR „przestrzeń dla sztuki” w galeriach ASP w Krakowie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Nowohuckiego Centrum Kultury - Biała Galeria CENTRUM. Artystka również brała udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce, Niemczech, Francji, Włoszech, Szwecji, Holandii.

W roku 2006 na XI Salonie Sztuki Stowarzyszenia Twórczego „ POLART” w Krakowie otrzymała Srebrny Medal, a na XV Salonie w roku 2010 medal złoty. W 2011 roku biorąc udział w Salonie Sztuki z okazji 100-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego 191 1-201 1 w Pałacu Sztuki w Krakowie otrzymała nagrodę w dziedzinie rzeźby „'ZŁOTĄ RAMĘ”. Za pracę twórczą — rzeźbiarską w 1987 r otrzymała stypendium artystyczne Ministra Kultury i Sztuki , a w 1988 r. stypendium twórcze Miasta Krakowa. W roku 2016 została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, a w 2023 r. medalem Honoris Gratia Prezydenta Miasta Krakowa.

Prace rzeźbiarskie artystki znajdują się w zbiorach Muzeum Miasta Krakowa, Muzeum ASP w Krakowie, Muzuem Historyczne Miasta Sanoka, Galerii Sztuki Polskiej w Chojnicach, w zbiorach Galerii Miejskiej w Csongrad (Węgry), Mikołowie i Iserlohn w Niemczech, w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, m. in. w Krakowie, Warszawie, Sopocie, Gdyni, Gdańsku, Rzeszowie, na Wegrzech, w Boliwii, Francji, Holandii, Japonii, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, Szwecji, USA , Włoszech.

Artystka wielokrotnie uczestniczyła w Międzynarodowych Plenerach Artystycznych we Francji i Niemczech oraz w organizowanych tam wystawach, brała również udział w sympozjach rzeźbiarskich w Iserlohn — Niemcy i w Csongrad -Węgry. Podczas pleneru w Mikołowie zrealizowała rzeźbę odlaną w brązie posadowioną na marmurowym cokole w centrum miasta. Krystyna Nowakowska jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, należy do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz do Stowarzyszenia Twórczego „Polart” .

- Od 1985 roku rejestruję moją prawdę (być może jest to „gra”) tworząc cykle rzeźbiarskie wystawiając je, zapraszam odbiorcę do dialogu. I tak powstawały cykle moich rzeźb: „Impresje codzienności”- Kolejka, Nadzieja, Odejście, Oczekiwanie, Ucieczka. „Ślady Istnień” - Siła życia, Ujawnienie, Próba sił . Cykl „Zatraceni” - Oni — Krzesła, We dwoje, Samotność. Cykle „Anioły” — Dobroci, Ciemności, Ziemi, Światła, Aniołom WTC— 2001, Glorii. Dzisiaj cykl - „Tajemnice Kobiet", „Sekrety Kobiet” - Tańcząca, Isadora, Flamenco, Vintage. To moja „gra ze sztuką” - mówi Krystyna Nowakowska.

Fot. Materiały organizatorów

***

Krystyna Nowakowska, w jednej z wypowiedzi wyznała, że od 1985 roku rejestruje swoją prawdę nazywając ją być może „grą”. Zaintrygowało mnie to stwierdzenie. Przywołało na myśl heideggerowską filozofię sztuki posiłkującą się nauką o prawdzie dzieła sztuki. Prawda dzieła sztuki nie polega na wpatrywaniu się w dzieło sztuki i wypatrywaniu tego co ono przedstawia. Prawda dzieła sztuki nie istnieje jako taka, bo nie jest wartością bytową. Prawda dzieła sztuki odsłania się stopniowo a dzieło sztuki otwiera na swój sposób świat. Prawdziwość świata objawia się w prawdziwej sztuce. Prowadzi swego rodzaju grę zakrywania i odsłaniana tego co bytuje. Jeżeli chcemy doświadczyć prawdy, to musimy poddać się tej grze.

Krystyna Nowakowska, należy do grona artystek opierających się na tradycji rzeźby dziewiętnastowiecznej - postaci ludzkiej uosabiającej tęsknoty, nadzieje, namiętności i idee. Taki stan rzeczy zdaje się być całkowicie naturalny wręcz harmonijny, zwłaszcza wtedy gdy przywołamy słowa wspomnianego już Martina Heideggera, że „Artysta jest początkiem dzieła. Dzieło jest początkiem artysty. Nie ma jednego bez drugiego. Niemniej jednak żadne z nich samo nie niesie tego drugiego. Artysta i dzieło, każde samo w sobie i we wzajemnym odniesieniu, są poprzez coś trzeciego, co jest tym pierwszym, skąd mianowicie artysta i dzieło biorą swoją nazwę, poprzez sztukę”. To właśnie sztuka nadaje ontologiczny sens bycia artyście i dziełu. W tym kontekście, jaka jest sztuka Krystyny Nowakowskiej? Bez wątpienia autentyczna bazująca na figurze ludzkiej, nacechowana ekspresją. Artystka tworzy cykle rzeźbiarskie a w swoich kameralnych realizacjach posługuje się torsem ludzkim bądź jego fragmentami.

Cykliczne realizacje opatrzone są tytułami o zabarwieniu egzystencjalnym: „Impresje codzienności”- Kolejka , Nadzieja, Odejście, Oczekiwanie , Ucieczka. „Ślady Istnień”- Siła życia , Ujawnienie, Próba sił. Cykl „Zatraceni”- Oni —Krzesła , We dwoje , Samotność. Cykle „Anioły" - Dobroci , Ciemności , Ziemi , Światła, Aniołom WTC — 2001 , Glorii. Dzisiaj cykl - „ Tajemnice Kobiet”, „Sekrety Kobiet” - Tańcząca, Isadora , Flamenco , Vintage . Uosabia w nich radość, smutek, cierpliwość, cierpienie, czyli całą gamę doznań, bez których człowiek nigdy nie uzyskałby pełni, nie byłby bytem spełnionym. Piękno będące najogólniejszym przedmiotem estetyki realizacji Krystyny Nowakowskiej, zawiera duchowy składnik stanowiący o ich wartości. Harmonia i spokój, które z nich emanują, zespalają przedmiotowe treści z podmiotową formą. Zawierają ponadto sporo wątków symbolicznych, co czyni z nich dzieła narracyjne. A zatem jaka jest forma i jaką wymowę posiadają te filigranowe utwory? Przy pierwszym zetknięciu urzekają niesamowicie dopracowaną formą, wykonaną z brązu lub chromoniklu, kompozycją płynną, wręcz liryczną. Niekiedy o cechach organicznych, płaszczyznach powłóczystych, roztańczonych. Inne zaś przyciągają spojrzenie zgeomertyzowaną, ażurową bryłą. Bywa, że powierzchnia rzeźb jest gładka, wręcz polerowana, połyskująca blaskiem patyny, na której załamuje się światło tworząc niezliczone refleksy. Czasami płaszczyzny pozostają chropowate, o wyraźnie zaznaczonej fakturze. Całość zawsze osadzona jest na niewielkim postumencie z marmuru bądź granitu, co dopełnia kompozycję a realizacjom nadaje harmonii i elegancji. Warto podkreślić, że artystka pracuje w technice na wosk tracony, znanej od czasów starożytnych. Metodzie żmudnej i czasochłonnej, ale w dziele końcowym dającej perfekcyjną strukturę powierzchni z oddaniem najdrobniejszych szczegółów.

Dorota Rucka-Marmaj lipiec 2024

Katalog wystawy możesz zobaczyć TUTAJ.

Opr. Red.

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4