Atak Rosji na Ukrainę, giną ludzie! Podkarpacie szykuje się na przyjęcie uchodźców

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 24 lutego 2022

Zdjęcie przedstawia Charków na Ukrainie z czwartku 24 lutego z godz. 5.33 rano polskiego czasu.
Fot. Michael A. Horowitz/twitter

Niestety coraz gorsze informacje napływają do nas z Ukrainy. Prezydent Rosji Władimir Putin po poniedziałkowym uznaniu niepodległości dwóch separatystycznych republik w Donbasie, wydał w czwartek rozkaz inwazji wojsk rosyjskich na terenie Ukrainy. MSWiA poinformowało, że na Podkarpaciu zostaną zorganizowane punkty recepcyjne dla uchodźców. MSZ wydał zalecenie do polskich obywateli o natychmiastowe opuszczenie Ukrainy. Władze Rzeszowa i mieszkańcy wyrażają znaki solidarności z mieszkańcami Ukrainy.

Atak Rosji na Ukrainę!

W czwartek 24 lutego około godziny 4.00 w nocy czasu polskiego prezydent Putin wydał rozkaz rozpoczęcia operacji wojskowej na terenie Ukrainy. Rosyjskie wojska zaatakowały z kilku stron. Na terenie wielu miast Ukrainy doszło do ataków artyleryjskich. Mowa tu m.in. o Kijowie, Charkowie. Pojawiają się doniesienia o kolejnych atakach w okolicach oddalonego od Polski zaledwie 80 kilometrów Lwowa, atakowane są również lotniska. Są już pierwsze ofiary śmiertelne oraz wielu rannych.

W związku z atakiem Federacji Rosyjskiej, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego na terenie kraju. Od czwartku w stolicy Ukrainy nie funkcjonują szkoły i przedszkola. Szpitale, przychodnie i cały system opieki zdrowotnej działa natomiast w trybie gotowości. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że Ukraina w takiej sytuacji może liczyć na pomoc ze strony NATO i UE.

- Mimo wysiłków wspólnoty międzynarodowej, Ukraina padła ofiarą brutalnej, niesprowokowanej i nieusprawiedliwionej rosyjskiej napaści. Współdziałamy z naszymi sojusznikami z NATO oraz UE, wspólnie odpowiemy na rosyjską brutalną agresję i nie pozostawimy Ukrainy bez wsparcia - napisał Andrzej Duda na Twitterze.

Na Podkarpaciu będą punkty pomocy dla uchodźców

Inwazja Rosji na Ukrainę to także niepokojące informacje dla Podkarpacia, jako regionu graniczącego z terenem, na którym może wybuchnąć regularna wojna. W związku z tym od początku lutego trwa wzmacnianie wschodniej flanki NATO. Do podrzeszowskiej Jasionki przyleciało już, według informacji podawanych przez polskich wojskowych, 4700 żołnierzy amerykańskiej 82. Brygady Powietrznodesantowej. Żołnierze zostali zakwaterowani w części w G2A Arena w Jasionce, ale stacjonują też w Mielcu i w Bieszczadach.

Wojna na Ukrainie wiąże się także ze skierowaniem dużej fali uchodźców na Podkarpacie. W Kijowie panika, można zaobserwować długie kolejki samochodów, ludzie w pośpiechu wyjeżdżają z miasta. I w związku z taką właśnie sytuacją, już w poprzednim tygodniu wojewodowie zostali przez MSWiA poproszeni o wskazanie miejsc dla uchodźców z Ukrainy. Teraz informację o tym, że na terenie Podkarpacia oraz Lubelszczyzny pojawią się punkty recepcyjne dla uchodźców podał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

- W ciągu najbliższych godzin w woj. lubelskim i w woj. podkarpackim powstaną punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy - przekazał wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Rzeszowianie solidarni z Ukrainą

Z Ukraińcami solidaryzują się władze Rzeszowa oraz mieszkańcy stolicy Podkarpacia.

- W tym wyjątkowo trudnym czasie jesteśmy z naszymi przyjaciółmi w miastach partnerskich Lwowie Львівська міська рада, Iwano-Frankowsku Івано-Франківська міська рада, Łucku Луцька міська рада,Truskawcu Трускавецька міська рада oraz całym narodem ukraińskim - brzmi komunikat na oficjalnym profilu faceboobkowym Rzeszowa, który kończy się wezwaniem:

- RZESZÓW SOLIDARNY Z UKRAINĄ!

Na niedzielę 27 lutego na godz. 15.00 organizacja „Uwaga Tu Obywatele” i podkarpacka młodzieżówka partii Razem zapowiedziały pikietę przeciwko agresji Rosji na Ukrainę.

- Nasza pokojowa akcja ma na celu wyrażenie poparcia dla Ukrainy w jej dążeniu do zachowania prawa do swojej ziemi, suwerenności i niepodległości - piszą organizatorzy pikiety na rzeszowskim Rynku.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4