Na Podkarpaciu złożono już ponad 550 tys. PIT-ów. Większość elektronicznie

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 18 kwietnia 2020

 

Fot. KAS

Podatnicy na Podkarpaciu złożyli do tej pory już ponad 550 tysięcy rozliczeń PIT. Prawie 90 proc. z nich to zeznania złożone drogą elektroniczną. Akcja rocznego rozliczenia PIT ruszyła 15 lutego. Standardowo termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia.

- W tym roku z obowiązku rozliczenia (złożenia zeznania i wpłaty podatku) można wywiązać się do końca maja, a urzędy skarbowe ze względu na bezpieczeństwo sanitarne i czasowe ograniczenie dostępu do urzędów, zachęcają do zdalnego kontaktu z Krajową Administracją Skarbową i elektronicznego rozliczenia PIT - informuje mł. aspirant Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku braku aktywności podatnika, jego zeznanie zostanie zaakceptowane automatycznie 30 kwietnia. Gdyby okazało się, że przygotowane i zaakceptowane automatycznie zeznanie trzeba skorygować, to można to zrobić po 30 kwietnia zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu. Do 31 maja korygując zeznanie można również dodać lub zmienić organizację pożytku publicznego.

Do tej pory podatnicy na Podkarpaciu złożyli ponad 550 tys. rozliczeń PIT, z czego prawie 90 proc. wpłynęło w formie elektronicznej. Zaletą elektronicznych rozliczeń jest szybszy zwrot podatku – do 45 dni, a podatnicy mają dwie możliwości, aby skorzystać z elektronicznego rozliczenia:

- usługa Twój e-PIT – czyli gotowe zeznania udostępnione na stronie www.podatki.gov.pl,

- wysłanie zeznania PIT przez aplikację e-Deklaracje.

Istnieje także możliwość rozliczenia się w tradycyjny sposób – urzędy skarbowe udostępniły możliwość wrzucenia zeznań rocznych, a także różnego rodzaju deklaracji, pism i innych dokumentów do specjalnych urn znajdujących się w siedzibach urzędów przy wejściu głównym. Zeznanie w formie papierowej można również przesłać pocztą.

Urzędy skarbowe w województwie podkarpackim na bieżąco ewidencjonują i analizują wszelkie deklaracje podatkowe, w tym zeznania roczne składane przez osoby fizyczne i prawne, które wpływają do urzędów. Na bieżąco dokonywane są także zwroty podatku, wynikające z zeznań rocznych.

Podatnicy, którzy potrzebują pomocy mogą skorzystać ze wsparcia telefonicznego oferowanego przez poszczególne urzędy skarbowe (wykaz dostępny tutaj).

Przykładowo pracownicy Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie udzielają dziennie nawet pół tysiąca informacji telefonicznych, najwięcej z nich dotyczy wpłaconych zaliczek i terminów zwrotu nadpłaty w podatku. Możliwość składania zeznań podatkowych czy uzyskiwanie zaświadczeń o dochodach czy niezaleganiu w podatkach to także najczęstsze zagadnienia na które odpowiadają eksperci z Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie.

Również Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie uruchomiła specjalny numer telefonu - 17 85 03 670, pod którym można uzyskać informacje dotyczące rozliczeń PIT za 2019 r. Eksperci odpowiadają na pytania dotyczące rozliczeń PIT od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.30 do 15.30.

Krajowa Administracja Skarbowa zachęca do sprawdzeniea, jakie wybrane, popularne sprawy z zakresu podatków i cła można załatwić online bez wychodzenia z domu. Lista usług online oferowanych przez urzędy skarbowe jest dostępna na www.podatki.gov.pl. Jeśli nie znajdziemy interesującej nas sprawy, możemy napisać pismo ogólne do urzędu przez ePUAP i podpisać je profilem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Red.

Fot. KAS

#zostanwdomu jeżeli tylko masz taką możliwość

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4